infarct vechi

25-10-2013
bechi54321@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bechi54321@yahoo.com
in urma cu 14 ani, adica la 34 de ani moment in care mi sa impuscat un soldat cred ca am suferit un infarct de care am aflat abia in prezent.am ekg de atunci dar nimeni nu a zis nimic, chiar am facut si testul de efort in acea perioada. de curand la o simpla durere a urechii moment in care am avut o ameteala de dimineata am mers la control am facut un ekg si a iesit infarctul vechi.nu am luat vreodata pastile, am muncit fara sa simt am alergat chiar si distante mari.am glicemie 97, colesterol 170.ce trebuie sa fac pentru a ma linisati.cum pot vedea portiunea afectata a inimii si cum se poate remedia.mentionez ca am 48 de ani si tensiune 130#90.ECOGRAFIE-VM normal, VAnormal, VTnormal, VPnormal-aorta la inel23mm, aorta dupa inel39, 6 mm, AS36, 3 mm, VD27mm, SIV10, 5 MM, VS in sistola30 MM, IN DIASTOLA 47, 7 mm, sept iteratrial intact, sept interventricular intact, velocitate unda e mitrala 0, 57, velocitate unda a mitrala 0, 83. raportulE/A LA MITRALA 0, 69 disfunctie diastolica fl I. CONTRACTII NORMALE, CAVITATI LIBERE, PERICARD LIBER.CONCLUZII CORD NORMAL ECOGRAFIC. NU AM LUAT NICI MACAR O PASTILA IN CEI 48 DE ANI, NICI MACAR ALGOCALMIN.VREAU SA STIU CE RISCURI AM SI SA LE INDEPARTEZ.CE TREBUIE SA FAC, VA ROG SA IMI SPUNETI, CU INIMA NU SE STIE NICIODATA.
2 comentarii
0
25-10-2013, ora 19:57
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
cat mai pe scurt, as putea rezuma:
1.electrocardiograma poate avea multe capcane, care pot fals mima un infarct vechi.Foarte des mai ales in derivatiile inferioare-D2, D3, avF- pot aparea modificari care sa sugereze un infarct ce sa nu fi existat,
2.Ecocrdiografia releva de cele mai multe ori sechela de infarct.Un infarct real cu expresie pe ECG obligtoriu trebuie sa aiba modificari ecocardiografice.Daca nu e asa diagnosticul de infarct vechi este dubitabil
3.Oricum, chiar si ecocardiogrfia poate aduce rezultate fals negative.In cazul dvs v-as recomanda o explorare imagistica de stres, preferabil scintigrafie miocardica de stres.Daca rezultatul ei e normal, fara defecte de captare, puteti uita deifinitiv de ideea de infarct.Daca e pozitiva pentru ischemie si evidentiaza zona de infarct, se completeaza invetigatiile cu coronarografie, cu stabilirea ulterioara a atitudinii optime
4.In cazul dv.probabilitatea de infarct in conditiile in care nu aveti factori de risc pt bola cadiaca ichemica este infima
In speranta ca v-am fost de ajutor, o seara buna
0
25-10-2013, ora 20:14
bechi54321@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bechi54321@yahoo.com
va multumesc mi-ati luat o piatra de pe inima, fiica mea a terminat anul acesta medicina la timisoara, urmeaza rezidentiatul pe 17 nov. dupa ce a citit ekg a spus ca nu vede problema, hipertrofie nu este si altele pe care nu le mai retin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura scăzută poate fi un factor major pentru declanșarea infarctului
  • Cristalele de colesterol, un indicator al iminenței infactului miocardic
  • Depresia la pacienții cu infarct miocardic și accident vascular cerebral
  • Screeningul pentru hipercolesterolemia familială ar putea ajuta la prevenirea infarctului miocardic
  • Vitamina E ar putea reduce pagubele cardiace cauzate de un atac de cord
  • Recuperarea în urma infarctului miocardic
  • O altă cauză a infarctului miocardic
  •