imunitatea scazuta

25-03-2008
mariana petria
Nu este medic/terapeut
mariana petria
sunt mamaica unui baietel de 4 ani si de cand a inceput gradinita imi face in permanenta rosu in gat, otita am ajuns de ii dau in fiecare luna antibiotic sugerati-mi si mie un tratament de imunizare bun.Sanatate
67 comentarii 12 3 Înainte ›
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru a evita administrarea repetata de antibiotic, incercati intai sa-i recoltati un exudat nazal si faringian la laborator pentru a se trata confirma antibiogramei, unii germeni fiind rezistenti la antibioticele obisnuite. Apoi, antibioticul trebui administrat in cura adecvata de min. 7 zile.
Se pot administra preparate pentru cresterea imunitatii la infectiile respiratorii - gen Bronchovaxon, Luivac, Lantigen B in cure de 2 luni primavara si doua luni toamna, impreuna cu preparate din plante gen Septilin sau Baraka.
Recent a aparut si vaccin antiPneumococic, Prevenar, care se administreaza intr-o singura doza peste 2 ani. De asemenea, vaccinare antigripala.
1
31-03-2008, ora 00:00
mariana petria
Nu este medic/terapeut
mariana petria
multumesc mult pentru raspuns doamnei Ana-Mariei din Slatina.
0
30-05-2008, ora 00:00
nelapoiata
Nu este medic/terapeut
nelapoiata
am un copil de 6 ani, si in urma unui exudat faringian a fost depistata candida si stafilococ. cum pot scapa de ea.are in permanenta copilul si paraziti intestinali.am citit ca nu se poate elimina ci doar ameloira. ce masfatuiti sa fac?
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru Candida se poate face tratament de 10 zile cu Stamicin sau cu fluconazol (eventual adaugand si Liv 52 sirop pentru a proteja ficatul) si in paralel se poate administra Bioparox spray bucal de 5 ori pe zi timp de 5 zile. Stafilococul este considerat ne-patogen de obicei si nu trebuie neaparat eradicat cu antibiotic.
Pentru parazitozele intestinale se poate folosi Zentel in doza unica. Daca e vorba de Giardia, Zentel-ul se administreaza timp de 5 zile si eventual se poate monta filtru de carbon la robinete pentru a preveni reinfestarea.
0
26-09-2008, ora 00:00
valiy
Nu este medic/terapeut
valiy
suntem parinti a unui baietel care face in curand 5 ani.si avem probleme cu el la burtica.am sa ne dati un sfat, face des sindrom dispeptic[la inceput numai varsaturi si dupa aceea si scaune diareice]ce ne sfatuiti sa facem.
0
08-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Recoltati 3 probe de scaun si efectuati la un laborator coprocitograma, ex. coproparazitologic si coprocultura. Daca ies negative, este doar o dispepsie plus un intestin inritabil. Puteti sa-i dati Debridat sirop 1ml/kg corp pe zi in trei prize si Enterolactis sau Ecoflorina pliculete pentru refacerea florei in intestin. Daca are un episod diareic, e bine sa-i recoltati scaunul in acea perioada si sa-i dati si ceai plus Hidrasec. Daca diareea e abundenta, mergeti cu el la pediatru.
De asemenea, exista un sirop Sanzyme cu enzime digestive care se poate adauga.
Daca iese Giardia sau o alta infectie in scaun aceasta trebuie tratata specific.
De asemenea, atentie la regim - mai multe cereale, iaurt, banane.
0
18-10-2008, ora 16:40
Cornna17
Nu este medic/terapeut
Cornna17
buna, am o fetita de 2 ani si 5 luni, una de 1 an si 6 luni, ce imi recomandati pentru intarirea imunitatii, am probleme cu ele cu rosu in gat de cand erau sugari, as vrea sa stiu daca Bronchovaxon merge la copii asa mici, fetita de 2 ani si 5 luni are acum rosu in gat dar nu iam dat nimic numai vitamina C, nu a facut febra inca, este ceva de supt sau spray pentru ea asa mica? medicul de familie mia dat aloe vera, facem deja de 2 luni tratamentul. FEtita de un an si 6 luni a facut febra 39 si a vomitat, medicul miam dat Klacid si nurofen/panadol, dar dupa 4 zile de tratament tot mai vomita cam o data pe zi si mai are inca rosu in gat.
0
20-10-2008, ora 10:18
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista si Bronhovaxon pt. copii sau Lantigen B picaturi sau Luivac - toate sunt imunostimulante pe ap. respirator. De asemenea, mai sunt preparate din plante cumar fi Imunogrip baby sau Septilin. Inainte de a incepe antibioticul sau dupa terminarea curei trebuie facut un exudat faringian, incat rosu in gat e deseori de origine virala si nu necesita antibiotic. daca insa e puroi prezent, atunci e obligatoriu tratamentul antibiotic.
0
04-05-2009, ora 00:12
morena_gl2007
Nu este medic/terapeut
morena_gl2007
am o fetita de 3 ani jumate care de cand a inceput gradinita o tine tot intr-o raceala. episoadele de febra sunt cestul de rare ce-i drept insa avem foarte des rou in gat si amigdalele inflamate, naucul infundat si tuse cand seaca cand productiva. tratamentele date de med de fam nu includ si un imunostimulator. ne-ati putea recomanda ceva ?
0
10-05-2009, ora 08:11
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cele precizate anterior - Bronhivaxon, Lantigen B sau Septilin, se pot administra de la varste mici. De asemenea, Tonsilotren, un preparat homeopat pentru faringite, care se poate pune sublingual de 3 ori pe zi timp de cateva saptamani - preventivpentru faringite sau amigdale hipertrofice.
0
21-09-2009, ora 09:56
stirbacu nicoleta
Nu este medic/terapeut
stirbacu nicoleta
fetita mea de 3 ani si 4 luni face deseori rosu in gat si de cele mai multe ori cu puroi. si eu as vrea ceva pt imunitate.am auzit ca exista un sirop pt imunitate ceva de genul noni. nu stiu cat de bun este.stiti ceva ?
0
17-10-2009, ora 10:05
radian
Nu este medic/terapeut
radian
ma numesc Dorina, am o fetita de 6 ani si 5 luni, in ultimul timp raceste c-am des, si a avut o tuse uratica, acum este mai bine, dar as vrea sa previn asemenea incercari de raceala, mi-a facut si pneomonie dar acum este bine, acum v-as ruga d-na doctor Ana-Maria, sa-mi spuneti ce ar trebuii sa-i dau pt. a creste imunitatea fetitei.Ce parere aveti despre oscilococcin. Credeti ca este eficient, stiu ca este un medicament homeopat.Va rog daca aveti putin timp sa-mi raspundeti.Multumesc oricum, si multa sanatate tututror, mai ales puiutilor vostrii !Cu prietenie, Dori !
0
21-10-2009, ora 05:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Oscillicoccinum, la fel ca si influcid, sunt preparate homeopate, utile atat in tratamentul cat si in prevenirea virozelor - adica a guturaiului si a gripei.
Daca copilasul face des pneumonie sau bronsita, care necesita antibiotic, atunci mai utile sunt Bronchovaxonul sau preparatele mai sus amintite, de obicei o cura toamna si una primavara.
0
21-10-2009, ora 05:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru prevenirea amigdalitelor sunt cam putine tratamente specifice. Exista posibilitatea de a asocia o cura de bronchovaxon cu Tonsilotren, care e un preparat homeopat si care se administreaza cate trei pastilute sublingual.
Despre siropuri pentru imunitate, am utilizat Echinacea-C-propolis la copii sau Septilin sirop, care sunt din plante, si care sunt imunostimulatoare generale pentru sezonul rece.
0
02-11-2009, ora 15:49
craytza
Nu este medic/terapeut
craytza
Buna ziua!

Sunt mamica a doua fetite gemene de aproape 4 ani. Anul acesta am inceput gradinita si odata cu asta si episoadele foarte dese de raceli, asta in conditiile in care la 1 nov. am terminat cura de 6 luni cu Septilin. Mentionez ca fetitele au avut doar raceli usoare, fara febra, dar care insa au trecut foarte greu si o singura data raceala a coborit si fetitele mi-au facut traheo-bronsita. Intrebarea mea pt. doamna dr. este daca in acest moment, adica la sf. toamnei si in conditiile in care fetitele sunt iar usor racite, le pot incepe trat. cu bronhovaxom. Multumesc frumos si multa sanatate!
0
06-11-2009, ora 03:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Da bronchovaxon-ul se poate folosi si in cursul racelii.
0
16-11-2009, ora 09:50
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Am o singura obiecti referitor la imunizare, niciodata nu poti aduce sistemul imunitar intr-o faza in care sa fie un bun luptator cu bolile prin medicatie, nu am fost conceputi sa ne HRANIM cu medicamente, ele se folosesc in starile patologice dar pentru preventie :NICIODATA.
0
02-02-2010, ora 18:23
buda maria
Nu este medic/terapeut
buda maria
Pentru imunitate la copilul meu de 5 ani ii dau un borcan de 800 ml cu miere de albine + sucul de la 2 lamai+200 gr polen+o sticluta de propolis +200 ml sirop de echinacee +200 ml sirop de catina se amesteca toate se lasa 2 zile se da la copil cate o lingurita de 3 ori pe zi pana se termina, eu iam facut o cura si copilul meu nu a mai racit, dar ii dau toata iarna acum cate o lingurita pe zi si nu am mai avut probleme, inainte racea de 5 sau 6 ori pe iarna. I-am mai dat si bronchovaxon 10 zile timp de 3 luni, sanatate.
0
07-03-2010, ora 18:04
pirsa andreea
Nu este medic/terapeut
pirsa andreea
buna ziua, am un baiat de 3 ani si 6 luni si am facut analize si avem ca rezultat siderimie 12, celelalte analize fiind incadreti in valori normale, ce sfat ne puteti da
0
08-03-2010, ora 10:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Fierul este scazut, deci pentru a preveni instalarea anemiei, copilasul trebuie sa primesca Ferrum Haussman si alimentatie bogatain carne si galbenus de ou.
0
26-03-2010, ora 09:55
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
Buna ziua! Imi permit sa va scriu cu speranta ca poate ma lamuriti si pe mine.Baietelul meu de 4 ani face foarte des amigadalita si mereu doar cu antibiotice ii trece(injectabil, fiindca pe gura vomita tot).De data aceasta a facut din nou un episod din acesta, dar am incercat sa-i dau cefalexin(la indicatia pediatrului) 5 ml la 12 ore, ii pun in danonino si nu prea simte gustul.Am inceput de luni tratamentul...tuseste rau(Mucosolvan), si are febra.Au trecut 5 zile de atunci si zilniuc face febra, ieri am fost din nou la un control si mi-au zis ca la plamani nu are nimik..mai are rosu in gat si febra este ca are o viroza.Este normal sa faca febra atatea zile..38...?.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.Eu simt ca innebunesc de spaima..sa nu aiba ceva grav copilul.Va multumesc.
0
30-03-2010, ora 00:58
bianca_17_05
Nu este medic/terapeut
bianca_17_05
Buna seara ma numesc Cristina si am o fetita de 5 ani.La 2 ani a facut pneumonie, am fost internata cu ea in spital unde a fost diacnosticata si cu bronsita asmatiforma.Anul acesta mi-a facut de 2 ori pneumonie, i-am dat si septilin, baraka bronhovaxon si tot are imunitatea scazuta.Ce as putea sa ii mai dau sa nu mai raceasca asa de des ?va rog ajutati-ma cu un raspuns, ca eu una nu stiu ce sa mai fac.
0
23-04-2010, ora 21:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru infectiile respiratorii joase, se poate face vaccin antipneumococic cum ar fi Prevenar sau Synflorix pana la varsta de 5ani.
0
24-04-2010, ora 12:11
simona_ro
Nu este medic/terapeut
simona_ro
Buna ziua! Fetita mea are 6 ani si 4 luni si face tratament de 2 luni cu Singulaire, am fost la ORL si dl. dr. a recomandat continuarea tratamentului dar si o cura de Bromhovaxom.Oare as putea sa le dau in acelasi timp? Am uitat sa-l intreb si fiind inca Aprilie ma gandesc ca poate ar fi bine sa-i dau deja. Multumesc pentru raspuns. Simona
0
24-04-2010, ora 23:37
Dr.L.Dumitrescu
Nu este medic/terapeut
Dr.L.Dumitrescu
Imunitatea de multe ori a jucat feste la copiii si a adus momente de disperare si pentru mame. Fetita mea suferea de o alergoza la materialul din care erau confectionate "pampers-urile". O alta colega de a mea m-a trimis in urma cu un an la Domnul Dr.Bogdan Istrate. As putea spune cu mare incredere ca a fost singurul care a "dibuit" problema. Se poarta ireprosabil cu copiii si cu parintii de asemenea. Mergea putine ore la Policlinica nr.10. Eu il recomand cu mare incredere tuturor mamelor care intampina probleme in imunologia copilului.Si este un bun sfatuitor in ceea ce priveste schemele de vaccinare.Daca i se pare vreun medicament suspect studiaza problema si se abtine. De exemplu la Urovaxom. cand un alt pediatru mi-a recomandat doze mari iar starea fetitei s-a inrautatit atunci cand a avut o infectie urinara persistenta. Domnul Dr. mi-a recomandat un ceai naturist din plante de camp in cure saptamanle.Si a avut rezultat permanent! Din pacate reteta... e tot la dansul... eu am pierdut-o.
0
02-05-2010, ora 15:40
oana-ramona
Nu este medic/terapeut
oana-ramona
Buna ziua.am un nepotel de 2ani si jumatate.el mai tot timpul este racit, ii curg ochii, nasul si tuseste.as dori sa-i fac un tratament de imunizare, dar as dori sa stiu si sfatul dumneavoastra.tin sa precizez ca el s-a nascut prematur.va multumesc
0
03-05-2010, ora 10:12
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti sa-i dati Septilin siropel sau Bronchovaxon 1 plic pe zi, 10 zile pe luna, insa daca ii curg ochii si nasul si tuseste, trebuie evaluat si pentru eventuale fenomene alergice.
0
03-05-2010, ora 13:52
rogiani
Nu este medic/terapeut
rogiani
Buna ziua.Medicul orl ia recomandat baietelului meu in varsta de 4 ani, Nasonex.As dori sa stiu daca acest medicament se poate administra la aceasta varsta, dat fiind ca pe prospect scrie ca se administreaza copiilor peste 6 ani.Multumesc anticipat!
0
12-05-2010, ora 08:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiu Nasonex-ul este un corticosteroid nazal carenu seabsoarbe sistemic. probabil ca dn. dr. s-a orientat si in functie degreutatea copilului - daca are 20 - 21kg nu cred sa fie nici o problema.
0
14-05-2010, ora 15:18
alina.ciupagea
Nu este medic/terapeut
alina.ciupagea
buna ziua, am un baietel de 3 ani care a facut laringita urmata de bronsita si in 2008 si acum in aprilie-mai 2010. pentru ca la toamna va merge la gradi, crederi ca ii pot da bronhovaxom acum in lunile de vara ca sa-l mai intareasca pana intra in gradi? noua pediatrul anul trecut ne-a spus sa-i dam vara bronhovaxomul si asa am facut s toata iarna nu am avut probele. acum am citit ce de fapt s-ar da toamna si primavara. ce ne sfatuiti? multumim
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  •