incertitudine si deruta in boala de inima

26-01-2008
marian c.
Nu este medic/terapeut
marian c.
V-as fi foarte recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta in stabilirea unui diagnostic. De ceva timp am dureri (nu mari) in partea stanga, atat in fata cat si in spate. Uneori durerea se rasfrange pe mana stanga, sau (si) pe gat(stanga) pana spre ureche. Noaptea, adeseori am transpiratii abundente. Ritmul cardiac este foarte alert, si instabil, chiar si dimineata imediat dupa trezire, am puls de 98, la o tensiune arteriala de 112 cu 95. Am ajuns si la tensiune de 150 cu105, chiar zilele trecute, cand m-am simtit tare rau. Si aceasta tensiune e variabila in timpul unei zile. Am fost la medic cardiolog, mi-au facut electrocardiograma, al 2-lea mi-a facut si ecografie la cord, mi-au spus ca nu as avea nimic la inima, doar o "usoara" tahicardie, si mi-a dat egilok, de 2 ori pe zi. Precizez ca am 45 ani, iar mama mea a fost cardiaca, suferind 2 operatii pe cord deschis (bypass). Simptomele acestea le am de cel putin 1-2 ani, dar pana acum toate aceste simptome erau puse pe seama unui asa numit sindrom depresiv. Si pentru acesta iau tratament cu Coaxil, inainte am luat Remeron, iar inaintea remeronului am luat xanax. In ultima vreme ma simt rau, chiar si cu acest tratament, parca nu are nici o influenta pozitiva. Ma trezesc agitat, cu puls mare si cu tensiune arteriala crescuta, cu senzatie de greata si de nod in gat, cu senzatie de tremor in gambe si adeseri in corp, o stare de agitatie permanenta. De 2-3 luni tresar la zgomote, sunatul telefonului, ma deranjeaza uneori chiar si vorbitul normal la telefon, parca toata informatia vine ca un ciocanel in ceafa. Este o senzatie urata si enervanta. De aceea v-as ruga daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi, caci acum chiar sunt foarte derutat, iar starea mea fizica se inrautateste. Va multumesc.
1 comentarii
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
E posibil sa fie vorba de o diselectrolitemie si nu de o boala organica de inima. V-as recomanda sa luati un preparat cu calciu, magneziu si vitamina D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.