infectie orala+herpes+canale saliv iritat dupa sarut+sex oral

04-12-2008
Marian D
Nu este medic/terapeut
Marian D
Suna foarte ciudat dar...
Imediat dupa ce am facut sex si am mers la baie sa fac dush si sa ma spal pe dinti, am constatat cu stupoare ca aveam o iritatie(rana/mica umflatura) pe buza! Mi-am zis ca e herpes, desi nu intelegeam cum pt ca ea NU avea nimic in neregula la buze.Ea mi-a spus ca mai degraba e o rana de muscatura in timp ce ne sarutam intens..
Eu, ca totus am dat cu Acvir... DAR a doua zi m-am pomenit ca am canalele salivare iritate!
Atat cele de sus cat si jos.Am remarcat ca sus sunt chiar usor umflate..
Dupa ce m-am spalat pe dinti, m-am clatit si cu apa de gura antibacteriana ceeace le-a iritat si imflamat si mai rau.
Iar acum de dimineatza cand am fost la baie am constatat ca buza de jos, inafara de (rana/herpes) buza este uscata si ca si cum as fi fost in ger pe munte.. tot odata simt o iritatzie (discomfort) in gat undeva spre baza gatului.
Am vorbit si reintilnit cu ea dar nu are nimic. Avand invedere timeingul debutului problemelor e greu sa nu faci o legatura de cauzalitate intre actul sexual si problemele ulterioare...
Vreau sa mai mentionez ca am mai avut o data o problema cu canalele salivare, care la inceput nu stiam de la ce dar ulterior, cercetand am constata ca paracetamolul sinus ( pe care il luam pt o raceala) avea ca efecte secundare " probleme cu salivare in combinatie cu alchool".
Cum am intrerupt tratamentul dar si folosirea apei de gura, mi-am revenit imediat.
Dar acum nu am luat paracetamol S. si nici un alt medicament in afara de unguentul Aciclovir 5%
Deci CE poate fi???
Va rog frumos ajutati-ma!
2 comentarii
0
04-12-2008, ora 13:15
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu stiu daca are sau nu legatura cu actul sexual descris, dar pare a fi o banala stomatita-afta, ptr care va recomand sa va adresati unui cabinet stomatologic. Exista solutii ptr badijonaj oral cu antiseptice si calmante locale care pot rezolva problema care pare a nu fi grava.
0
13-01-2009, ora 11:32
like_bird
Nu este medic/terapeut
like_bird
Am si o problema.va rog
ce e de facut in urma unei plagi (rana deschisa)pe penis.sa va povestesc...Dupa o partida de sex oral nebun...m-am trezit cu aceasta plaga.in timpul activitatii nu am simtit nimik insa imediat dupa..am observat plaga!!Probabil a fost o muscatura sau o zgarietura.Acum plaga nu se mai vindeca a trecut deja aproape 2 saptamani si e tot rana..se face coaja insa la prima urinare aceasta dispare, plus ca este dureros si ustura extrem de tare dupa!!
ce ar trebui sa pun sau ce sa fac?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.