infectie in gat

13-07-2014
alina_ivasuc
Nu este medic/terapeut
alina_ivasuc
nu pot sa respir mi-am facut analizele la plamani si nu am nicio problema, , am fost fumatoare dar respir foarte greu si am o infectie in gat una mare rosie mi-e frica sa nu am cancer, am dureri de cap, palpitatii la inima si dureri de inima si cred ca sunt de la insuficienta mea respiratorie si ma doare si in spate in dreptul gatului si a plamanilor,
6 comentarii
0
13-07-2014, ora 19:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Mergeti urgent la un consult ORL. Numai bine
0
13-07-2014, ora 20:48
alina_ivasuc
Nu este medic/terapeut
alina_ivasuc
http://img850.imageshack.us/img850/296/rztf4.jpg

asa arata gatul meu.. abea pot respira... ma doare din ce in ce mai tare in plamani si nu pot trage aer in piept ma taie simt caile respiratorii pline de nu stiu ce nu am tuse si nu pot elimina cel mai tare ma doare in piept simt ca aerul se duce in alta parte si ma fortez sa ragai sau beau multa apa simt o usoara racoare ddaca trag aer imediat
0
13-07-2014, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un faringe iritat de la un reflux gastric
si faptul ca nu puteti respira.. tot de la problemele tractului digestiv se trag
sau aveti multe kg in plus
sau aveti ficatul marit si nu permite plamanului sa respire
sau aveti probleme la intestin cu gaze si balonari care apasa diafragma in sus si deasemnea blocheaza respiratia
0
14-07-2014, ora 00:29
alina_ivasuc
Nu este medic/terapeut
alina_ivasuc
multumesc frumos.. m-ati linistit! nu am kg in plus dar de saptamana asta o sa imi fac multe analize sa descopar, in ceea ce priveste kg am 56 kg si 1, 65cm de anul trecut mi-am deranjat si intestinele.. am consumat foarte mult timp cola si apa foarte putina poate sa fie orice
0
14-07-2014, ora 21:42
praslea
Nu este medic/terapeut
praslea
Domnule doctor Flueraru, la inceputul lunii Mai am fost la iarba verde unde am ramas peste noapte si datorita exceselor am vomat, dar voma nu a iesit din gura, de fapt s-a ridicat pana in gat si a coborat inapoi in stomac, noaptea terminandu-se fara alte evenimente.
In zilele imediat urmatoare, am inceput sa am o senzatie de "prag" in gat, care se simte la inghititul in gol, atunci cand marul lui adam se ridica in sus, iar aproape de maximul cursei (la aprox 4 din 5 ), pe care il simt si in ziua de azi. La nici o saptamana de la eveniment am facut infectie in gat, si fiind plecat din tara, medicul care l-am avut (generalist) mi-a dat Klabax 500 mg la 12 ore (pt 5 zile ), Ibuprofen 1000 / zi si pastile de supt, 3 pe zi. Sincer nu am simtit ca antibioticul sa-si faca efectul, dar pana la urma infectia a trecut, dar am ramas, uneori, cu senzatia de prag in gat.
Dupa o luna am mers la o clinica unde alt doctor, a spus ca s-ar putea sa fie din cauza refluxului, si sa ma fi iritat pe gat, marul lui adam frecandu-se de iritatie. ATunci aveam gatul inca inflamat, nu puteam sa inghit normal, parca as fi avut ceva in gat, si un mucus care cred ca venea mai mult din nas dar il trageam gat. Mi-a prescris omeprazol 40 mg /zi, si sa fac gargara cu o combinatie de Maalox (Alumina, Magnesia and Simethicone Oral Suspendion) si Q-dryl (Diphenhydramine Hydrochloride), impreuna cu dieta.
Dieta am tinut-o si nu prea, din cauza ca nu puteam sa aleg eu meniul, ci doar sa mananc sau nu ce mi se servea.
Am luat omeprazol toata luna Iunie, si gargara cu substantele mentionate mai sus.
Am ajuns acasa de o saptamana, am inceput sa tin regim mai strict, perna pe care dorm mai inalta, iar simptomele sau diminuat.
Mucusul din nas si gat aproape a disparut( mentionez ca tot timpul a fost clar, transparent dar consistent), gatul il simt aproape normal, in schimb, cateodata, tot se simte cand mananc mancare sau inghit in gol ( nu cand beau apa), acel "ceva", ca un prag, sau cateodata ca mai multe "praguri".
Am fost joi la medic orl, s-a uitat in gat, iar cu o oglinjoara sa uitat pentru cateva momente si spre baza limbii.
Mi-a spus ca am faringele si epiglota "un pic deranjata", si datorita faptului ca am avut infectie la un molar si am luat Amoxacilina 500 incepand de Miercuri, de joi NO-spa, Molitium, Bioparox, Ibuprofen, mi-a dat o gramada de analize la sange (pe care nu le-am facut inca), exudat dupa 7 zile de la incetarea tratamentului cu antibiotic.
Consultand forumul dumneavoastra, am inceput sa fac gargara cu ceai de musetel, regim alimentar in continuare, si am observat ca dupa gargara, senzatia de iritare a gatului cand inghit in gol sau cu mancare dispare pentru ceva timp. De asemeni, ma ajuta guma mentolata, parca descongestioneaza gatul, mitigand simptomele.
Mentionez ca in Septembrie am facut o vizita medicala completa, in Martie alta mai complexa, incluzand radiografie pt sinuzita, barocamera, spirometrie. Sunt M, 33 ani, 71 Kg, mam lasat de fumat din Mai (decand ma supara gatul, dantura nu prea ok, cu arsuri la stomac de cativa ani.
Sperand ca nu v-am plictisit cu detaliile mele, astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
Cu deosebit respect, Lucian.
0
16-07-2014, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este nevoie de consult si investigatiila gastrologie
2 citeste tot ce am postat pe forumj despre refluxul gastric si cum afecteaza acidul gastric faringele ( faringite, nod in gat, reflux gastric)
3 regimul alimentar trebuie schimbat radical
se exclud in totalitate lactatele, citricele, sucurile, mancare a cu otet, prajeli..si dulciurile pe noapte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: