inecare in somn

08-03-2014
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna ziua
Ma numesc Gabriela, am 32 ani si am urmatoarele probleme: faringita si amigdalita cronica, lipsa de calciu si fier si de 5 luni am atacuri panica.
Problema ar fi urmatoarea: la anumite intervale de timp in specaial cand sunt racita noaptea ma trezezesc ca ma innec( visez ca mananc de ex si ma inec si apoi ma inec in realitate..trebuie sa tusesc si sa beau apa ca sa-mi treaca..apoi ma doare gatul mai ales in partea dreapta...).
In camera in care dorm aerul este uscat, exista si mucegai sters cu toate solutiile din lume si care continua sa apara...astm nu am.
Am fost la orl si mi sa-a spus sa beau apa multa vit a si cam atat.
Acum va intreb pe dumneavoastra aceasta problema este legata de gat sau tine de panica?
Daca tine de gat si eu asta cred pt ca ma doare si gatul..ce as putea lua. Va multumesc si o zi buna!
18 comentarii
0
08-03-2014, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema posibil sa tine de regimul alimentar gresit si de problemele digestive.. care afecteaza gatul si dua..duc la instablilitatea psihica cu acee atacuri de panica
1 renuntam complet la lactate, sucuri, fructe citrice, mancare acra, otet, tomat..s.a
2 cina nu mai tarziu de ora 19.00 si sa fie un peste, sau carne alba cu salata de legume.atat.. NU fructe, nu dulciuri pe noapte
3 ca si tratament Reglacid inainte de fiecare masa
dupa masa.. garagara cu ceaiur calde si Fariingo.sprey.. cate 2 puf de multe ori, la nevoie...5-6 ori
4 Valeriana.. cate 2 tablete cu 1 ora inante de culcare
daca in 10 zile.. nusunt schimbari in bine.. se impun investigatii serioase la Gastrologie
5 un consult ORL..este obligatoriu
fiindca daca e vorba si de amigdale foarte mari in volum..ele rebuiesc operate.. altfel se risca si alte complicati
0
09-03-2014, ora 08:51
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna dimineata Va multumesc f mult pentru ajutor
As dori sa va mai intreb:
1. pot lua emocalm in loc de valeriana ( oricum contine si valeriana) si
2. redigest in loc de reglacid?
3 de supt pot folosi voseptol?
4. am si lipsa mare de calciu...nu am voie lactate deloc sau anumite lactate?
5. Sii inca o intrebare daca nu va suparati.stiu ca sunatoarea are anumite interactiuni...de fapt am citit nu stiu daca e si adevarat...pot lua de ex antibiotic sau antiinflamatoare daca iau si sunatoare?
Va multumesc si o zi buna.
0
09-03-2014, ora 16:48
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Din cauza problemelor pe care le-ati descris mai sus ca le aveti, mai ales daca sau cronicizat, probabil ca ati dezvoltat o apnee obstructiva de somn care involuntar o asociati cu starea din vis. Poate nu ar strica sa faceti o polisomnografie daca aveti in orasul dvs un laborator cu o asemena dotare. Toate cele bune.
0
09-03-2014, ora 18:44
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna seara...va multumesc pt raspuns insa mai mult m-ati speriat decat ajutat...poate pe drept dar poate ca nu si atunci.oricum nu sforai in timpul noptii si nu mi se opreste respiratia ci ma trezesc ca ma inec si ma supara gatul pe partea dreapta cum a spus dl doctor probabil mi se irita gatul de la reflux...si trebuie sa beau apa si sa tusesc sa-mi treaca.la orl am fost si mi s-a spus ca nu pare nicim iesit in comun doar amigalita si faringita cronica...sa beau multe lichide ceea cenu prea obisnuiesc, vit a, sol in nas.toate astea se intampla mai mult cand sunt racita...oricum o sa mai fac un control orl multumesc oricum.o zi buna
0
09-03-2014, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Da
2.da
3. da
4.. calciu o sa fie luat din tot ce este verde.. urzici, praz, salate, ceapa, marar. patrunjel, telina...sa
NU din lactate... NU aveti voie NIci un fel de lactate dn mai multe motive
roteina animala, grasimile, si hormonii de crestere care contine laptele de la vaca..sa creasca Viteul
Dvs/// ce vreto sa va mai creasca?
5. Sunatoare.. ca si alte ceaiuri.. luate adcvat.. in doze mici.. NU influenteaza tratamentul alopat
asa ca se poate face orice tratament
dar in cazul Dvs.. nu vad necesitate unui trtament cu antibiotic si antiinflamator
0
09-03-2014, ora 20:42
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Va multumesc mult dl doctor.sincer imi sunteti de mare ajutor...oricum m-am linistit ca simt ca e vb de reflux pt ca atunci cand ma inec sau ce-o si simt si in gura o anumita senzatie pe care o simt si ziua dar ziua fiind treaca inghit beau apa...in fine...
Acum va mai pun inca o intrebare in privinta tratamentului pe care vreau sa-l iau...va intreb daca e corect:
calciu 1 zi- am voie sau nu calciu
magneziu 2 zi
redigest
gargara dupa masa
tablete de supt
faringo spray
iar pt atacurile de panica ce sa iau emocalm e bun sau altceva ce-mi recomandati dvs?
sunatoare nu iau sub forma de ceai dar as vrea sa iau emocalm care contine sunatiare si am citit ca ar avea interactiuni...cu ce nu stiu.ma refer la sunatoare.si ma gandeam in caz ca as avea nevoie in viitor de un antiinflamator sau antibiotic daca o sa pot lua si emocalmul si acestea...
Va multumesc mult.
O seara buna
0
09-03-2014, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e ok.. luati complet tot tratamentul fara nici un gand negativ pentru viitor
0
09-03-2014, ora 21:08
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Multumesc mult va doresc sanatate pt tot binele pe care il faceti si o seara buna
0
02-04-2014, ora 17:38
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna ziua dl doctor..
revin cu o mare rugaminte la dumneavoastra...de o saptamana si putin am racit f tare...la inceput ma durea groaznic in gat si atat de tare incat imi dadea impresia de lipsa de aer...inecare...pluc ca am si ragusit...acum raguseala a trecut...am urmat tratament cu ospen 1500 una la 8 are vreo 2 zile dupa care d-na doctor de familie mi-a schimbat cu eficef 1 la 12 ore si meloxicam 1 la 12 ore...la fel de rau...
Ieri am fost la control orl si mi s-a scos puroiul dep eamigdale si mi-a dat tratament cu nurofen forte si claritromicina insa dupa o pastila am inceput sa am dureri de burta, stomac, ameteli, anxietate, toata noaptea am fost agitata plus ca m-am trezit iar din somn cu senzatie de inecare...durerea de gat tot o am ce sa mai iau?
La recomandarea dumneavoastra am facut control gastro si am gastrita fara reflux...sau cel putin atunci nu am avut se poate sa apara dupa o masa copioasa.
O sa trebuiasca sa-mi scot amigdalele dar imi e frica...starie astea de inecare sunt de la amigdalele mari..d-na doctor orl asa a spus?...ma sperie sincer
Va multumesc mult.
0
06-04-2014, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu trebuie de scos amigdalele...
0
07-04-2014, ora 20:29
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna seara dl doctor.In leg cu operatia de scoatere a amigdalelor...eu am si faringita si amigdalita cum e mai bine sale scot clasic...sau cum?
Am inteles ca daca le scot mi se accentueaza faringita...e adevat acest lucru?...orium trebuie sa le scot in viitorul apropiat pt ca am tot soiul de senzatii neplacute si durere bineinteles. Multumesc mult.
0
07-04-2014, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. din clinica.. care are experienta intervetiilor o sa.ti spuna ce e mai bine pentru tine
0
23-04-2014, ora 22:30
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna seara dl doctor
Dupa 2 sapt de la incheierea tratamentului cu antibiotic am din nou dureri mari in gat si tot felul de senzatii neplacute asa ca am fost din nou la orl(alt doctor) cu gandul ca gata le scot insa dl doctor mi-a recomandat sa le micsoram prin radiofrecventa ca am gatul larg.
Dvs ce parere aveti?
Cum decurge operatia..e dureroasa dupa...refacerea dureaza mult...o sa mai am dureri de amigdale dupa aoeratie...dupa aceea voi putea manca si eu o inghetata de ex,...va multumesc mult si o seara buna
0
24-04-2014, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ese mult mai usor de suportat o interventie cu radiofrecventa decat una clasica
mergeti cu incredere
0
25-04-2014, ora 20:15
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Va multumesc! O Seara buna.
0
08-05-2014, ora 08:27
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna dimineata dl doctor...gata..ieri am facut micsorarea amigdalelor cu radiofrecventa..durerile nu sunt f mari sunt suportabile imi simt in schimb gatul umflat cam in cat timp incep sa dea amigdalele inapoi
As dor sa ma mai ajutati cu cateva nelamuriri daca se poate
1.ieri dupa criptoliza mi-a facut o singura injectie de dexamed si a zis 24 ore nu am voie sare...e de ajuns 24 ore ca nu s dori sa retin apa in corp.., sa dau din una in alta cum se zice
2.dupa operatie pot iesi cu copilul in parc...adica trebuie sa stau la pat?
Fac gargara cu solutie de gargara e suficienta?
Pt dureri mi-a dat tramadol e bun..tinand contc ca am si gastrita?
Am observat ca a inceput o usoare tuse ce as putea lua...dl doctor a zis ca pt orice problema sa-l sun insa stiti ca eu am mare increderei in dumneavoastra
Pot lua calciu lactic si magneziu...eventual valeriana sau ceva impotriva stresului..pt starile de panica pe care le mai am si care au aparut tot din cauza problemelor cu gatul?
Va multumesc mult si o zi buna
0
08-05-2014, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da e deajuns
2 da se poate iesi afara
3 gargara cat mai des.. tramadolul se poate inlocui cu aulin,
prefer valeriana ca si tratament antistres
0
09-05-2014, ora 08:43
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
Buna dimineata dl doctor.va multumesc mult pt ajutor.
Gargara pot face si cu ceai de musetel pt ca de la doctor mi-a fost recomandata o solutie pt gargara care se face doar de 2 ori pe zi.
Ce pot manca..atat cat pot zilele astea
Este normal ca dupa criptoliza sa tusesc putin...ce as putea lua in cazul in care tusea se inrautateste...de ex pot lua voseptol...nu irita...?
Cam in cat timp totul revine la normal si amigdalele dau inapoi si se vad rezultate?
Va multumesc mult pt amabilitatea dumneavoastra si pt faptul ca va luati din timpul dumneavoastra si ne ajutati cu raspunsuri si sugestii...va multumesc mult si o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.