in cautare unui raspuns | Forumul Medical ROmedic

in cautare unui raspuns

07-08-2009
Richard1
Nu este medic/terapeut
Richard1
Am 19 ani si fac culturism de aproximativ un am cu intrerupere si am luat steroizi iar acum incep sa-mi apara efecte secundare cum ar fi ""cosuri"" pe spate, foarte mult stres, ma enervez foarte repede, sunt agresiv!Am facut o cura de vreo o luna jumate de naposim crescator pe saptamana incepand cu 2 pe zi prima sapt. pana la 4 pe zi.Dupaia am facut o pauza de 2 luni fara sa mai merg la sala si m-am apucat din nou inca 4 luni si am luat testo depo 3 fiole si dupaia am luat naposim timp de 2 luni urmand o pauza de 3 saptamani.Apoi am continuat sala pana acuma o luna si am luat Decadurabolin 8 fiole una pe saptamana apoi am continuat sa iau naposim pt o scurta perioada de timp(cateva saptamani dar ajungeam si la 5 tablete pe zi dar nu zilnic)iar dupa am luat 4 kg de Total mass 4200 si dupa am facut o pauza de aproximativ 2 luni fara sa iau nimic desi mergeam la antrenamente.Apoi am inceput o cura de Omnadren doar 4 fiole in 3 saptamani si creatina monohidrata + naposim cateva tablete pe zi.Iar acuma nu am mai facut antrenamente de o luna si am inceput sa scad doar putin si mi-au aparut ca niste "cosuri" pe spate dar nu stiu daca ar fi de la tot ce am luat.alti spun ca e de la caldura si transpiratia corpului dar nu am mai avut niciodata.As dori sa ma ajutati si pe mine sa scap de problema asta.Va multumesc!!!
3 comentarii
0
07-08-2009, ora 13:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Sunteti singur de vina pt. aceste cosuri.
Numai cu timp, evitarea de substante chimice in mod absolut si cu curatirea cu ceauri de detoxifiere puteti repara ce ati stricat cu ce ati luat pana acum si care nu este nimic decat un proces natural de detoxifiere al organismului pe care l-ati otravit singur.
0
07-08-2009, ora 18:46
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Offffffffffff...cam multi steroizi anabolizanti care printre altele sunt hepatotoxici si destabilizeaza sistemul hormonal prin inhibarea axului hipotalamo-hipofizo-testicular.
Leziunile acneiforme sunt consecinta cresterii cantitatii de dihidrotestosteron din epiderma, care are ca principal scop stimularea glandelor sebacee...s-a produs hipersebulism si rezultatul este vizibil.

NU mai ai voie sa iei niciun fel de hormon anabolizant si nici creatina care-i toxica pt rinichi.

Acum, trebuie sa iei un supliment alimentar care sa stimuleze hitotalamusul sa sintetizeze luliberine, substante care la randul lor sa stimuleze hipofiza sa secrete gonadotrofine, iar acestea sa stimuleze celulele Leydig din testicule sa produca testosteronul endogen...un astfel de supliment contine Tribullus Terrestris!

Pt. acnee, foloseste in fiecare seara unguent cu sulf de maxim 8%. Aplici cantitati mici dar suficiente in fiecare seara inainte de culcare (dupa spalarea zonelor afectate, evident) timp de minim 1 luna. Consulta si un medic dermatolog, dar NU accepta tratamentul cu Roaccutane, este cel mai toxic medicament existent la ora actuala.

Daca poti sa faci si o cura de detoxifiere ar fi perfect, important este insa sa nu mai iei steroizi, asta daca vrei sa mai fii potent si sanatos!

Toate cele bune!
0
08-08-2009, ora 04:12
Richard1
Nu este medic/terapeut
Richard1
Multumesc mult chiar foarte mult pentru sfat!!!Am sa consult si un medic dermatolog!Si cum ziceai pt cosurile alea... dar nu sunt exact ca si niste cosuri clasice(acnee) sunt mai diferite sunt niste bubite gen cos doar ca sunt rosi si cand transpir foarte tare sunt din ce in ce mai vizibile chiar ma si mananca cate-o data(dar nu ma scarpin deloc).Nu stiu ce sa zic ca sunt si daca ar fi ok sa fac tratamentul de unguent cu sulf????Chiar te rog sa mai imi dai niste sfaturi!Iti multumesc mult NICK
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: