infectie hpv

10-02-2008
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Am fost diagnosticata cu hpv vara trecuta. Mi-au aparut condiloame atat extern, cat si in vagin. Pe cele externe le-am tratat cu Condilyne. Am fost la 2 medici ginecologi pana acum si nici unul nu mi-a scpu exact ce sa fac in continuare. As dori niste recomandari de medici buni, daca se poate. Multumesc anticipat.
20 comentarii
0
10-02-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Infecţia cu hpv şi tratamentul condiloamelor sunt de domeniul dermatologiei. Ginecologia se ocupă de alte probleme. Cerând sfat medicului dv de familie, veţi fi sigură de fiecare dată că veţi şti specialitatea care se ocupă de problema dv.
0
11-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Am fost si la dermatolog, care mi-a spus ca nu ma poate ajuta decat cu condiloamele externe, ceea ce a si facut. Condiloamele vaginale sunt de competenta ginecologului.
0
12-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Am si eu condilome iintravaginale si ginecologul meu m-a programat sapt asta ptr laser.e cel mai sigur mod de vindecare, spun din experienta.Mi-a dat si 2 creme sa le folosesc, una dupa laser-fitostimoline ptr 5 zile, 5 aplicatii apoi cealalta crema-colpofix:o aplicare de 3 ori pe sapt ptr 3 luni-special ptr a combate virusul.Sa stii ca daca vei fii tinuta sub control medical si o sa scapi de condiloame..va fii ok.Protejeza-te cand ai raporturi si pune-ti la punct sistemul tau imunitar..si n-o sa mai ai probleme...dar ptr acum..scapa de condiloame cat mai repede..mergi la un medic care stie despre ce-i vorba..si care poate sa-ti faca laser...succes!
0
13-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Multumesc pentru sfaturi. Despre laser stiam si eu ca e singura cale de a scapa de condiloamele intravaginale. Daca ai putea sa-mi spui numele ginecologului tau si unde il pot gasi, ti-as fi foarte recunoscatoare.
0
13-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Din pacate eu nu locuiesc in tara..sunt in italia! asa ca nu te pot ajuta in privinta asta, imi pare rau.dar poate gasesti un medic totusi care face...mergi la bucuresti sau intr-un oras mai mare...mai intereseaza-te.Stii..si eu pana sa gasesc ginecologul care se ocupa si de asa ceva...am mers la altii si nu m-au putut ajuta.Unul chiar mi-a zis sa nu fac laser ptr.ca risc sa nu mai am raporturi..si ca o sa ma vindec cu timpul..cu propriile aparari imunitare..ceea ce e gresit..ptr.ca eu sunt la un risc crescut de neoplazie(am facut testul HPV).Oricum daca e sa te vindeci..se va intampla in ani de zile..si numai Dumnezeu stie daca...dar important e sa-l tii sub control si sa eviti aparitia condilaomelor si normal daca exista..sa le combati.si nu uita de sistemul imunitar si sa te protejezi mereu ca sa nu te reinfectezi..Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult...succes!
0
13-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Uitasem..ai facut testul HPV?daca nu, sa-l faci, e ff important sa stii ce risc oncogen ai?ce tipuri de HPV ai...mai vorbim
0
14-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Am facut doar determinarea hpv si mi-a iesit hpv cu risc inalt. Iar acum, medicul meu vrea sa-mi fac din nou testul, cu determinarea tipului hpv. Mi se pare ca nu prea ia in serios boala mea. Nu stiu la cine sa ma mai duc.
0
15-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
E bine ca-ti face testul HPV sa vezi ce tulpini ai dar acum tu trebuie sa scapi de condiloamele din vagin cat mai repede.daca nu, cauta un alt medic care ti le poate cauteriza..trebuie sa gasesti!!!
0
18-02-2008, ora 00:00
giulia24
Nu este medic/terapeut
giulia24
Am citit pe internet ca ar exista in Italia o crema pentru tratarea condiloamelor. Se numeste "EGLAT 500mg". As vrea sa stiu daca ati auzit de ea si daca este eficienta, as vrea sa o procur. Pe mine ma innebuneste boala asta
0
18-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Eu n-am auzit de ea.doct-ta mea mi-a dar o crema care ar distruge virusul chiar, se chiama colpofix si se foloseste ptr 3 luni de 3 ori pe sapt...iesita pe piata recent..in fine...eu incerc...dar condiloamele in italia se cauterizeaza..se distrug prin laser.
0
18-02-2008, ora 00:00
giulia24
Nu este medic/terapeut
giulia24
Mie imi aplica doctorita condyline acum. Distruge condiloamele, dar nu distruge virusul. Iau si Isoprinosine pentru imunitate. Crema "Colpofix" distruge virusul din corp???
0
19-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Eu am dat cu Condyline pe condiloamele din afara. Pe cele din vagin o sa incerc sa le tratez cu laser. Deocamdata astept rezultatul tipajului HPV. De Colpofix nu am auzit, dar o sa ma interesez.
0
19-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Dtt-ta mea da, asa a spus ca e de curand in vanzare si ca poate distruge virusul din corp!si mie mi se pare de necrezut..dar ea asa a spus!cine stie..merita sa incercam!!COLPOFIX-este un gel vaginal, in italia se gaseste in farmacii, eu deja l-am cumparat(nu stiu daca si in romania?)si se aplica de 3 ori pe sapt/3 sapt pe luna timp de 3 luni.Asa mi-a spus dtt-ta mea.Si condyline chiar distruge condiloamele...?eu le-am ars deja cu laser!
0
20-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Condyline se foloseste doar pe cindiloamele de pe piele. Cele din vagin se trateaza doar cu laser, din cate stiu. Asa ca ai facut bine.
0
22-02-2008, ora 00:00
onut
Nu este medic/terapeut
onut
integritate...umana sau profesionala
0
24-02-2008, ora 00:00
soaremrs
Nu este medic/terapeut
soaremrs
bun.dar la barbati cum se manifesta?
am deschis un subiect...va rog raspundeti...mersi
0
25-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
La barbati se manifesta prin aparitia de condiloame pe penis sau in interiorul uretrei, insa riscul de aparitie a cancerului este foarte mic in comparatie cu femeile. Si se pare ca la barbati condiloamele apar mult mai rar decat la femei.
0
25-02-2008, ora 00:00
soaremrs
Nu este medic/terapeut
soaremrs
mie nu mi'a aparut nimic pe penis...nu am nici o durere cand urinez.
tot ce mi'a aparut este un fel pielita in zona pubiana, nu ma doare absolut nimic.
0
29-03-2008, ora 00:00
tindeutza
Nu este medic/terapeut
tindeutza
Buna.. si eu am fost diagnoisticata cu condilioame vulvare si dct mea mi-a cerut sa revin dupa tratament ptr test papa nicolau.. am doar o sapt si condilioamele mia -au disparut aproape total.. oare e un caz mai putin grav ptr ca nu le am si in vagin ? totusi exista virului in corp si pot reaparea nu ? Dar daca partenerul (care e stabil si nu a avut nici un simptom pana acum) nu a facut nici un tratament nu exista riscul sa reapara condilioamele ? Am auzit ceva despre un vaccin ptr hpv sa nu se ajunga la ainfectie dar ptr cine ?Ptr cei neinfectati cu virusul (ptr ca condilioamele sunt semnele virusului nu ?) ssau si ptr cei cu simptome..Va rog dati-mi un raspuns referitor la aceste pobleme..multumesc
0
30-03-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Vaccinul contine doar tulpinile cancerigene de HPV. Exista doua vaccinuri, unul cu 2 si unul cu 4 tulpini. Tu ar trebui sa-ti faci o genotipare HPV, iar daca nu esti infectata cu unul din tipurile cu risc inalt, poti sa faci vaccinul. Sau ai putea sa incerci sa stimulezi imunitatea pe alte cai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •