implant dentar?

15-04-2011
mariaGEO
Nu este medic/terapeut
mariaGEO
buna ziua. am 18 ani si vreau sa ma sfatuiti intr-o problema. nu stiu cum se numesc exact dintii.primii 2 dinti de sus din fata sunt dati in spate si intre ei am si o plomba partial facuta de un doctor, inca se observa carie acolo, si urmatorii doi dinti din partile laterale ale celor doi sunt in fata...mentionez ca am avut 2 aparate dentare pana acum, dar nu le-am purtat prea mult..nu pot sa le suport...as vrea ceva sa fac in privinta asta..daca se poate sa-mi pun dinti...sau ai mei sa ii scot..nu stiu ce sa spun...nu ma pricep la asa ceva...mentionez ca nu fumez... astept raspuns urgent! va multumesc!
2 comentarii
0
15-04-2011, ora 13:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

te citez:
"mentionez ca am avut 2 aparate dentare pana acum, dar nu le-am purtat prea mult..nu pot sa le suport"

pai draga mea, CREZI ca, implantul de care vorbesti...il vei SUPORTA mai bine?!?

Propunere:
mergi la un cabinet stomatologic sa-ti rezolve acea plomba (cu un laser) si NU se va mai vedea..vad ca si asta te deranjeaza...(plomba)
...si roaga sa-ti puna un aparat dentar FIX..nu sa-l scoti cand vrei...

Iti va parea rau ODATA ca, la 18 ani...ai recurs la astfel de implanturi...care -s si scumpe si dureroase.

Nu mai sta pe ganduri...

Iti doresc SA iei hotararea care iti va aduce cea mai putina durere si...sa ai si dintii TAI...DOAR AI 18 ANI..

O zi placuta!
0
15-04-2011, ora 16:20
mariaGEO
Nu este medic/terapeut
mariaGEO
buna lucia.iti multumesc ca mi-ai raspuns la mesaj. problema e ca nu vreau sa mai port aparat dentar...mai ales fix :O. Nu stiu ce sa zic...as vrea sa-mi puna ceva peste dintii mei dupa ce ii "modeleaza" putin... am auzit ca se poate si asa. Chiar nu mai suport aparatele dentare..probabil o sa-mi para rau peste ani ca nu am purtat...si nu ca ar rade cineva de mine..nu!! Am o prietena care si-a pus 6 dinti sus...dar ei i-a scos de tot, pentru ca erau foarte cariati..si i-a pus...nici nu se cunoaste ca nu sunt ai ei! astept comentarii cu tot felul de pareri! sper sa ma ajute! multumesc frumos lucia! o zi placuta si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •