incertitudine totala dar nu pot renunta

24-02-2008
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
De foarte mult timp am o problema de sanatate in cateva cuvinte am palpitatii foarte puternice urmate de o stare de oboseala simt nevoia sa ma asez daca nu ma asez imediat lesin asa zisa sincopa, am mers la medic care mi-a facut mai multe teste mi-a fost montat un holter si un aparat pentru a inregistra tensiunea dupa care a spus ca totul este absolut normal dar eu ma simt la fel de rau ba chiar am lesinat din nou nu stiu ce sa fac.
Va rog daca ma poate ajuta cineva cel putin sa imi spuna ce as putea sa mai fac acum nu ma pot resemna sa astept sa lesin din nou, mentionez ca am lesinat si trei ori intr-o saptamana.
Multumesc anticipat !
26 comentarii
0
24-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru sa se poata da cineva cu parerea...ce ati scris este foarte putin si insuficient ca informatie!
Varsta, inaltime, kg. TA, factorii nocivi de la serviciu, de ce boli cronice suferiti.
0
24-02-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Am 29 de ani, 157 inaltime, 49 Kg, TA este diferita de la o masurare la alta 9/7 ; 11/7 din cate stiu nu sufar de boli cronice acum ca si diagnostic -lipotimie vasovagala, motivul pentru care sunt ingrijorata este ca medicul meu spune ca nu sufar de nicio boala din puct de vedere cardiologic dar simptomele mele sunt asa cum am mai spus in primul mesaj palpitatii puternice, simt o durere in piept obosesc si imi da acea stare de ameteala care duce uneori pana la lesin.
Multumesc
0
25-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Spune.mi daca ai facut hemoleucograma si concentratia de Fer?
Ma gandesc la o anemie!
Pana rezolvi cu analizele iti sugerez sa faci un tratament de 3 saptamani cu GINSENG..in orice forma care o gasesti in farmacie...poate fi si in complex de vitamine sau pura!
0
25-02-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Multumesc mult pentru raspuns.
Am facut analizele la sange si am avut doar o deficienta de magneziu si am luat magneziu forte 1 luna dar tot am lesinat si in perioada aceea.Azi am facut un CT cranio-cerebral si a iesit totul normal, acum nu mai stiu ce as putea sa fac, mai astept un rezultat la TSH.
Dupa cum spuneam am facut testul Holter si aparat pentru tensiune 24 de ore este posibil ca in acea zi sa fi fost mai linistita si sa se inregistreze totul normal ? mentionez ca in acea perioada luam Xanax
Pentru ca eu asta simt imi bate inima foarte puternic ma doare in piept obosesc si uneori tremur.
0
25-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai motive sa fii foarte stresata sau suparata?
Te nemultumeste ceva?
Cum dormi noaptea?
0
25-02-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Dorm bine noaptea nu am insomnii pentru ca oricum sunt foarte obosita cand ajung acasa.
Motive sunt e firesc toti avem motive sa fim suparati stresati dar eu sunt o fire foarte sesibila ma supar si pun tot la suflet si atunci mi se face rau.
0
25-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am inteles... iti recomand sa faci un tratament cu Tinct. de VALERIANA... cate 30 pic la 8 ore in putin ceai..+ ginsengul de care am mai vorbit...si ma anunti peste cateva zile cum te simti!
0
25-02-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Multumesc mult pentru recomandari.
O sa va urmez sfaturile si va anunt cum ma simt si rezultatul la celelalte analize.
O seara buna
0
04-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Buna ziua
am urmat tratamentul doar cu picaturile de valeriana dar nu ma simt prea bine imi da o stare de somnolenta, ginseng nu am luat am citit despre el ca pot avea probleme cu tensiunea, pot sa spun ca nu am mai lesinat in ultimul timp.
Am mai facut EEG rezultatul este bun trasee cu disnete iritatie corticala difuza si am primit rezultatul la TSH -0, 89, in principiu medicul meu cardiolog spune ca toate analizele si testele sunt bune, nu a gasit nicio cauza pentru care lesin.
Va spuneam ca am facut un test cu holter TA SYS min 90 max 154 si DIa min 47 max 102 poate imi puteti spune dvs daca e bine.
Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns
0
04-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna!
Valorile sistolice arata oscilatia Valorilor maxime a TA...si valorile diastole sunt a TA minime! Ai facut si test de efort?
de ce a ajuns pana la 154 cu 102?
IN REST ITI RECOMAND SA CONTINUI CU VALERIANA...NUMAI SEARA.
Si sa incepi cu Ginseng..1 zi numai dimineata!
0
04-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Buna seara
Da am facut un test de efort a doua zi dupa ce mi-a fost montat acel aparat pentru TA, dar din pacate nu am rezistat decat 2 minute , mi s-a facut rau (am simtit ca nu mai am putere si nu am aer sa respir , am ametit ), eram prea obosita nu dormisem decat 3-4 ore noaptea am stat la spital de dimineata pana la ora 14 si atunci mi-au spus sa fac acel test de efort le-am explicat ca nu cred ca este bine atata timp cat eu sunt foarte obosita deci nu am un rezultat de la acel test
0
05-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu trebue sa.ti fie frica de cresterea tensiunii de la Ginseng.
Citeste atent prospectul..1 com. pe zi 10 zile n.o sa.ti dauneze...ba din contra!
La multi ani ! Pentru ziua de 8 martie!
0
05-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Buna seara!
Vreau sa va multumesc pentru tot pentru raspunsuri si pentru urarea de 8 Martie si nu in ultimul rand pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
Am luat azi de la farmacie Ginseng rosu si o sa incep sa iau 1 com.pe zi poate o sa ma simt mai bine, nu imi ramane decat sa sper ca nu o sa mai lesin ma sperie doar gandul ca o sa ma simt rau si o sa lesin din nou, imi este mai greu pentru cei din jur care imi spun daca nu esti bolnava si nu ai nimic de ce lesini?
intrebare la care de cel putin 3 ani nu gasesc raspuns.
0
05-03-2008, ora 00:00
liviu_c
Nu este medic/terapeut
liviu_c
imi cer scuze ca ma bag in seama.dar ceva de genu pateam si eu.iti recomand un EKG la inima. tot asa seara deobicei cand ma puneam sa dorm. incepeam sa am palpitatii sa am frisoane, dar defpat simteam ca mi-e foarte calc.sa urinez des, stari de ametelea, dureri in piept, stare de agitatie si am fost diagnosticat cu sindom WPW tip A si iau tratament de 2 ani si ma simt bine. nu am mai facut crize. ps : am 21 de ani. astept raspunsul sa vad si eu ce ti-au zis la EKG
0
06-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
eu am facut un EKG si un CT si multe alte teste dar culmea toate au rezultate bune, ce este rau in asta e ca eu tot la fel de rau ma simt si sincer nu stiu ce as mai putea face, oricum sanatate multa si tie
0
22-03-2008, ora 00:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Te rog spune-mi cine este medicul tau cardiolog (doar de curiozitate).
Referitor la afectiunea de care spui ca suferi este posibil sa ai niste tahicardii atriale. Ca sa descoperi cu siguranta daca asa este sau nu, mai ales ca pe holter nu a iesit nimic, ar fi bine sa iti faci un studiu electrofiziologic.
0
25-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Buna
Nu cred ca are foarte mare importanta numele medicului, problema mea este ca am facut tot felul de teste si nu a ajuns la nici un diagnostic in schimb la primul EKG e scris de acelasi medic "sindrom de preexcitatie" dupa care spune ca este bine, acum am o programare la un alt medic astept sa vad ce spune si el am dreptul la o a doua parere, iar despre acest studiu nu stiu unde se face
0
25-03-2008, ora 00:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Incearca la Spitalul de Urgenta Floreasca, la Dr. Radu Vatasescu sau, daca nu, la Spitalul Universitar, la Dr. Calin Siliste.
0
25-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Multumesc mult dar nu sunt din Bucuresti, sunt din Iasi
0
26-03-2008, ora 00:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Mai bine. Vezi la Institutul de Cardiologie de pe Copou, caut-o pe Dr. Grecu Mihaela. Este o doctorita tanara, dar nu te lasa inselata de aparente. Este una dintre cele mai bune din Romania si a lucrat mult in afara (in Franta, in Spania) impreuna cu unii dintre cei mai mari electrifiziologi ai lumii.
0
26-03-2008, ora 00:00
sclipici
Nu este medic/terapeut
sclipici
Multumesc mult o sa o caut pe dna doctor
0
29-03-2008, ora 00:00
lumiv5
Nu este medic/terapeut
lumiv5
Eu iti recomand un examen endocrinologic.O afectiune tiroidiana iti da palpitatii si stari de lesin, si mai ales esti speriata ca nu stii ce ai. Eu am spasmofilie, la fel, palpitaii, oboseala, lesin.Se ia o jumatate de luna Ca si o cealalta jumatate Mg.Un pic e mai bine.Succes
0
10-05-2009, ora 13:59
valentin andreea
Nu este medic/terapeut
valentin andreea
buna ziua.dupa o anesteziue la o masea acum 4 zile am tensiunea sys 155...dia 110...pul 70 80.nu imi scade de 4 zile si imi bate inima tare.sare bluza pe mine.ce o insemna asta.inainte de anestezie nu eram asa.nu a trecut efectul oare??da de 4 zile.??.un raspuns daca se poate...a mai patit asa cineva.
0
06-04-2011, ora 10:27
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
pt sclipici, ati fost la d-na dr Grecu care vi s-a recomandat? ma regasesc in descrierea dumneavoastra precum si a starii de rau si va intreb daca ati reusit sa treceti de aceste momente si la ce medic cardiolog ati fost la Iasi, mi-ar fi de mare ajutor, iasul e la 200 km de mine si as veni pentru investigatii. multumesc!
0
06-04-2011, ora 14:36
adrian111111
Nu este medic/terapeut
adrian111111
Chestia asta i se intampla si unei prietene si cauza era ca a slabit foarte mult intr-un timp scurt! Eu din cate stiu asta era o cauza pentru acel lesin. scuze daca a vorbit in plus.
0
28-09-2011, ora 10:57
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Revin cu un comentariu, intrebasem de Dr Grecu de la Iasi dar nu mi-a raspuns nimeni, am ajuns intre timp la d-ei cu aceeasi problema, este un om deosebit, avea pacienti din toata tara care vorbeau numai de bine de dansa, mi-a dat un tratament pe care-l urmez si este ok!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Semne că ai putea sa leșini
  •