inceput de rahitism?

30-03-2009
claudia-andy
Nu este medic/terapeut
claudia-andy
Sunt mamica a doi copilasi! O fetita de 4 ani si un baietel de 3 luni si o saptamana. Baietelul meu a avut la nastere 3280g iar acum avem 7200-7300g. Mi sa spus ca este greutate de 6 luni. Mancam numai san. La consultatia de la 3 luni, med de familie ne-a dublat doza de vigantol si ne-a dat cate 5ml de calciu pe zi timp de 20 de zile.Asta pentru ca i-am aratat caputul care ni s-a parut noua ca s-a aplatizat fff putin in partea dr spate. Este bine ca acum ii dau 4 pic de vigantol pe zi? Dar pentru ca mai uit cate o zi la sa-i dau vigantolul este foarte grav? nu uit prea de dar se mai intampla!
5 comentarii
0
30-03-2009, ora 20:00
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna ziua!vreau sa iti spun ca sa mai ceri parerea unui medic cu maritul dozei de vigantol pt cit timp ti-a spus sa ii dai cite 4 picaturi?pentru ca eu cunosc doua cazuri care au avut probleme pentru ca s-a inchis fontanela fortat si la un copilas i s-a pronuntat osul fruntii iar la unul i s-a inchis prea repede fontanela si creierul nu a mai avut unde sa se dezvolte.nu am stiut sa iti spun in termeni medicali am reprodus ce mi-au povestit mamicile lor.poate baietelul tau chiar are nevoie nu spun eu ca sigur se poate intimpla la fel doar am vrut sa te pun in garda sa te informezi mai bine si sa mai consulti un medic pediatru
multa sanatate!
0
31-03-2009, ora 12:41
claudia-andy
Nu este medic/terapeut
claudia-andy
multumesc pentru raspuns! mi-a spus sa-i dau 20 zile. tot atata calciu am de dat
cel mai bine e sa mai cer o parere nu?
dar marea problema cu doctorii e ca daca te duci la 10 primesti tot atatea sfaturi am patit-o cu fiica mea
noi umblam cu ei peste tot pt ca vrem ce e mi bun dar cand se intampla sa ai 10 pareri ce mai faci?
0
31-03-2009, ora 12:57
dear
Nu este medic/terapeut
dear
ai dreptate! cel mai bine ar fi sa ai un medic pediatru bun care sa fie de incredere.
20 zile nu este o perioada lunga mamicile despre care iti spuneam le-au administrat vigantolul pe perioade mai lungi (dupa sfatul medicilor lor de familie-, , buni"-ce sa zici) si apoi au ajuns pe la clinica de pediatrie din cluj ca sa remedieze greseala acolo.de aceea am vrut sa sti riscurile cresterii dozei de vigantol fara sa fie cazul.la baietelul tau o fi nevoie si nici nu e o perioada asa lunga cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji
apropo tine-l si pe parti (pe bebe)nu doar pe spate
0
29-04-2009, ora 18:38
inulea
Nu este medic/terapeut
inulea
buna ziua am o fetita de 7 luni la pefiatru i sa spus k are inceput de rahitism si retard motor ce sa fak.eu iam dat boicalciu si vit d3 dar f.des raceste si skade imunitatea si parka nu are efect
0
29-04-2009, ora 19:08
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna calciu cu d3 ajuta doar la conformatia osoasa.pentru imunitate sunt alte vaccinuri sau prafuri(prevenar bronchovaxom). nu ti-a spus medicul pediatru sa ii faci analize?sau sa o vada si alti medici?stiu ca pentru astfel de probleme ar trebui sa fi luata intr-o evidenta speciala si sa iti duci fetita intr-un centru specializat unde se face gimnastica de recuperare.multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul