infectie in spatele timpanului

06-12-2010
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
buna ziua.am si eu rugamintea sa-mi spuneti daca este bun tratamentul cu FLIXOTIDE 0, 52ml pentru un copil de 9 ani cu o greutate de 28-30 kg, fiinca am citit prospectul si are cam multe reactii adverse.tin sa precizez ca fetita mea are operatie de palatoschizis si urmeaza sa aiba o alta operatie la anul in mai de laringoplastie.eu nu i-am mai facut niciodata aerosoli pina acum...mai are tratament cu nasonex un puf in fiecare nara seara si xyzal 10 picaturi seara, ne-a zis doctora ca daca nu-i trece ii va face o injectie in timpan...pot spune ca am refuzat acest tratament si am fost de acord cu aerosolii.as vrea si parerea dumneavoastra daca se poate.multumesc
11 comentarii
0
06-12-2010, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copii cu probleme la valul palatin ( palatoschizis s.a. ) ai deobicei si probleme cu urechea medie.. fiindca muschii valului palatin fac ca trompa lui Eustachii sa se deschida si sa se inchida..
cand valul palatin nu functioneaza corect.. nici urechea medie NU se aeriseste corect.
TRebuie sa faceti Tot ce va recomanda medicii care cunosc copilul.
0
06-12-2010, ora 23:20
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
va multumesc pentru raspuns...dar.medicul la care am fost pentru acest tratament nu cunoaste copilul noi fiind din constanta, iar operatia sa facut la budimex...ce trebuie sa fac?sa merg la bucuresti?sau sa urmez tratamentul dat aici????????sunt intr-o mare dilema fiindca azi a facut prima sedinta de aerosoli si acum spre seara am observat ca este ragusita si scrie si in prospect de aceasta reactie adversa...fiola i-au pus-o fara a fii diluata, iar eu am intrebat si am informat ca fetita este alergica la cefalosporine si paracetamol, dar vad ca nu am fost luata in seama.va rog spunetimi e bine sa-i mai fac aerosoli cu flixotide?...
0
07-12-2010, ora 09:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca a facut reactie la medicament.. tre sa intrerupeti
inhalatii puteti face si cu ACC fiole + 2 pic de ulei volatil de eucalipt + cei de musetel pana la indicatorul aparatului de aerosoli
0
07-12-2010, ora 09:33
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
buna ziua...am citit si alte raspunsuri ale dumneavoastra si am vazut ca aveti recomandari bune.din ce am inteles eu micuta mea are lichid sau infectie in spatele timpanului ?????aici nu am fost lamurita fiinca e un medic mai dur si nu prea da explicatii iar asta ma deranjeaza.am incredere in ceea ce-mi veti spune.sa continui cu aerosoli ???nasonexul ???... va mai pot spune ca nu a avut dureri si nici secretii doar ca in urma unei raceli in luna noiembrie la inceput a fost racita dar fara sa tuseasca doar ia curs nasul si a avut tratament cu augumentin, iar pe 15 trebuia sa urmeze operatia dar am fost aminati pina in mai.in tot acest timp am observat o surditate la copil si am luat hotarirea sa merg cu ea la medic dar fara sa o doara sau sa-i mai curga nasul, unde medicul mi-a zis ca are la urechea stinga cam rosu timpanul si in spatele timpanului infectie si ia recomandat acel tratament de care vam scris mai inainte.astept raspunsul dumneavoastra, sa ma lamuriti un pic e bine sa-i mai fac aerosoli ?.multumesc.
0
07-12-2010, ora 09:36
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
multumesc...cred ca am postat in acelasi timp...dar astept raspuns si la celelalte intrebari.deci trebuie intrerupt flixotide .multumesc mult
0
07-12-2010, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuie intrerupt.
0
07-12-2010, ora 09:59
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
multumesc din suflet.am sunat medicul la bucuresti si mi-a zis acelasi lucru ca dumneavostra si ne asteapta dupa sarbatori.dar mai am o rugaminte fiinca nu am putut cere mai multe detalii fiinca trebuia sa intre in op.pina atunci trebuie sa-mi fac griji in privinta acelei surditati ?exista si alte remedii?cum sa procedez?eu nu am acasa un aparat de aerosoli.ce as putea face?.cum pot folosi ACC si ceea ce mi-ati indicat ?..
0
07-12-2010, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cumparati un aparat de aerosoli.. o sa va trebuieasca multi ani incolo
0
07-12-2010, ora 10:26
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
multumesc.am inteles raspunsul.dar pina in ianuarie exista risc daca nu-i mai dau nimic pina cind nu o vede medicul de la bucuresti???????ma scuzati de insistenta
0
16-12-2010, ora 15:14
minunea
Nu este medic/terapeut
minunea
buna ziua.fetita mea dupa accea reactie la aerosolii cu flixotide a ramas cu o tuse pe care nu stiu cum sa o vindec...pina acum nu a mai tusit inca de cind era micuta.ese bine sa-i dau pe lina acele picaturi cu xyzal si prospan sirop?...va multumesc
0
17-12-2010, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important sa va vada un medic ORL ca sa se caute cauza tusei
1. pentru tusea care este provocata din cauza secretiilor din nas.. e un tratament
2 pentru tusea de la un faringe iritat.. este alt tratament
3 pentru tusea din tractul respirator traheo-bronsic este alt tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: