infectie in urina | Forumul Medical ROmedic

infectie in urina

15-02-2010
vladvintu
Nu este medic/terapeut
vladvintu
buna ziua!urgent! sunt o doamna de 51 si am facut urocultura si mi-a gasit infectie e coli 100000ufc/ml urina.poate cineva sa-mi spuna de la ce se face? cum se poate trata?va multumesc anticipat pt raspuns
3 comentarii
0
17-02-2010, ora 14:04
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Eu am 18 ani si fac deseori infectii urinare. La mine se manifesta prin usturime cand urinez, si plagi usore in zona intima. miam facut urocultura si mia iesit e coli 100000 de gemrmeni, parca. am tratat cu augmentin si nistatina, dar a revenit... acuma incerc ceva pe baza de extract de afine, Urisan. e destul de buna, in sensul ca amelioreza. De asemenea va recomand, macar odata pe zi sa stati cu zona intima in apa fierbinte(lighen, vana, etc), cat de fierbine puteti suporta. de asemenea puteti incalzi o caramida si stati cu fundul pe ea, ajuta foarte mult. Am inteles ca spalarea zonei cu ceai de musetel ajuta. Eu inca caut solutii pentru tratarea acestor infectii, deoarece dupa ce o tratez revine mereu. Sper sa va fie de folos sfaturile, eu totusi zic ca ar fi cel mai bine sa mergeti la medic. Mult succes, si multa sanatate!
0
17-02-2010, ora 14:06
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Puteti incerca de asemenea Cifran, e antibiotic, pe baza de ciprofluxacina. Urinex, urinal... astea nu sunt antibiotice, sunt antiinflamatoare si antispetice
0
12-03-2010, ora 12:03
xx
Nu este medic/terapeut
xx
buna ziua,
sotul meu urineaza f.f.f.f.f des, il ustura si totul se intampla de 1 zi, culmea la 24 de ore dupa incident a inceput sa urineze si cu sange. cine stie ce se poate lua pt. amelioarare pana ajunge la doctor, ?
va multumesc !

lory
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • Antibioticele are putea fi soluÈ›ia pentru ameliorarea durerilor cronice ale vezicii urinare (Studiu)
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  •