infectie la dinte...

15-09-2012
parfum83
Nu este medic/terapeut
parfum83
buna ziua.akm 6 zile am fost la medicul stomatolog pt. a schimba un pivot si coronita care le aveam de 11 ani si cu care ma simteam f f bn dar incepuse sa devina inestetic, in prima zi mi-a dat jos coronita si pivot si a facut obturatia de canal, am mers aks nu am avut nici un fel de durere.A doua zi mi-a facut din nou obturatie canal si tratamentul (pasta aceea care se pune akl) merg aks au inceput sa ma ia durerile de dinti si masele.f f rau si sus si jos ma durea atat de tare incat nu am facut fata pana a 2 zi cu nurofen forte ci am inceput sa iau ketonal asta dupa ce am sunat la medic si a zis oki, am revenit a 3 zi la medic mi-a facut anestezie mi-a pilit un picut ciotul de il aveam ramas akl mi-a luat masura pt dinte de proba si a facut o injectie in gingie nu dexametazon ca nu avea ci o alta substanta care inlocuieste nu stiu exact denumirea.Am mers aks durerea nu numai ca a reinceput parca mai tare dar la cateva ore dupa m-am umflat f tare la fata- buza, obraz mi- sa recomandat arcoxia dar nu am rezistat si am luat si 1 pastila de ketonal, am revenit la control a 4 ziam spus ca ma doare f tare mi- sa pus dintele de proba si medicul a zis ca e normal 1 zi 2 de durere, a 5 zi durerea persista am tot luat ketonal am sunat medicul mi-a spus ia si augumentin dar renunta la arcoxia. AZI ESTE A 6 ZI medicul meu este liber sunt f umflat la fata am sunat la cabinet mi-am facut o programare la o colega a dansului cu care a vb el prin telefon si merg sa imi dea jos dintele de proba sa raman asa cateva zile o saptamana, posibil sa am puroi la aceea umflatura, durerile sunt cat de cat acceptabile problema mea este ca nu mai am incredere in acel cabinet, medic.Inainte mergem cu sufletul linistit la medicul stomatolog pt problemele care le aveam akm parca merg la ghilotina. am facut radiografie inainte de a da jos dintele dar dupa medicul a zis ca nu mai e nevoie dupa.nu stiu cum sa procedez in continuare sa merg la acelasi cabinet, sa merg in alta parte...?? ce mi s-a intamplat de am facut infectie??
2 comentarii
0
19-09-2012, ora 18:51
LauraGeo
Nu este medic/terapeut
LauraGeo
Buna ziua!
De vreo luna ma doare foarte tare o masea de sus, din partea dreapta...nr. 16 din cate am inteles eu. Am crezut ca e o simpla carie care mi-a gaurit maseaua si doar atat...dar daca durerile s-au accentuat, m-am hotarat sa consult un medic. Trebuie sa precizez ca nu am fost de mai mult de 2 ori la dentit pana acum (si atunci doar pt control de rutina, sa vad daca e ceva in neregula), pentru ca nu am avut nicio problema pana la caria asta.
Acum recunosc ca sunt putin socara de ce am aflat... dupa ce mi-a fost curatata cat de cat caria, ma asteptam sa mi-o plombeze si sa plec, insa mi-a taiat din gingie, care ar fi fost prinsa in gaura din masea si apoi a sangerat intr-una vreo 20 de minute, am fost "curatata" cu un ser cu gustul usor sarat-salciu si pana a doua zi, maseaua a ramas acoperita cu o pasta alba care s-a intarit intr-o ora...am luat antibiotice prescrise de medic, amoxicilina, parasinus si vitamina c, la 8h. Am facut si o radiografie la masea si astazi cand am ajuns la medic m-am gandit ca mi-o va plomba si gata! Dar medicul s-a uitat la radiografie si mi-a spus ca pe una din radacini e o punguta cu infectie care trebuie scoasa foarte repede, pt ca altefl va ajunge la sinusuri. Mi-a spus ca merg la un alt medic care avea aparatura necesara, care ar trebui sa imi dea cu un gel care contine cupru, ce isi va face actiunea in 10 zile si va curata puroiul, apoi va fi scos nervul si apoi plombata maseaua.
Acum.problema e ca eu in cateva zile trebuie sa ma mut in alt oras ca incep facultatea si voi veni acasa la 2-3 saptamani, iar actiunea asta dureaza fff mult si nu voi putea veni mereu in oras sa rezolv si pe langa asta, am auzit ca e ffff costisitor. Alta solutie chiar nu ar fi? Orice..numai extractie sa nu fie!!!!!
Acum stau cu maseaua gaurita, curatata de carie, insa doar cu niste bilute de vata acolo, care acopera gaura.
Ce sa fac???
Am nevoie urgenta de un sfat, sa imi rezolv problema pana ma mut in celalalt ora, va rog mult!!
Multumesc!
0
20-09-2012, ora 10:42
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@parfum83.

Durerea timp de citeva zile dupa un tratament de canal este considerata normala. Daca insa persista prea mult timp, atunci inseamna ca ceva nu este bine acolo. Greu de spus ce. Probabil curatarea canalelor nu a fost f bine facuta si au ramas microbi. Dar pot fi si alte cauze.

@LauraGeo.

Un tratament endodontic bine facut (curatarea si dezinfectarea minutioasa a canalelor, lucrul cu diga dentara) va poate salva dintele. Cu o singura conditie: peretii dentari ramasi sa fie in cantitate suficienta si sa poata sustine o restaurare (plomba, coronita). A sta cu dintele deschis nu este deloc o solutie buna. Saliva este plina de microbi, care, prin dintele lasat deschis, ajung la virful radacinii si intretin inflamatia/infectia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul