implanturile cu silicon pot provoca noduli la san?

08-02-2013
anamariax21
Nu este medic/terapeut
anamariax21
buna ziua
m-am operat in oct 2010.mi-am pus implanturi mici de 255 ml sub forma anatomica sub muschi la clinica regina maria.operatia a decurs bine dar am ramas cu dureri ingrozitoare la muschii din spate si automat ma dureau si sanii f tare mai ales inainte de menstra. am tot fost la control dar mi s-a spus ca nu e nimic in neregula cu implantul si ca probabil am contracturi musculare. asa ca am decis in dec 2011 sa-mi fac o ecografie mamara unde mi-au descoperit un nodul cu caractere benigne (spun ei) si am urmarit evolutia.nodulul a ramas la aceeasi dimensiune dar mi-au aparut si chisturi tot la acelasi san. inainte de menstruatie am niste dureri ingrozitoare la sanul cu nodul.doctorul care mi-a pus implanturile mi-a spus ca nodulul nu are ca si cauza implanturile ci dereglarile hormonale, la fel si doctorita de la imagistica (precizez ca am fost la aceast doctorita cu recomandare de la doctorul estetician).
intrebarea mea este daca a mai aparut vreunei fete cu dupa operatie noduli sau daca stie cineva daca implanturile pot provoca noduli?
1 comentarii
0
20-03-2013, ora 15:16
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Buna, Anamariax.
Si eu sunt de acord cu parerea medicului tau estetician si a celui de la imagistica.
Protezele mamare nu provoaca noduli sau chisturi.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul