infectie la radacina dintelui

29-06-2009
ioa_simona
Nu este medic/terapeut
ioa_simona
va rog mult sa ma ajutati cu un sfat am infectie la radacina dintelui la 2 dinti. stomatologul la care merg acum a incercat sa intre pe canale pt a scoate puroiul dar nu a reusit din cauza tratamentului anterior care l-am avut la dinti. acum a spus ca singura metoda este extractia dintilor.eu va intreb daca nu se poate face alt fel de tratament pe a-mi salva dinti poate o operatie la radacina va rog mult sa ma ajutati.
12 comentarii
0
29-06-2009, ora 23:07
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Daca se mai poate si asta se vede pe radiografie se incearca rezectia apicala.ptr ca nu vad rostul de ai scoate atata timp cat a incercat tratamentul pe canale...deci...rezectia apicala ar cam trebui sa intre in discutie.
0
04-08-2009, ora 12:16
carmen_mar
Nu este medic/terapeut
carmen_mar
buna ziua.acum un an jumate am facut o extractie...una din multele la viata mea.dupa 3..4 ani in care medicii s-au chinuit sa-mi salveze dintele.stanga jos...o sa atasez o radiografie.dar de 2 3 luni simt niste furnicaturi.usoara amorteala in locul respectiv.clar am infectie(ce se poate face)mentionez ca dupa extractie desi dintele era cangrenat nu mi s-a spus sa iau antibiotice.nici inainte.am luat eu dupa 3 zile din propie initiativa dupa ce mi-a fost atrasa atentia de un prieten.nu stiu cum pot posta o paza..
0
04-08-2009, ora 18:43
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
clar... nu puteti avea infectie. daca aceasta era prezenta s-ar fi manifestat de obicei dupa extractie, mai rar dupa 2 luni, si nu prin furnicaturi, ci prin durere, umflatura... antibioticele nu se administreaza in mod obligatoriu dupa fiecare extractie, chiar daca dintele a fost infectat, infectia se curata prin chiuretajul alveolar dupa extractie. nu va sfatuiesc sa va autoadministrati antibiotice, nici chiar in urma sfaturilor prietenilor binevoitori, ci numai la indicatia medicului.
este putin probabil ca manifestarile pe care le aveti sa fie date de o extractie veche de un an si jumatate.
0
04-08-2009, ora 20:11
carmen_mar
Nu este medic/terapeut
carmen_mar
va multumesc pentru raspuns.totusi am pe radiografie in locul extractiei(ortopantomografie)o infectie clara.gingia este vindecata complet iar infectia este in ea.dupa extractie nu mi s-a facut nici un chiuretaj doar un pansament local si buna ziua.se poate face ceva in cazul meu.nu m-am unflat niciodata...doar simt unflatura dar nu o am.astea la 1 an jumate de la extractie.si inca o intrebare.la ce doctor tre sa apelez pentru a elimina suspiciunile de endocardita.de vreo doi ani ma cam inteapa inima.ca o durere in partea stanga.ar putea avea legatura cu toate problemele pe care le-am avut pana acum.extractii fara antibiotice.ce analize as putea face pentru a confirma sau infirma banuielile.multumesc
0
19-08-2010, ora 17:34
oanam62
Nu este medic/terapeut
oanam62
Buna ziua

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat pentu ca nu ma aflu in tara si am ajuns cred pe mana a doctori care nu stiu prea bine ce fac . Am 2 infectii la radacinile a doi dinti in tara mi sa recomandat operatie pentru scoaterea infectiei dar nu am mai avut posibilitatea de a o mai face operatia
