in atentia d-lui-d-nei doctor

17-04-2008
eu.catty
Nu este medic/terapeut
eu.catty
buna ziua!
va rog spuneti-mi daca e grava situatia mea.am doua chisturi pe ovarul stang(de 8 si 11 mm) iar pe ovarul drept multiple formatiuni chistice (sunt mai mici).medicul ginecolog mi-a recomandat anticonceptionale Jeanine, am luat timp de 2 luni dar nu am reusit sa mai ajung la ecograf ca sa vad in ce stare mai sunt.dar simptomele sunt aceleasi ca si inainte:am dureri f.mari cand imi vine ciclul menstrual, si uneori am dureri si in restul lunii (la frig, la efort)si uneori simt ca ceva sta sa se sparga acolo inauntru (ca si cand as avea o punguta umpluta cu apa).am inceput sa iau din nou Jeanine pana ajung la ginecolog.oare e posibil sa ma vindec cu anticonceptionale sau trebuie sa iau altceva?e adevarat ca n-o sa pot avea copii din cauza chisturilor?catty (20 ani)
astept raspuns
multumesc
2 comentarii
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Dimensiunile de pe ovarul stang se incadreaza in valorile normale.Faptul ca pe ovarul drept aveti mai multe chisturi inseamna ca aveti ovare micropolichistice, care intr-adevar se trateaza cu anticonceptionale.Dupa 3 luni trebuie sa repetati ecografia transvaginala pentru a vedea evolutia chisturilor.Puteti ramane insarcinata, dar cu tratament.
Toate cele bune.
0
18-04-2008, ora 00:00
eu.catty
Nu este medic/terapeut
eu.catty
va multumesc pt raspunsul dvs. f.rapid
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.