in urma analizelor sotul meu este steril?

18-09-2009
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Buna ziua!
Ne dorim foarte mult un copil si nu se intampla minunea. Aceasta dorinta m-a impins sa fac niste analize.
Eu am facut analize hormonale in a 5 - a zi de ciclu si rezultatetele sunt urmatoarele:
* progesteron 1, 1
* LH 7, 5
* FSH 6, 9
* Estradiol 56, 3

Sotul a facut spermograma si rezultatul e:
* oligospermie
*astenospermie
* rare leucocite
* PH 8
* viabilitate scazuta
* motilitate scazuta
* mobilitate 20 %
* nr spermatozoizi 2 ml
* volum 3, 1 ml


Asteptam acum spermocultura iar eu voi mai face progesteron si testosteron in a 21 zi a ciclului.

Vo rog frumos, sa-mi spuneti daca e de bine sau rau la mine, iar la sot daca e chiar asa grav, caci din ce am citit pe rezultat m-am cam speriat. Nu am vazut nici un cuvant de bine.

Intre timp ne vom face o programare la un doctor.
Eu la ginecolog dar sotul, la ce doctor trebuie sa mearga?


va multumesc ! astept cu nerabdare un raspuns.
1 comentarii
0
21-06-2011, ora 15:51
radian
Nu este medic/terapeut
radian
nu disperati, si noi am fost in aceiasi situatie, sotului meu i sa spus ca numai prin o minune face copii.si dupa 7 ani de casnicie..am ramas insarcinata, acum avem un ingeras de fetita, am repetat spermograma acum...zero...i-au zis ca-i steril si ca nu face copii..DAR NOI deja avem un copil.asa ca.nu va pierdeti speranta !minuni mai sunt si in zilele noastre, trebuie doar sa credem in ele !Pentru mine, fetita mea este exact asa cum am visat mereu, este minunata, este un inger, este viata mea! Va doresc sa aveti parte de o minune si de un miracol, sa puteti avea si voi fructul iubirii!trebuie sa crezi si sa-ti doresti cu toata inima !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici