implant silicon la sani cum sa fac: pe sub brat, pe sub sani sau pe la sfarc?

07-06-2014
baby.penet
Nu este medic/terapeut
baby.penet
Buna fetelor, am tot citit si pe net si pe forumuri si nu sunt decisa inca. Ce experienta aveti si ce recomandati cum sa fac operatia:
- pe sub sani?
- pe sub brat?
- pe la sfarc?
De ce ati alege fiecare tehnica, si ce avantaje si dezavantaje are?
Sincer mi-ar place tehnica pe sub brat, ca cica nu sunt deloc cicatrici la sani si asta suna destul de tentant. in rest nu stiu cum s-ar vedea cicatricile.
67 comentarii 12 3 Înainte ›
0
07-06-2014, ora 20:48
mariamica2000
Nu este medic/terapeut
mariamica2000
Eu m-am operat pe sub sani si uite ce cicatrici am! Am fost la nu stiu cati doctori dupa si toti mi-au spus ca nu e nimic de facut si ca nu pot face cicatricile sa dispara, nici cu laser, nici cu nimic! Sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac!? ma poate ajuta cineva cum sa fac cicatricile sa dispara?
se vede foarte urat!
0
07-06-2014, ora 21:26
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Cand se pune implant pe sub san, sanul nu e sectionat, iar forma sanului in partea de jos poate fi bine controlata. Cicatricea uneori e insavizibila, mai ales cand se ridica bratele.
Daca se utilizeaza calea prin areola, se sectioneaza sanul, canale de lapte si nervi. Consecinta e o oarecare reducere a functiilor aferente, dar uneori isi revin complet. Daca reola mamara e mica, nu se poate aplica implant prin ea.
Prin axila, incizia e mai mica, asa incat nu se pot pune implanturi din gel coeziv mai mari, pentru ca nu incap. Alt aspect e ca prin axila e mai greu sa se controleze modelarea polului inferior al sanului si apropierea dintre sani.
Asa incat, nu exista o cale perfecta, fiecare are dezavantaje si avantaje.
Insa toate se practica, si se cauta sa se adapteze tehnica la cerintele pacientelor.
Un consult ar trebui sa lamureasca ce e mai important pt dv: cicatricile sau forma sau marimea viitoare a sanilor.
1
07-06-2014, ora 22:02
andradaviz
Nu este medic/terapeut
andradaviz
si eu m-am operat pe sub sani, si sincer nu ma incanta deloc cicatricea dupa cum se si poate vedea in foto. din pacate am inteles ca nu mai e nimic de facut, va fi acolo pe viata. acum ce sa fac, m-am resemnat cu ideea, dar daca as fi sa fac din nou, nu mi-as mai face, in nici un caz pe sub sani, ca se vede destul de rau si cand ma intind pe spate in pat, nici prietenului meu nu-i place ca e foarte vizibila. acum nu mai spune nimic nici el, asta e.
e o taietura destul de mare si vizibila, nu recomand metoda asta, mai ales ca nu mai poti sa o faci sa dispara!
0
07-06-2014, ora 22:25
Dr. Calin Dobos
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti / Galati
Dr. Calin Dobos
Pe sub san se poate pune orice marime de implant. Prin celelalte cai de multe ori suntem limitati de faptul ca cicatricea trebuie sa fie mai mica. Aveti de stabilit prioritati. Marime, forma sau cicatrici.
Daca persoana nu are san aproape deloc, dupa aplicarea implantului, pielea de pe intreg sanul va fi intinsa tare, ceea ce face uneori ca si cicatricea sa fie intinsa/sa se lateasca in urmatorii ani.
Asta e "pretul" pentru a avea in schimb volum, decolteu sau forma.
0
08-06-2014, ora 00:15
ioana1520
Nu este medic/terapeut
ioana1520
Baby.penet eu mi-am facut pe sub brat si sunt super multumita de rezultat. Am implanturi de 375 din gel coeziv de cea mai buna calitate de la Mentor. Sanii mei arata SUPERB, adica au si forma si volum si decolteu si tot ce vrei! Sunt si moi, adica parca nici nu as avea implanturi, se si simt foarte natural la atingere. Marele avantaj e faptul ca nu am deloc cicatrici la sani, cicatricea e sub brat, intr-o plica a bratului, nu se vede aproape deloc, trebuie sa te uiti cu lupa sa o gasesti, si apoi sa fim seriosi, cine se uita cu lupa la tine sub brat...
Si sotul e foarte multumit, ca avea o mare reticenta la sani, a fost de acord numai daca imi puneam pe sub brat, altfel nu accepta in ruptul capului.
Asa ca pot sa-ti spun din propria experienta, arata super si ma simt super!
0
08-06-2014, ora 00:33
baby.penet
Nu este medic/terapeut
baby.penet
Oau, Ioana1520, sanii tai arata superb intr-adevar.
Unde te-ai operat si cum a fost operatia?
1
08-06-2014, ora 00:45
ioana1520
Nu este medic/terapeut
ioana1520
M-am operat la Dr. Porumb Serban in Oradea, si pot sa spun ca desi la inceput mi s-a parut cam dificil sa merg din Bucuresti in Oradea pentru asta, nu regret deloc. Principalul motiv a fost ca am vrut neaparat sa fac operatia PE SUB BRAT, si din cate am inteles el a introdus primul in Romania, ceva tehnica mai speciala, cu care poate sa controleze perfect pozitia implantului in asa fel ca sa arate foarte bine. Eu sunt foarte multumita si as face-o din nou fara nici o ezitare, am luat o singura data calmant dupa operatie, deci si recuperarea a fost foarte ok. Sunt foarte incantata (si sotul la fel) ca nu am cicatrici la sani, asta mi se pare marele avantaj.
0
10-06-2014, ora 23:08
adinastea89
Nu este medic/terapeut
adinastea89
si eu m-am operat pe sub sani, sunt destul de multumita, intr-adevar cicatricea se vede, in special daca ridic mainile sus sau ma las pe spate, altfel in picioare nu e asa vizibila. In rest nu pot sa spun mai multe, sunt destul de multumita, dar probabil pentru cele care nu vor cicatrici la sani, cea mai buna alegere ar fi pe sub brat.
0
23-06-2014, ora 09:50
magda_asist
Nu este medic/terapeut
magda_asist
Buna fetelor, eu sunt asistenta medicala si am vrut sa va impartasesc experienta mea cu aceasta dilema. Lucrez la Londra de aprox. 5 ani (ca si asistenta) si pot sa va spun ca am vazut o gramada de paciente operate pe sub sani, si la care cicatricile se vedeau destul de bine. Asta a fost si motivul pentru care am decis ca vreau pe sub brat operatia ca sa nu am cicatricile acelea (teribile uneori). Pot sa va spun ca am cautat cam doi ani si m-am informat la o multime de doctori atat aici la Londra cat si pe paginile web din America. Am fost la mai multe consultatii si pana la urma am gasit un singur medic la Londra care face operatia pe sub brat endoscopic (adica cu laser in termeni populari), am facut interventia si sunt extrem de multumita de rezultat, am implanturi de 400, iar cicatricea abia se vede fiind situata intr-o cuta sub brat, in axila, dar la sani nu se vede absolut nici o cicatrice.
Va spun doar sa intrebati doctorul la care mergeti in consultatie, cate operatii pe sub brat are si daca foloseste tehnica endoscopica, de cat timp practica aceasta tehnica, daca are paciente care pot da referinte despre operatie, etc. Cei care nu fac acest gen de interventii, va vor spune ca nu se pot decat anumite marimi, ca sanii nu vor arata foarte bine dupa, ca nu se pot apropia, ca nu vor avea forma frumoasa, etc, si vor incerca sa va convinga sa utilizati alte tehnici pe care ei le practica, intrucat nu au experienta necesara pe sub brat.
Eu sunt extrem de multumita si am si forma si volum si nu regret un minut operatia pe sub brat, a fost cea mai buna decizie!
2
30-11-2014, ora 18:42
myamica
Nu este medic/terapeut
myamica
Buna fetelor, doar sa va spun ca si eu mi-am pus silicoane, am facut operatia pe sub brat, nici nu se vede cicatricea, nu am deloc cicatrici la sani care acum arata bestial! inainte erau mici si lasati dupa alaptare, dar a meritat totul! Nu prea am avut dureri, mai mult ca o febra musculara, de fapt mi-a spus doctorul ca pe sub brat recuperarea e mai rapida si durerile mai mici. M-am operat in Oradea, la doctorul Porumb Serban, il recomand cu caldura, si a meritat tot efortul sa merg din Bucuresti, ca n-am gasit pe nimeni sa-mi faca operatia pe sub brati aici. Multa bafta la cele care vor sa-si faca, eu sunt super incantata!
1
27-04-2015, ora 08:04
moni.creatza
Nu este medic/terapeut
moni.creatza
M-am operat de o luna la dr Porumb in Oradea la Estetis Clinic cu tehnica asta pe sub brat. Cred ca e cea mai avansata tehnica in momentul de fata, am avut o recuperare super rapida, dureri usoare ca o febra musculara, deja dorm pe o parte, sanii sunt moi si simt atat sfarcul cat si pielea sanilor, adica nu sunt amortite. Cicatricea de sub brat abia se mai vede, iar la sani nu am cicatrici deloc, ceea ce mi se pare grozav! Sunt super incantata de rezultat si multumesc doctorului si fetelor care m-au incurajat pentru tehnica asta, o recomand fara ezitare, prin proprie experienta! Multa bafta celor care vor sa se opereze!
1
27-04-2015, ora 17:13
stella_luna
Nu este medic/terapeut
stella_luna
Fetelor, doctorul Ciolacoff din Bucuresti este un profesionist desavarsit si are superrr multa rabdare!!!!
2
09-05-2015, ora 21:33
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Buna fetelor!M-am operat in data de 07.05.2015 la domnul doctor Porumb Serban in Oradea si dupa doar doua zile de la operatie pot sa spun ca sunt super multumita, nu am dureri, recuperarea este rapida iar domnul Porumb si intreaga echipa de la Estetis Clinic sunt profesionisti desavarsiti.Implantul am ales sa fie introdus prin axila pentru a nu avea cicatrici la nivelul sanilor si pt ca tehnica aceasta mi s-a parut mai precisa.Curand voi pune si poze sa ma laud cu 'dotarile' mele.Recomand tuturor celor care isi doresc sani frumosi sa apeleze cu incredere la domnul Porumb.
1
14-05-2015, ora 19:08
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Am reusit sa incarc poza.Ce ziceti?
0
14-05-2015, ora 19:35
moni.creatza
Nu este medic/terapeut
moni.creatza
Ai sani deja foarte frumosi, si eu tot la dr Porumb in Oradea m-am operat si tot pe sub brat, cred ca e singurul din Romania care face tehnica asta pe sub brat, endoscopica. Intr-adevar sunt o echipa de super profesionisti, nu regret nici un moment alegerea, si eu sunt super multumita! si in plus nu trebuie sa-mi fac griji sa nu-mi stea sutienul pe cicatricea de sub sani, am inteles ca la inceput e destul de dureros...
Sa-i stapanesti sanatoasa dea29!
0
14-05-2015, ora 20:01
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Multumesc mult moni.creatza, imi sunt tare dragi :)
Intr-adevar domnul Porumb e primul care a introdus aceasta metoda si cum zici tu, nu avem cicatrici la nivelul sanilor iar asta e foarte important.
Sincer m-am tot uitat inainte de operatie la poza ta de avatar si mai mult mi-am dorit sani ca ai tai.
Ma bucur enorm ca am ales metoda aceasta.
Bafta tuturor!
0
28-05-2015, ora 09:02
chilli
Nu este medic/terapeut
chilli
Bună fetelor. As dori sa ştiu şi eu un preţ pentru cele care sau operat la domnul doctor Porumb în Oradea. Am auzit doar lucruri bune şi rezultatele voastre arata super. În plus sunt din Oradea şi e foarte practic. Mulţumesc anticipat. 😊
0
28-05-2015, ora 20:06
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Buna chili,
Eu am platit 4000 euro pt ca am ales interventia prin axila, Daca alegi interventia pe sub san atunci costa 3300 euro.Am platit analizele de dinaintea interventiei in jur de 450 ron.Am stat o singura noapte la clinica iar a doua zi dimineata am fost lasata acasa.Oricare fel de interventie vei alege, ei cred ca vei fi multumita.Bafta!
0
30-05-2015, ora 10:55
chilli
Nu este medic/terapeut
chilli
Mulţumesc mult de informaţie. Mă apuc de pus bani la pusculita 😄. După doi copii alăptaţi nu mă mai pot obişnui cu imaginea din oglinda nicicum...
0
30-05-2015, ora 22:19
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Cu placere chilli.Crede-ma merita fiecare banut!Bafta!
2
02-06-2015, ora 14:22
Dudunik
Nu este medic/terapeut
Dudunik
Buna fetelor m-am hotărât sa îmi fac o marire de sani cu implant dar nu sunt hotarata la ce dr. Menţionez ca as fi interesata de o marire prin axila deoarece pe sub san nu m-as acomoda cu o cicatrice pe viata.
0
02-06-2015, ora 21:32
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Buna Dudunik.Eu pot sa-ti recomand cu incredere Estetis Clinic din Oradea unde domnul Porumb face interventii prin axila, cum de altfel mi-am facut si eu.
El e primul care a introdus in Romania metoda asta, deci putini medici cred ca o fac, sau mai bine zis o stiu face.Orice medic ai alege eu iti doresc multa bafta!
0
02-06-2015, ora 21:57
Dudunik
Nu este medic/terapeut
Dudunik
Buna dea29 am tot citit fel si fel de pareri da cred ca tu mai putea lamuri daca ai facut aceasta interventie.Tu cum te-ai descurcat cu dusul în zona axilei si cu epilatul cam la cat timp dupa operatie ? Ca ma gandeac ca totuşi e o zona mai sensibila si cum vine caldura se transpira mai mult...oare ar fi o problema? Cat te-a ajuns aceasta interventie ca am inteles ca e 4000€. MS PTR RASP.
0
02-06-2015, ora 22:00
Dudunik
Nu este medic/terapeut
Dudunik
Dea29 tin sa te felicit arata f bine sanii tai se vede ca e o operaţie reusita.
0
02-06-2015, ora 22:13
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Dudunik, Am stat in clinica o noapte iar a doua zi dupa operatie am plecat acasa.Dus nu am facut pt ca aveam inca tuburi pt drenare pe care mi le-a scos urmatoarea zi(joi operatie, vineri dimineata plecat acasa, sambata scos tuburi).Dupa scoaterea tuburilor am facut dus(cu ajutor) dar aveam sub brat pansament pe care il schimbam in fiecare zi dupa curatarea zonei cu betadina.Dupa 5 zile nu am mai pus pansament si am facut dus normal.Sa nu te sperii ca nu ti poti misca mainile, le poti, dar nu le poti ridica peste cap.Abia la 2 sapt de la operatie mi a zis medicul sa incep sa fac exercitii de ridicare a mainilor peste cap.De epilat m am epilat dupa ce a trecut perioada de curatare cu betadina.Daca mai ai intrebari, intreaba-ma linistita.:)
0
02-06-2015, ora 23:01
Dudunik
Nu este medic/terapeut
Dudunik
Dea29 cat te-a ajuns operatia si ce marime ai tu acuma ca cred ca asa ar fi ok si ptr mine.
0
03-06-2015, ora 09:03
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Ca si cost 4000 euro plus analizele de dinainte cam 100 euro.Eu am 350 cc implant rotund Mentor.depinde si de constitutia ta, dar iti spune medicul exact ce ti se potriveste.
0
09-06-2015, ora 02:33
anakay
Nu este medic/terapeut
anakay
Buna! Dea29 zi-mi te rog, implantul e submuscular sau subglandular? Mersi
0
09-06-2015, ora 13:25
stella_luna
Nu este medic/terapeut
stella_luna
Dea..iarta-ma, dar 4000 e un pret foarte scump...pe praful asta...!!
0
09-06-2015, ora 15:23
dea29
Nu este medic/terapeut
dea29
Buna!Daca bine imi aduc aminte, este submuscular.
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nouă decese legate de o formă de cancer asociată cu implanturile mamare
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  • Cum scapi de cicatrici?
  • Cum afectează suprafețele implanturilor mamare din silicon sistemul imunitar?
  • Riscurile implanturilor mamare
  • Vindecarea pielii fără cicatrici este posibilă cu ajutorul unei proteine din midii
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  •