implant stent vs. permis de conducere

30-10-2013
marian68bj
Nu este medic/terapeut
marian68bj
Buna ziua.

Ma numesc Marian si datorita faptului ca nu stiu carei institutii sa ma adresez, apelez la bunavointa dvs. de a-mi acorda un raspuns si sugera eventualii pasi cere trebuie facuti pentru a evita o posibila tragedie.

In luna mai a.c. un anume G.C., in varsta de 46 de ani, a suferit un infact. A facut coronagrifia abia in august, din care a reiesit ca trebuie implantate doua stenturi. Implanturile au avut loc, unul la mijlocul lunii septembrie si unul la finele acestei luni (octombrie), la Fundeni. El sustine ca analizele i-au iesit bune si ca 'a vorbit el cu medicii ca poate sa-si reinceapa activitatea'.

De ce, am spus mai devreme, tragedie? Pentru ca acest G.C. este sofer pe o autoutilitara, iar fiul meu M.M. ii este coleg de echipa. Baiatul meu, inca nu a reusit sa obtina permisul de conducere, si nu vreau sa-l vad mort datorita inconstientei.
Infarctul a avut loc in timpul serviciului, in timp ce G.C. conducea masina. Din fericire nu a avut loc si un accident de circulatie. Totul a fost musamalizat de firma la care lucreaza, pentru a nu fi declarat accident in timpul serviciului. Chiar G.C. a preferat sa se duca la spital dupa ora 16 ca sa zica ca vine de acasa.

Domeniul de activitate: telecomunicatiile. Acest tip de serviciu, este unul greu datorita faptului ca zilnic se fac deplasari pe distante de 300-500 km. Se fac ascensiuni pe pilonii de telefonie GSM 40-70 m, unde stai suspendat in coarda cateva ore. Se ridica fizic (cu bratele) greutati de ordinul zecilor si sutelor de kg. Se fac deplasari la pas, in zone montane, unde trebuie depus un efort sporit pentru a ajunge in locuri inaccesibile autovehiculelor.

G.C. isi doreste cu ardoare sa reinceapa activitatea din ianuarie 2014, fara sa se gandeasca la viata lui, dar si a partenerului lui de munca.
In timp ce membrii familiei si prietenii il sfatuiesc sa se pastreze, sa aiba grija de sanatatea lui, dar fara rezultate, colegii de serviciu ii trimit numeroase mesaje in care ii spun ca il asteapta din nou in randurile lor (sa se intoarca la serviciu). Nici sotia lui nu se poate intelege cu el. Se pare 'ca i-a sarit si o doaga'. Nu poate sa accepte ideea ca, nu mai este omul care a fost si ca trebuie datorita naturii serviciului, sa se pensioneze. Totodata ii e teama ca ii va fi suspendat permisul de conducere si ca pensia va fi mica.

Credeti ca cei de la Medicina Muncii ar putea sa-i dea 'apt' ? Credeti ca poate 'pacali' medicii, nespunand despre natura serviciului.
In aceasta luna face 180 zile de C.M. Nu ar trebui sa intre intr-o comisie de evaluare?

Ajutati-ma ! Sunt disperat. Multumesc de intelegere,
Marian.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.