Acum in tara in care ma aflu am ajuns la dentist pentru pentru scoaterea infectiei. Mi sa spus ca nu pot face operatie ca nu este indicat si mi sa facut o extractie la unul din dinti dar doamna doctor de aici nu mi-a spus ce sa fac si cu cealalta infectie de la celalalt dinte, nu mi sa recomandat nici o pastila nici un antibiotic absolut nimic in schimb mi sa spus ca nici de la dintele la care sa facut extractia nu sa scos toata infectia si ca se va reabsorbi in organism in 2 -3 luni. Ce pot face in legatura cu celalalt dinte care este afectat ce imi puteti recomanda . Multumesc
0
09-09-2010, ora 10:02
misulica
Nu este medic/terapeut
misulica
Buna ziua,
Am si eu o problema dentatamai exact dintii din fata jos sau departat unul de altul foarte mult si sau pozitionat in pozitia v iar la radacina aproape ca sau unit.Am facut o radiografie la cei 2 dinti si am mers la doctor, dupa un detrataj am facut o pauza de 6 luni cand am incetat sa ma mai duc la doctor fiind plecat din tara.Cand m-am intors la unul din dinti am inceput sa fac abces si sa se clatine cu mici dureri.Doctorul la care am fost iar mi-a zis ca am infectie la radacina dintilor si ca sunt aproape uniti la radacina si ma programat la o operatie.A zis ca trebuie taiat la baza dintelui curatat bine osul si pus intre ei o membrana pt. salvarea dintilor.C e ma sfatuyiti sa fac ca drept sa va zic am o fica de operatii deoarece am mai trecut de mult prin una de la o masea care infectia mia gaurit mandibula si a coborat spre gat unde sa si localizat si acolo mau taiat au curatat osul chinuri cumplite si de asta ma cam sperii sa mai consult si alt doctor sau sa merg pe mana acestuia, nu stiu o sa doara ca ma taie la gingiepana ajunge la radacina.
Va multumesc
0
10-09-2010, ora 20:05
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar trebui sa optati pt operatie, deoarece este singura solutie sa scapati de infectie, altfel in timp nici aceasta nu se mai poate face si va trebui sa faceti extractie. Rezectia apicala se face sub anestezie si nu este dureroasa
0
11-12-2010, ora 00:47
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Exista tratament cu lasr pentru granulom fara operatie. Eu am facut asa ceva si deci.functioneaza.
Cititi http://www.peterdent-art.ro/
0
26-01-2011, ora 23:20
cristi constantin
Nu este medic/terapeut
cristi constantin
Buna seara.Am si eu o problema cu incisivul drept mi-a iesit o basica, galma deasupra lui dar nu ma doare decat daca apas pe ea si atunci foarte putin.Nu este nici sensibil si basica sau galma ce o fi este cam tare.Imi spuneti si mie ce este? va rog mult.
0
26-01-2011, ora 23:21
cristi constantin
Nu este medic/terapeut
cristi constantin
myreille si in ce oras este acest cabinet?
0
03-06-2011, ora 23:35
loredana_x0
Nu este medic/terapeut
loredana_x0
Buna. Azi mi s-a extras ultima masea de jos, din dreapta( adurat cam 20-30 min + de 3 ori anestezie). Dupa ce extractie mi-a zis ca aveam un pic de puroi la baza, si m-a curatat cu un "instrument" special. Dupa extractie am intrebat daca nu ar trebui sa iau antibiotice ca sa nu se infecteze, si mi-a spus ca s-a gandit la asta dar nu e nevoie sa iau. Si nici alte medicamente nu mi-a zis sa iau. Au trecut cam 12 ore de la extractie (am luat din proprie initiativa 2 pliculete de Aulin si o bun de Ketorol, pt ca ma durea locul) si inca mai doare putin, si sunt umflata, iar cand inghit ma deranjeaza in gat, pe partea cu extractia. Ce parere aveti? Va multumesc anticipat
0
09-07-2011, ora 14:32
diana57
Nu este medic/terapeut
diana57
buna ziua, vreau sa va spun ca in urma cu 4 zile miam facut o extractie la o masea si dupa 2-3 zile am constatat ca am puroi in gingia respectiva, va rog sa imi dati un sfat, ce ar trebuie sa fac..va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •