incontinenta urinara batrani

19-09-2010
stela lie
Nu este medic/terapeut
stela lie
Poate exagerz si ar trebuis a spun urinari dese nocturne.
Tata, medic pensionar, 84 de ani, operat recent de fractura de sold cu proteza Moore, urineaza des noapte si desigur scapa in pat. Are lanaga el sticlel de plastic cu gatul taiat (MAREA INVENTIE A SPITALELOR ROMANESTI!)
dar...uneori nu e deajuns.
Cum reduci numarul urinarilor nocturne?
Cand trebuie sa bea lichid si cand sa se opreasca?
Exista si tratament medicamentos?
Nu putem exagera, are un ulcer (inchis acum). A avut o interventie pe prostata acum 40 de ani.
Exista si alte dispozitive ajutatoare inafara...sticlelor?!
Multumesc foarte mult!
7 comentarii
0
22-09-2010, ora 18:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi vorba despre o infectie urinara, mai ales daca dupa operatie a purtat sonda vezicala.de la operatia de prostata a mai facut control urologic ? pentru ce boala a fost aceasta operatie ? testul PSA l-a facut ? Isi poate singur prescrie un tratament pentru 7 zile [ care poate fi si injectabil ], sau medicul de familie poate veni sa-l vada.Pe timp de noapte se poate utiliza chilotul -scutec pentru adulti.
0
22-09-2010, ora 21:27
stela lie
Nu este medic/terapeut
stela lie
Multumesc pentru raspuns, este prea tarziu pentru controale, tata deabea merge cu cadrul si pe langa operatie, ce merege prost este capul.
Nu stiu ce este PSA si cum spuneam, daca nu se poate deplasa...
La ce tratament de 7 zile va referiti, cu ce?
Am inceput cu pampers de adulti pte noapte, asta e chilotul scutec de adult?
0
23-09-2010, ora 05:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, la pampers pentru adulti ma refer.Zanocin 200 mg dimineata si seara, 7-10 zile si Uricol doua cutii [ 1 plic de trei ori pe zi dizolvat in apa ].Daca nu are indicatii speciale din spital, lichide bea in cantitate normala .
0
16-08-2011, ora 14:55
Florina 205
Nu este medic/terapeut
Florina 205
Buna ziua...va rog frumos, imi puteti spune si mie cat costa o proteza Moore??? Stiu ca sunt partial decontate de CNAS, dar as dorii sa stiu cat costa.va multumesc...o zi buna!!!
0
28-12-2011, ora 22:33
mardalemadalina18
Nu este medic/terapeut
mardalemadalina18
Tatal meu in varsta de 85 ani nu poate fi operat de prostata, Baronii nostrii locali nci macar nu-l examineaza.I-a bagat sonda si trebuie s-o schimb din 3 in 3 saptamani.L-am dus cu salvarea la UPU deoarece nu putea urina.Nu i-au luat analize, l-au diagosticat din prima cu adenom de prostata. Ce ma sfatuiti sa fac? Nici ecograf nu i-au facut.Vreau sa vin cu el la Bucuresti, unde ma sfatuiti sa merg, la ce spital, imi trebuie si trimitere de la medic cumva?
0
13-03-2015, ora 14:46
dami100
Nu este medic/terapeut
dami100
Buna ziua! Daca inca va mai confruntati cu aceste probleme, recomand aceste scutece de adulti: http://bit.ly/1MxtbQv. Va urez multa sanatate!
0
01-07-2015, ora 15:58
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua, este vorba de un batran cu prostata.

Am nevoie de un sfat simplu, pentru pat, ce ar trebui sa cumpar... o saltea impermeabila sau paturele impermeabile ? mentionez ca de el are grija tot o persoana in varsta care nu prea poate face mult efort. De aceea vreau sa fac cea mai buna alegere, nu vreau sa fac reclama insa exista pe piata paturele absorbante si husa impermeabila. Pentru cunoscatori, ce e mai bine sa cumpar / folosesc ?

Stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.