infectie clamidia

17-10-2011
gendelina
Nu este medic/terapeut
gendelina
prietenul meu a fost diagnosticat cu clamidia, iar el nu a mai avut contact cu alta persoana in afara mea, mentionez ca eu nu am prezentat niciun simptom ca as avea asa ceva, de curand am facut o intrerupere de sarcina si am luat tratament cu epicef, flamexin si ovule cervugid. Cat timp trebuie sa treaca de la terminarea tratamentului sa pot face analiza sa vad daca am si eu asa ceva. Se spune ca infectarea cu clamidia se face doar sexual, dar eu nu am avut, el zice ca nu, am citit ca se mai poate lua si de la bazinele de la strand sau chiar toalete publice. este adevarat? Ce ar trebui sa fac in acest caz, deoarece sunt acuzata ca eu sunt sursa de infectare.
3 comentarii
0
17-10-2011, ora 18:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
te citez: "el nu a mai avut contact cu alta persoana in afara mea, "...si tu, esti credula la tot ce zice?
..pai de unde sa fie/...din aer...
ai grija sa nu patesti si tu...

lasa-l sa aiba impresia ca, il crezi...dar, DOAR..impresia...
Sigur va intra pe forum un medic si-ti va recomanda ceva.
Cele buna,
0
17-10-2011, ora 18:34
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Simptomatologia in cazul infectiei cu Chlamydia este minima si, de obicei boala trece neobservata.
Puteti astepta 2 saptamani si apoi sa va efectuati testul ptr Chlamydia (se recolteaza din col de catre medicul ginecolog) sau serologia ptr Chlamydia (Ig G si Ig M) se efectueaza din sange.
Numai bine,
0
17-10-2011, ora 19:44
gendelina
Nu este medic/terapeut
gendelina
bineinteles ca nu-l cred, dar sa fiu eu cea acuzata ma doare. am avut contact cu el si la cateva zile imi spune ca avea simptome deja a 3a zi si s-a agravat aproape la o saptamana si cum se poate ca eu sa nu am nici la ora actuala niciun simptom si el e grav. mentionez ca luase inainte cu vreo 2 saptamani antibiotice din cauza unei raceli si apoi din cauza unui deget infectat augmentin. am citit despre aceasta clamidie si se pare ca nu se transmite numai sexual. nu stiu ce sa mai cred, oricum o sa merg sa fac si eu analize pt linistea mea
multumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.