infectata cu hpv si trichomonas

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Stimate domn doctor.Eu am avut numai probleme in ultimul timp.Am aflat ca am fost infectata de partener cu trichomonas, care dupa 3 tratamente, nu a a trecut nici acum.Imediat am aflat ca am fost infectata cu hpv - diagnosticat prin test specific hpv - rezultand pozitiv cu risc crescut.In urma colposcopiei, medicul nu mi-a recomandat cauterizare deoarece nu am nici o rana, doar o pata alba care pe timp ce trece nu se mai evidentiaza.Deasemenea trebuie sa fiu tinuta sub oservatie din 6 in 6 luni cu papanicolau si colposcopie. Din pacate medicul meu a suferit un accident grav si nu mai profeseaza, iar ceilalti la care am fost mi-au dat rezultate total diferite si nu stiu in cine sa am incredere.Intrebarile mele ar fi : - avand acum un nou partener il voi infecta ? pot avea copii ? exista vreun risc pentru mine sau pentru copii ? ce ma sfatuiti in legatura cu boala - exista totusi posibilitatea sa dezvolt un cancer ? puteti recomanda un medic ginecolog ?
2 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
1. trebuie sa te adresezi unui medic ginecolog. nu stim din ce oras esti, asa ca nu iti putem recomanda un medic.
2. poti infecta noul partener atat cu trichomonas, cat si cu HPV.
3. poti avea copii.
4. trebuie sa faci testul papanicolau si colposcopie periodic, la 6 luni, pentru a urmari evolutia leziunii. asfel, daca vor exista probleme, se poate interveni la timp.
5. trebuie sa faci tratamentul corect pentru a trata infectia cu trichomonas.

-
dr. ciprian
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Va multumesc mult pentru raspuns.
Sunt din Bucuresti si am 26 de ani.In plus as dori foarte mult sa am un copil. Astfel as vrea sa fac toate analizele necesare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •