implant dentar sau lucrare portelan?

23-10-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
am o mare nelamurire.trebuie sa aleg dintre implant dentar sau o lucrare de portelan. am 2 masele scoase, una langa alta, si acum vreau sa le pun. dar sincer nu stiu ce sa aleg, pt ca am dubii la amandoua solutiile, deoarece fiecare are partile ei neplacute, implanturile costa mult si exista posibilitatea sa nu tina toata viata, , doart putini ani si atunci sa nu se merite, dar si lucrarea din portelan, are un nr maxim de ani cat poate fi tinuta, mai pot aparea infectii sub lucrare, la dintii buni se scoate nervul pt a putea fi legatura si imbracat.etc. de asta nu stiu ce anume sa fac, care ar fi cea mai buna solutie, pt ca neaparat una va trebui sa aleg.
2 comentarii
0
23-10-2008, ora 18:04
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ar trebui implant dacă îţi permiţi pt că ţine mulţi ani şi e altceva faţă de lucrarea de porţelan
0
24-10-2008, ora 00:10
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
daca dintii care sunt vecini zonei unde sunt probleme( dintii care ar trebui slefuiti) nu au probleme majore (carii adanci, "nervul" scos", infectii.etc) cea mai buna solutie este implantul...si daca stai sa te gandesti financiar in prima faza nu dai cu mult mai mult...ptr ca o lucrare se termina cam in 2 saptamani si treb sa achitati banii pe cel putin 4 elemente ceramica plus tratamentele pana la momentul cand se ia amprenta dintilor slefuiti...plus ca ultimul molar(masea) este de minte...si cu greu merg tratam de canal.in timp ce la implanturi achitati initial doar radacina artificiala si abia peste 6 luni se finalizeaza restul, plus faptul ca igienizarea este mai buna decat la punte...este o problema care ar treb sa o discutati cu medicul dvs.Raman totusi la parerea ca implanturile sunt muuult mai indicate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •