infarct osos

14-08-2013
simfo
Nu este medic/terapeut
simfo
Sora mea, in varsta de 51 ani a fost diagnosticata de curand de catre dl. doctor Balint de la Clinicco Brasov cu infarct osos localizat la genunchiul drept in zona subcondrala.
Pe data de 23.07.13 a suferit o interventie artroscopica prin care i s-a facut un foraj decompresiv.
Durerile la genunchi in femur si tibie (foarte mari inainte de interventie atat ziua cat si noaptea) au scazut in intensitate, dar nu au disparut, fiind nevoie uneori sa ia calmante sau antiinflamatoare. Mentionez ca se deplaseaza cu doua carje, asa cum i s-a recomandat, fara a face efort, iar pe parcursul zilei genunchiul i se umfla.
As dori sa stiu daca durerile sunt normale in acest caz sau acestea denota faptul ca interventia nu si-a atins scopul, fiind necesare alte operatii.

Va multumesc.
4 comentarii
0
14-08-2013, ora 15:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scopul acestei interventii este atins dupa multe luni, chiar ani de zile. Este o interventie-limita, care poate amana pe timp nedefinit inlocuirea genunchiului (endo-protezarea).
Atat durerile cat si edemul articular sunt normale in perioada aceasta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-08-2013, ora 16:12
simfo
Nu este medic/terapeut
simfo
Va multumesc pentru raspunsul promt.

As dori sa mai stiu daca aceasta interventie ar putea rezolva definitiv problema in timp, fara a mai fi necesara protezarea, sau are doar scopul de a intarzia evolutia bolii.
Exista si posibilitatea ca forajul decompresiv sa nu-si atinga scopul?
0
14-08-2013, ora 23:02
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Da,
Stati linistita, doctorul Balint este un medic foarte bun, a rezolvat problema cu siguranta, cred insa ca a fost o operatie grea. Oricum este un medic minunat, i-a refacut piciorul sotului rupt la glezna, osul spart in zeci de aschii. Operatia a fost garantata 10 ani, au trecut 14 si nu sunt probleme. Cu siguranta sora va fi bine.
Toate bune.
0
16-08-2013, ora 09:07
simfo
Nu este medic/terapeut
simfo
Doamna Nastase,

Va multumesc mult pentru incurajari.
Multa sanatate dvs. si sotului!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: