in vederea dr. de specialitate dermatologica(alopecie)

12-11-2009
corinaebacteriumdifterae
Nu este medic/terapeut
corinaebacteriumdifterae
imi permit sa va cer parerea in legatura cu alopecia cu care ma confrunt de aproximativ 7 ani.este f frustrant faptul ca la 21 de ani sunt aproape cheala. prezint perioade in care parul imi cade in cant f mari si perioade de acalmie-mai ales cand iau vitamine-b complex cel mai adesea. caderea parului a inceput la varsta pubertatii incepand din zona vertexului, apoi zona frontala si tample. este vorba deci de o cadere difuza a parului. din disperare am aplicat o multitudine de solutii externe pe parcursul anilor : unele tratamente naturiste, alopexy(aprox 1 an), vichy aminexil(2 cure), crescina 500(1 cura), tonic alpecin etc. iar ca si tratament intern: revalid(3 luni), forcapil(120 cps), magne B6, pentoxifilin.sunt f derutata sa mai pot aprecia daca aceste medicamente au avut un impact pozitiv asupra evolutiei alopeciei, motiv pentru care postez pe acest forum. de asemenea n-am certitudinea diagnosticului de alopecie androgenetica intrucat nu mi s-au facut teste in acest sens. v-as intreba daca dozarea testosteronului ar avea vreo relevanta in diagnostic sau daca ar putea intra in discutie o patologie tiroidiana.de asemenea m-ar interesa un posibil transplant de par in conditii in care caderea parului este una difuza, parul este putin ondulat si se ingrasa f repede. din cate am citit eu indicatiile transplantului de par sunt cam limitate. totusi desi nu cred in rezultate spectaculoase va cer opinia(in lipsa unui examen obiectiv) si o indrumare catre o clinica de specialitate.
cu multumiri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.