infectie cu streptococ beta hemolitia si ASLO marit

21-05-2013
Maria22222
Nu este medic/terapeut
Maria22222
Buna!
In urma unui exudat faringian mi s-a depistat streptococ beta hemolitic grup A si aslo 470. Am fost la 3 medici care mi-au recomandat 3 sheme diferite de tratament si nu mai stiu pe care sa o urmez. Primul doctor mi-a recomandat sa iau doar moldamin o data la 7 zile timp de o luna dupa care sa repet aslo. Al doilea medic mi-a recomandat sa iau in prima zi o doza de penicilina o data, de 2 mil. si un moldamin de 1.200 mil. Dupa aceea sa iau cate un moldamin la 3, 5, 7 zile si apoi sa continui cu moldamin tot la a 7-a zi, timp de o luna. Apoi sa repet analizele. Al treilea medic mi-a recomandat sa iau zilnic, timp de o saptamana, cate 2 peniciline pe zi (de 1 mil una) apoi sa contiunui cu moldamin, o data pe saptamana, timp de 3 luni.. Va rog sa imi spuneti care tramament e mai eficient deoarece nu stiu pe care sa-l urmez. Va multumesc mult !
Fac precizarea ca amigdalele imi sunt curate, nu sunt marite si am doar o simpla roseata pe faringe.
3 comentarii
0
21-05-2013, ora 22:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate tratamentele sunt corecte. scopul e acelas...ereditaea infectiei
sfatul este sa gasiti un med. orl.. cu care safaceti tratamentul cap coada... fara a experimenta.
0
22-05-2013, ora 00:05
Maria22222
Nu este medic/terapeut
Maria22222
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
0
19-09-2014, ora 21:33
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Desi foarte tarziu, raspund intrebarii referitoare la cele 3 tratamente propuse, in situatia in care si altcineva se va intalni cu aceasta incertitudine.Un singur tratament este corect(ESPID), fie ca este purtator sanatos, fie ca este cu o afectiune rinofaringiana: tratament Penicilina oral de preferinta(sau o betalactamina-ori eritromicina) timp de 7-10 zile.Nu este necesar investigare ASLO, nu este necesar si nici rational Moldamin.Reinfectia este posibila, atitudinea medicala ramanand de fiecare data aceeasi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •