imunostimulatoare pt copii

01-11-2009
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Buna seara !
As dori sa stiu ce imunostimulator este mai eficient pt un copil de 3 ani ?
Multumesc anticipat !
6 comentarii
0
02-11-2009, ora 20:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sugestie: SEPTILIN sirop - 1 lingură (5 ml) de 2 ori pe zi (citiţi cu atenţie şi prospectul produsului). Toate cele bun şi multe binevuvântări!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
12-11-2009, ora 21:01
madalina123
Nu este medic/terapeut
madalina123
Imunostimulator foarte bun Sirop Echinaceea si propolis 3lingurite/zi 20 zile/luna din septembrie-martie.
Bafta!
0
13-11-2009, ora 13:39
corina profiroiu
Nu este medic/terapeut
corina profiroiu
eu pot sa spun ca am incercat anul trecut cu septilin si nu a dat niciun rezultat.a facut rosu in gat de foarte multe ori.cum am mai scirs undeva, se zice ca baraka e cel mai bun, dar e sub forma de pastilute, si nu stiu daca poate inghiti, ca al meu le rontaia.acum incercam cu vit. c si imunoroyal junior (e mai scump decat baraka, care costa in jur de 6-7 lei.imunoroyalul e cam 14-15 lei si contine propolis, latisor de matca si echinaceea).pana acum pot sa spun ca are doua luni da cand nu a mai racit.sper ca macar asta sa dea rezultate, ca m-am saturat de siropuri si de bani dati peste tot.
0
13-11-2009, ora 17:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dacă vă puteţi permite, pentru copii mai mari de 1 an şi 6 luni, cel mai bun imunostimulator natural este mierea Manuka (www.manuka.ro) Este costisitoare, dar are proprietăţi antibacteriene şi imunomodulatoare extraordinar de puternice.

Toate cele bune!
0
19-01-2011, ora 15:17
seby_85
Nu este medic/terapeut
seby_85
La noi septilin a avut efec doar primele administrari dupa care nu a mai avut nici un efect, m-am decis atunci sa incerc si altceva dupa care altceva si intr-un final am ajuns la Immunomix Sirop pentru Copii de la Aboca -*


(*modificat de administrator)
0
22-02-2011, ora 20:28
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
Esberitox N Tablete
Eu sunt adepta unor remedii naturiste, mai ales in privinta copilului sunt foarte curcumspecta atunci cand trebuie sa ii dau medicamente de sinteza. De exemplu, am reusit ca pana acum sa nu luam niciodata antibiotic si facem deja 5 ani.
Oricum, asta nu inseamna ca nu trebuie sa fim circumspecte, mai ales noi, mamicile, si cu medicamentele homeopate care, de cele mai multe ori, nu au la baza studii clinice si ce vindeca pe o parte pot strica pe de alta parte. Plus ca este o mare discutie si cu concentratia substantei active din respectivele medicamente, ma rog, e mult de spus.
Dar, ca sa revin la subiect, eu folosesc inca de cand copilul era foarte mic Esberitox N tablete - care se dizolva in apa sau in gura (este permis nu numai copiilor mici ci si gravidelor si femeilor care alapteaza). In raceala intotdeauna a scurtat durata bolii si in cure de imunizare l-a protejat mai bine decat orice vaccin de epidemile de gripa (mai ales de cand este la gradi).
Este din echinaceea, tuia si inca ceva, iar in Germania se foloseste de cel putin 50 de ani. Se gaseste in farmacii, are recomandarea pediatrului si este mai ieftin overall decat celelalte siropele sau oscilo pe care le-am mai folosit.
Oricu, pentru detlii au un site in limba romana: ---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cancerul și sistemul imunitar
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • Miturile practicate de bunici, un pericol pentru sănătatea nepoților?
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  •