infectie la masea

13-04-2010
tupac
Nu este medic/terapeut
tupac
Buna ziua! Am si eu o prbl.Am avut de cand eram mai mic o masea cariata(pen-ultima de jos) si ma durea foarte tare.Am mers la medic, care mi-a spus ca nu mai am nerv acolo shi ca trebuie scoasa.Nu aveam bani momentan la mn si am zis ca o aman pe sap viitoare.Si tot asa am amanat vreo 4 an :|.Acum 3-4 luni mi sa facut o punga cu puroi, care a ieshit in sus prin masea aceea cariata.Nu ma durea nu ma deranja pana acum 3 zile cand am stat afara in vant, shi m-a prins curentul, shi m-i s-a umflat tare falca, nu puteam sa ating ceva de maseaua respectiva ca ma durea shi nici nu puteam sa deschid gura mult(aprx: 2-3 cm).Am luat antibiotic, amoxicilina, tetraciclina, shi in final am luat oxacilina.Acum dupa 3 zile umflatura sa mai retras, nu de tot da s-a retras.Ce sa fac?sa merg la stomatolog imd?sau exista ceva remedii?
Va multzumesc, ast ras. :-s
9 comentarii
0
13-04-2010, ora 08:22
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, trebuie sa mergeti la medic. Degeaba tot luati antibiotice daca nu rezolvati problema in sine. Faceti o radiografie si in functie de cat puroi este, medicul va alege tratamentul
0
13-04-2010, ora 16:09
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
La cat de veche e problema ma indoiesc ca ar fi de facut altceva in afara de extractie.
0
13-04-2010, ora 16:21
tupac
Nu este medic/terapeut
tupac
Va multzumesc de sfaturi ! Chiar acum ma duc la doctor..ca nu o mai suport...shi atata imi pare de rau ca nu mi-am scos-o mai devreme...Oricum ms !
0
14-04-2010, ora 16:01
tupac
Nu este medic/terapeut
tupac
am venit de la doctor...shi mi-a fcut o incizie p langa masea, shi mi-a ieshit aproximativ tot puroiul, dar a mai ramas ceva.(puroiul era vascos, ca shi aluatul ).shi nu il pot trage afara.am tot incercat sa il sug, sa il trag da nu merge.shi mi-a dat ca shi tratament augumentin(ceva de genu).o sa mi se traga singur puroiul care mi-a ramas? :-s :-ss
0
14-04-2010, ora 16:06
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Incizia si tratamentul antibiotic ajuta sa treaca puseul acut(adica durerea si inflamatia), dar nu va duce la disparitia puroiului de la radacina. Daca nu se rezolva problema, pe viitor vor mai aparea astfel de pusee acute
0
14-04-2010, ora 16:10
tupac
Nu este medic/terapeut
tupac
Si chiar nu este nici o posibilitate pt ca puroiul sa iasa de acolo?..ca nu vreau sa mi se inchida incizia shi sa ramana puroi..ca este la fel de tare falca, cum a fost shi inainte de a merge la doctor.
0
14-04-2010, ora 16:18
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Sngurele posibilitati ca puroiul a dispara sunt rezectia apicala (daca aceasta nu submineaza rezistenta dintelui) sau extractia(daca maseaua este compromisa si nu se mai poate face rezectie)
0
14-04-2010, ora 16:26
tupac
Nu este medic/terapeut
tupac
Maseaua vine scoasa oricum, pt ca este cariata rau, dar daca nu este scos tot puoiul maseaua nu poate fii scoasa..nu?Domnul doctor nu mi-a spus nimic in legatura q puroiul daca sa sug ca sa iasa sau ca iese singur.mi-a spus doar sa merg vineri sa imi scoata maseaua.. :|
0
15-04-2010, ora 09:33
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Maseaua se poate scoate dupa ce trece puseul acut, adica dupa ce va dezumflati, iar dupa extractie puroiul va fi chiuretat, de aceea nu va scos maseaua la prima vizita. Prin faptul ca trageti din masea nu dispare puroiul, dar ajuta sa se dreneze mai repede si astfel sa se faca extractia. Succes!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •