inceput de noduli pe corzile vocale

09-03-2010
grigore.vasilache
Nu este medic/terapeut
grigore.vasilache
am mers la policlinia cu plata cu copilul meu de 10ani care are o raguseala netratabila si am aflat ca are inceput de noduli pe corzile vocale acuma face aerosil cu fiole de sandoz dexamed si 3ml ser si mai da cu un sprei bioparox a facut tratamentul 10 zile si acum nea spus sa mai repetam odata acelas tratament dar specific copilul meu vorbeste meru nu face repaos vocal as vra sa stiu are vro sansa sai dispara?Este bun la ceva aerosolu ajuta cu ceva sau este o ameliorare?Ce sfat imi puteti da care ar fi cea mai buna solutie?Sunt periculosi noduli ce se poate intampla?Cum iam putea macar tine in acest stadiu sa nu se mai dezvolte?VA MULTUMESC pt orce sfat este bine venit.DANA
5 comentarii
0
10-03-2010, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea aveti cum interveni in cursul firesc a lucrurilor.
nodulii vocali sunt de origine traumatica si iritativa.
de aici rezulta.. ca copilul ar trebui sa inteleaga sa nu forteze vocea, si sa NU consume nimic ce irita faringele
nimic acidulat, nimic fructe citrice, nimic muraturi si salate cu otet.
0
10-03-2010, ora 17:44
grigore.vasilache
Nu este medic/terapeut
grigore.vasilache
va multumesc foarte frumos noi suntem din jud suceava cum putem sa venim la dumneavoastra la consultatie?ne puteti da o adresa?va mai rog sami spuneti tratamentul este corect?multumesc anticipat
0
10-03-2010, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da tratamentul este corect!
la pascani ma gasiti in Policlinica Veche.. 100 metri spre centru de la Spitalul Municipal
0744196583 pentru programare
0
18-02-2015, ora 23:13
Sandoria
Nu este medic/terapeut
Sandoria
Buna ziua d-l dr. Am o mare nelamurire! Am fetita de 11 ani, face canto de un an si tot timpul era ragusita, am fost cu ea la spital si i-a descoperit noduli vocali. Ni s-a recomandat sa faca insulina si exercitii de foniatrie. Intrebarea mea este d-le dr. e bine la varsta ei sa faca insulina? Exista alt tratament? Daca nu sunt tratati nodulii se intampla ceva? Multumesc si astept raspuns!!!!
0
19-02-2015, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din experienta pot sa spun ca numia copii cu probleme gastro-esofagiene, cu reflux gastric si alimentatie incorecta.. cu acru, acidulate, citrice
au probleme pe faringe si laringe
2 daca vrea sa faca o meserie din asta..exista si sacrificii
NU mia mananca NICIODATA..fructe citrice, mere verzi, mancare acra cu otet, lamaie, prajeli..s..m.a. alimente care provoaca reflux
3. sant cazuri de suferinta a laringelui.. cand NU se respira corect in timpul cantatului
4. trebuei analizat bine daca nu este mai rezonabil sa renunte la canto
5. cat despre tratament... numai mediucl care consulta pacientul poate sa se pronunte ce este mai bine in acest caz...
puteti cere alta parere in clinica ORL...spital universitar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.