in atentia unui medic- ochi sensibili

21-11-2009
cn_ioana
Nu este medic/terapeut
cn_ioana
Buna ziua, sunt Ioana, am 23 de ani si din copilarie ma confrunt cu o problema suparatoare- am ochii sensibili.Mi se intampla frecvent sa ma usture, sa lacrimez la lumina, foarte greu pot privi cerul.Daca in bucatarie a fost curatata/tocata ceapa, chiar si dupa ce trec cateva ore, pe mine ma ustura foarte tare ochii, in timp ce pe ceilalti membrii ai familiei mele nu ii afecteaza deloc. In cea mai mare parte a timpului ii simt foarte uscati. Acum 3 ani am facut un consult oftalmologic pentru ca incepusem sa vad neclar atunci cand citeam si nu mi s-a gasit vreo problema de vedere, neclaritatea fiind pusa doar pe fondul oboselii.Mi-a trecut apoi acea problema. Am uitat sa mentionez la consult de aceasta sensibilitate a ochilor care creste in timp. Banuiesc cauza acestei probleme: in copilarie ma uitam foarte mult la tv, ma jucam foarte mult jocuri pe tv. La calculator mi se intampla sa mi se faca rau, sa-mi vina sa vomit daca stau mai multe ore. Insa, acum, nu am de ales, pentru ca de cateva zile m-am angajat, iar jobul meu tocmai asta presupune: sa lucrez la calculator.
Imi puteti recomanda niste picaturi sau medicamente pentru uscaciune, usturime si celelalte probleme pe care le am?
Va multumesc pentru atentie si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
2 comentarii
0
21-11-2009, ora 13:53
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna! Da click in dreapta - sus, pe "modificati profilul dvs". Ti-am lasat mesaj privat. Multa sanatate!
0
21-11-2009, ora 15:30
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Eu am folosit o vreme nişte picături numite systane, pe care le-am luat de la o optică medicală, în farmacii nu cred că au şi nici în toate opticile. sunt bune, ajută la această problemă. de asemenea nu v-ar strica nişte exerciţii de odihnit ochii- cam la o oră de folosit calculatorul priviţi în altă parte, pe geam, la distanţă, alternativ puncte apropiate- distante, să vă acoperiţi ochii cu palmele. iar seara când aveţi ochii obosiţi faceţi-vă un ceai eventual de afine- sau dacă nu, întrebaţi la magazine gen plafar de ceai pentru ochi- de făcut comprese cu ceai cald şi pus pe ochi- 10-15 minute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.