implant şi lucrare

22-09-2015
carm342002
Nu este medic/terapeut
carm342002
Bună ziua,

Am următoarea problemă: Am avut o lucrare în partea de jos peste primul premolar şi al treilea molar. Când mi-a dat-o jos, medicul a zis că ştiftulde la primulpremolar se misca si am nevoie de implant. Azi am fost la mediculce face implantul şi a zis că ar fi bine săfacă implantul in alt loc/// al 2/lea premolar/ cred, şi după6 luni să scoata premolarul cu stiftul şi să/mi facă lucrare cu extensie.., Se poate?

Vă multumesc
3 comentarii
0
24-09-2015, ora 18:41
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
evident ca se poate orice! insa intrebarea ar fi ce anume va doriti dumneavoastra? ce doriti sa obtineti? trebuie sa stiti ca o lucare cu extensie are un mare dezavantaj si anume efectul de parghie care duce la pierederea mult mai rapida a implantului sau dintelui pe care se face extensia.:) mi-ar placea sa vad o radiografie si sa va consult pentru a va spune ce alte variante ar exista, toate acestea dupa ce aflu care este dorinta dumneavoastra.
0
25-09-2015, ora 23:28
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
In principiu, ideal este ca fiecare dinte pierdut sa fie inlocuit cu un implant si acesta sa aiba o coroana individuala fixata pe implant. Se accepta ca variante bune de asemenea, lucrari formate din 3 dinti care sa se sprijine pe doua implanturi, dintele lipsa fiind cel intermediar. Spre deosebire de zona frontala, unde se aplica niste reguli putin diferite, din ratiuni de estetica, in zonele laterale sunt de evitat lucrarile pe implant cu extensie, deoarece aici fortele ocluzale in timpul masticatiei sunt mari. In timp, aceste forte pot afecta osul din jurul implantului. Recomandat ar fi sa vi se faca doua implanturi, cate unul pentru fiecare premolar lipsa. Implanturile pot fi facute simultan cu extractia premolarului 1 sau la 2 luni dupa extractie si vindecarea osoasa completa, in functie de prezenta sau absenta infectiei la nivelul radacinii premolarului 1. Eu prefer varianta de implant la 2 luni postextractional, dar decizia aceasta ar trebui sa o ia chirurgul dvs avand in vedere ca are o imagine mai clara asupra situatiei dvs clinice.
0
26-09-2015, ora 16:49
carm342002
Nu este medic/terapeut
carm342002
Mulţumesc frumos pentru răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •