infectie gat

13-08-2014
golden01
Nu este medic/terapeut
golden01
Buna ziua! Am 22 ani si am o problema cu gatul care nu se rezolva de 2 luni. Totul a inceput cu o senzatie de corp strain in gat, insa n.am dat importanta crezand ca va trece. Dupa aprox 10 zile au inceput durerile de gat, amigdale fara alte simptome. Am luat 7 zile amoxicilina fara efect. Am facut exudat si a iesit negativ, inclusiv la candida. Am mers la medicul orl, mi.a spus ca am o faringita acuta, mi.a prescris klacid 500mg 7 zile. Dupa tratament durerile au reaparut. De cateva zile s.au umflat si ganglionii de la gat, iar limba este alba si incarcata inca de la inceput( in perioada in care am luat klacid limba se curatase). Amigdalele sunt rosii, insa pe faringe vad un fel de mucus alb, o depunere care nu e candida, incat nu a iesit la exudat. Probleme cu digestia nu stiu sa am, iar cu amigdalele n.am avut probleme niciodata.
Ce sa fac, ma sperie ca revine dupa antibiotic si mai ales depunerile de pe faringe?
E posibil sa fie puroi pe faringe, desi nu sunt puncte, ci suprafete mai mari, intinse?
Va multumesc!
2 comentarii
0
13-08-2014, ora 10:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema de baza este la nivelul tractului digestiv
din acest motiv NU are efect antibioticul
este vorba de o iritatie prin refluxul gastro esofagian
gasiti pe forum sute de sfaturi la acest subiect
0
13-08-2014, ora 11:34
golden01
Nu este medic/terapeut
golden01
Va multumesc pt raspuns! Am citit postarile dvs despre aceste probleme digestive si am sa merg la o consultatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •