imunitate scazuta?

23-11-2012
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
buna ziua dle doctor flueraru!v-am mai scris si alta data, acum revin.Dupa un tratament pentru o faringita acuta si amigdalita linguala format din :nebulizari cu dexametazona si fluimucil, nurofen si spiramicin 8 zile, au urmat cateva zile de binisor local in gat.Am luat tonsilotren care dupa ce mi-a dat ca reactie adversa amorteli la cerul gurii si varful limbii si disparitia gustului parca pe care l-am oprit.la nici 2saptamani de la terminarea tratamentului cu AB am facut iar faringita, pt care am fost la orl iar.Mentionez ca am facut si un exusat faringian pana in taratment care nu arata nimic.Orelistul nu mi-a mai dat antibiotic iar ci mi-a zis sa iau pt imunitate:echinaceea tablete, albastru de metil sa ma dau in gat si vit c.Amigdale linguale s-au mai redus.Pna in episodul al doilea de faringita am avut mai mereu o flegma care nu se ducea din gat, acum nu mai este.Sunt 2 zile de cand am fost la orl si tot doua de cand pe cerul gurii in partea stg la distanta de vreo 1, 5cm de linia mediana a cerului gurii mai spre spate, spre gat, o mica inflamatie deranjanta pe care o simt ca si cum mi s-a lipit ceva acolo si care are in centru ca un mic cos necolectat.Toata inflamatia este ca si un varf de deget daca asi tampona.Am avut ceva asemanator si in partea dreapta acum vreo saptamana.Am mancat o gutuie inainte de a iesi aceasta minune.Mai fac uneori cate o afta bucala.Sa fie tot o afta?la palpare se simte ca si cum ar fi un os dedesubt putin mai marisor ca in partea cealalta, dreapta si pielea este rosie cam cat pui degetul, cca 8mm.Am mai facut gargara cu ceai de salvie, de musetel, apa cu sare.Mai am trecator senzatie de amorteala pe la buze, pe la limba, prin cerul gurii.nu stiu ce sa mai fac...lucrez la spital pe medicala si sunt mereu in contact cu posibili contagiosi.Va rog sa-mi raspundeti!multumesc!
.Mai iau si septilin de ieri pe langa echinaceea, magneb6 premium, tinctura de propolis.
7 comentarii
0
23-11-2012, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uneori acele senzatii de ceva in plus pe ceruk gurii pot fi false si date de depunerele de pe limba.. care si ele modifica anatomia locala si se simpte cum ar fi ceva pe valul palatin
cred ca e cazul de investigatii gastrice.. mai amanuntite
aceste simptome pot avea cauz la distanta
0
23-11-2012, ora 11:17
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
dle doctor am facut niste poze unde se si vede ce este acolo dar nu stiu cum sa le trimit., adica doar daca am un mail.
0
23-11-2012, ora 12:38
miruna@lo
Nu este medic/terapeut
miruna@lo
v-am trimis 4 poze cu gatul si cerul gurii pe mail
0
23-11-2012, ora 16:27
Vladi Mir
Nu este medic/terapeut
Vladi Mir
Buna ziua,
Am mare nevoie de in sfat.
De un an ma chinui teribil cu o boala, cred, careia nici un dr nu ii da de cap. Urechea dreapta se infunda si pulseaza, moment in care intru intr-o puternica criza de vertij, urmata de greata, varsaturi, transpiratii reci. Mentionez ca in timpul vertijului totul din camera se invarte cu o viteza uimitoare. Dureaza vreo 2 ore, uneori si mai putin, dar senzatia de dupa este ingrozitoare. Nu pot apleca sau misca capul in nicio directie, ametesc rau.
Am fost la neurolog, oftalmologie, cardiologie, am facut radiografie la sinusuri, apoi la coloana cervicala. Am facut Doppler la carotid a si vasele extracraniene si o multime de teste la o clinica Orl, teste vestibulare.
Concluzia: spondiloza cervicala, usoara hipoacuzie urechea dreapta', suspiciune Sindrom Meniere si atat.
Testament: beta sec, vincamina, sermion, Xanax.
In continuare eu ma simt fffff rau, nu pot sa imi desfasor o viata normala. Am facut si fiziotetrapie si parca a fost ceva mai bine, insa urechea ma omoara cu zile', pulseaza, se infunda si nu aud cu ea, aproape deloc.
Ce as mai putea face? Ce as mai putea lua ?
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
P.S. Am 37 ani.
0
19-04-2014, ora 14:38
ciobanu lenuta
Nu este medic/terapeut
ciobanu lenuta
buna ziua, am mare nevoie de un sfat domnule doctor. De un an am niste qamorteli in ceru gurii, am mers la endocrinolog ca eu am avut probleme cu calciu ionic l, am avut scazut si mi, a dar sa fac ca in vena cu vit.Evident nu au trecut, m, a pus sa fac o radiografie la coloana si a iesiy un pic stramba.Ma trimis la neurolog acolo mi, a dat medicamente, fizioterapie, degeaba amortelile tot le aveam.AM Fost la orl mi, a spus k nu e nimic orl si mi, a dar niste medicamente sa, mi dilate vasele.Ma durea capu de la ele si m, am dus din nou la neurolog sa cer o trim ptr un rmn la cap.Am facut rmn si mi.a iesit o malformarmatie ertero venoasa de 14.mmun ghem de vase incalcite.Am fost operata la cap la is la domn prof poeata, dar mi, aspus k amortelile nu e de la asta am avut eu noroc k am descoperit.L, am intrebat pe domn profesor de la ce sunt amortelile dar nu m, a lamurit;Va rog ajutati, ma cu un sfat ce medic trebuie saconsult sa ma ajute sa scap de aceste amorteli care de un am le am.aunde trebuie sa merc.VA MULTUMESC
0
20-04-2014, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cerul gurii primeste inervatie de la mai multi nervi.. zona apartine la ORL, stomatolog si reumatologie
toate conteaza.. problemele din nas, stomatologice si acele probleme cu coloana cervicala
0
04-06-2014, ora 03:55
Someone23
Nu este medic/terapeut
Someone23
Buna ziua,

Indraznesc sa va scriu in legatura cu o problema care ma nelinisteste in ultima perioada. Am remarcat aparitia pe limba a unor umflaturi, destul de proeminente, dar care au culoarea limbii. De asemenea, pe cerul gurii, de aproximativ 2 luni persista niste cosuri de culoare rosie, au forma unor negi Am incercat un tratament cu nistatina si glicerina boraxata, dar fara ecou.Ce imi sugerati sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.