in gat

10-09-2008
duke
Nu este medic/terapeut
duke
Nu stiu daca am scris corect - Halena ?
E legat de respiratia urat mirositoare. In cazul meu cred ca aceasta problema ar fi legata de amigdale; pe una din ele, cateodata, apare un punct alb. Am senzatia ca in gat e ceva care ma jeneaza si e ca si cum as vrea sa inghit acel ceva si nu se duce. Ma duc in fata oglinzii, apas pe acea amigdala si iese o materie alb galbuie in stare solida cam de marimea unei gamalii de la batul de chibrit si in urma eliminarii materiei ramane o gaura in amigdala in care poate intra gamalia de la un bold. Acea materie eliminata, daca o strivesc intre degete, miroase ingrozitor. Si consider ca de aici pleaca ideea ca imi miroase urat gura, chiar daca m-as spala pe dinti, tot miroase gura. Ce credeti ca ar fi ?
Astept un raspuns. Va multumesc. Cu stima, Costel GILCA
4 comentarii
0
10-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o amigdalita cronica hipertrofica, cu cazeum in cripte.
Trebue sa mergi la med. ORL.. pentru investigatii si pentru a decide care este metoda optima de tratament sau interventie!
0
22-09-2010, ora 17:58
yoryana
Nu este medic/terapeut
yoryana
am si eu o problema va rog a ma ajutati..de vreo 2 ani de zile am probleme cu respiratia care este insuportabila.. am avut niste cari am fost la stomatolog si le.am scos dupa care mi.am plombat dintii am crezut ca ele sunt cauza respiratiei ura mirositoare dar nu a fost asa..am observat ca undeva mai in interioriorul gurii limba mea este tot timpu foarte incarcata si alba..si parca am niste basicute iar cand o curat miroase ingrozitor..igiena mea orala este la zi..folosesc si apa de gura..guma mentolata fara zahar dar degeaba..de un an de zile am observat ca si prietenul meu are acceleasi probleme..care e cauza va rog sa ma ajutati!
0
22-09-2010, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL si un consult la Gastrologie o sa ajute in a depista cauza
0
01-10-2010, ora 12:56
yoryana
Nu este medic/terapeut
yoryana
va multumesc pt raspuns...dar totusi mai am o intrebare..daca e halena se trateaza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •