implantul dentar in cazul cancerului de colon

10-04-2008
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
buna ziua. ma numesc laura si in anul 2002 am fost diagnosticata cu cancer la colon.am facut iradieri si un ciclu de chimioterapie.anul acesta am constatat ca am o osteoporoza destul de avansata si am inceput tratament cu calciu si minerale dar a fost nevoie sa ajung si la stomatolog.acesta dupa radiografie mi a spus ca am nevoie de implanturi destul de multe deoarece imi este destul de distrusa dantura /intrebarea mea este daca nu exista risc deoarece am citit pe net ca este interzis implantul in cazul cancerului.va multumesc anticipat si sper ca mi ve ti da un raspuns
3 comentarii
0
12-04-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! Ma tem ca nu cancerul de acum 5-6 ani ar trebui sa constituie o contraindicatie...pana la urma este cancer de colon care presupun ca in urma tratamentului s-a rezolvat...si cred ca si tratamentul cu chimioterapice si iradieri s-a incheiat. Problema este osteoporoza care este o cantraindicatie, dar nu majora...adica se poate face implant cu anumite precautii, dar in acelasi timp daca spuneti ca este severa eu unul nu as face caci va fi afectata implantarea in os a implantului sau durata in timp a tratamentului.
Insa totul ramane de stabilit impreuna cu medicul dvs ptr ca el v-a vazut si stie mai bine cazul dumneavoastra.
0
09-05-2008, ora 00:00
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
va scriu din nou.Sunt Laura si v am mai contactat in legatura cu cancerul, osteoporoza si v am intrebat daca este admis implantul in aceasta situatie
.Va multumescpt raspuns dar mai am o intrebare si daca nu este pertinenta imi cer scuze anticipat.problema esta ca dl doctor care m a vazut a spus ca nu ar fi o problema asa mare osteoporoza dar ca pretul ar fi foarte mare si amzis ca nu mi l permit , astfel mi a mai dat o varianta prin care mia propus o lucrare care se numeste punte daca am inteles bine, iar problema este aceeasi adica cea financiara.As dori daca se poate se mi recomandati unde as putea sa incerc sa mi fac aceasta lucrare dentara pentru ca eu sunt pensionara si sumele care mi au fost spuse nici macar in vis nu le asputea avea.Dar cea mai mare problema este ca dantura a inceput sa se degradeze si in curand s ar putea sa cada si atunci chiar nu stiu ce o sa fac Sper ca nu am incalcat anumite reguli prin intebarea pe care am pus o.Va multumesc anticipat
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Trebuie sa gasiti un cabinet care are contract cu casa de asigurari...ceea ce este destul de greu.adica fostele policlinici...sau sa va duceti la facultatea de medicina dentara.Pe vremea mea erau preturi mai rezonabile acolo, dar acum nu stiu ce mai este.si o sa va lucreze studentii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul