infectie amigdale - recomandare tratament naturist

10-08-2011
sunny02
Nu este medic/terapeut
sunny02
Buna ziua,
Mi se intampla deseori sa fac infectie in gat mai exact mi se umfla amidala si fac puroi pe ea. De regula, iau OSPEN. M-am confruntat cu aceasta problema si in urma cu doua saptamani, in urma tratamentului rezolvant problema. Insa acum, din nou am aceasta problema. Ce as putea face? Ce remedii naturiste mi-ati recomanda? Nu as mai vrea s fac avuz de antibiotice si nici sa ma operez, tinand cont de rol important pe care il au amigdalele pentru organism Ma gandesc s nu am sistemul imunitar slabit.
Ce mi-ati recomanda?

Multumesc.
6 comentarii
0
11-08-2011, ora 08:34
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna sunny02, cu amigdalitele nu e de joaca, eu am avut mereu probleme de genul asta, nu am fost de acord cu operatia, le am tinut din scurt cu antibiotice si am devenit victima lor, am facut reumatism poliarticular acut.Ani de zile a trebuit apoi sa urmez tratamente sa scap de durerile ingrozitoare ale articulatiilor.Aungand aici pot aparea si alte probleme.Daca acum iei ospen va veni ziua cand nu ti va mai fi de folos si treb sa treci pe injectabile puternice.Daca acum 2 sapt deja le ai tratat inseamna ca infectia a ramas antibioticul nu a fost de ajuns, nu aveai cum sa te trezesti asa repede iar cu ele inflamateCea mai bn solutie este sa faci interventia chirurgicala sa scapi de ele pt totdeauna.Incearca si informeaza te pt ceea ce ti am spus. Sanatate multa iti doresc!
0
11-08-2011, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
suuny
CRis are perfecta dreptate...
partea buna a problemei este ca acum au aparut tehnicele de interventii chirurgicale cu radiofrecventa unde poti sa faci o rezectie partiala a amigdalelor// cu 2 avantaje
1 pastreze resturi de tesut limfatic pentru sistemul imunitar
2 amigdalele care raman au criptele mici si scurte.. si nu mai stagneaza infectia in ele.. si nu mia faci amigdalite
pana ajungi sa rezolvi problema iti recomand sa treci pe un regim aliemntar strict fara acru, fructe citrice si bauturi acidulate
faci gargara dupa fiecare masa cu ceaiuri( tei, galbenele, musetel) in care pui 5 pic de ulei volatil de eucalipt.
saut tinctura de echinaceea
folosesti tab de supt cu echinaceea
0
11-08-2011, ora 11:25
sunny02
Nu este medic/terapeut
sunny02
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Am sa ma interesez de interventia respectiva. Imi puteti oferi mai multe detalii in legatura cu ea? Cat dureaza, de cat timp am nevoie pentru a-mi reveni, daca este dureroasa si un pret estimativ?
0
11-08-2011, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la pascani
interventia se face in ambulator, cu anestezie locala.. peste 1 ora mergi acasa, ai o durere usoara cam 5-7 zile
pretul difera de marime aa migdalelor.. de la 500 ron
0
11-08-2011, ora 14:07
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Bafta, e floare la ureche, D l doctor ti a explicat absolut tot ce trebuia, ai incredere si fa ti o programare, e pacat sa mergi asa inainte mereu cu tratamente, intr o ora ai scapat de tot.Curaj si sanatate multa
0
12-08-2011, ora 09:13
sunny02
Nu este medic/terapeut
sunny02
Multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: