Am nascut de 2 luni si de atunci nu ma simt bine

15-03-2011
tufenaruanamaria
Nu este medic/terapeut
tufenaruanamaria
Buna ziua.Am si eu o problema.Am nascut de 2 luni jumatate prin cezariana si de atunci nu prea ma simt bine.Am avut la inceput dureri articulare si musculare si acum imi trosnesc toate oasele la cea mai mica miscare.E o senzatie foarte urata simt ca mi se rup oasele.Am fost astazi la Parhon sa-mi fac analizele pentru glanda tiroida si mi-a spus ca e putin marita, acum astept sa vedem cum iese rezultatul.Credeti ca are vreo legatura?sau e normal dupa sarcina?E adevarat ca am calcemia mica dar iau calciu+D3 de vreo luna si nu vad nici un rezultat.
Va multumesc
6 comentarii
0
15-03-2011, ora 18:32
tufenaruanamaria
Nu este medic/terapeut
tufenaruanamaria
Am uitat sa va spun ca am slabit foarte repede dupa sarcina.Acum am 63 de kg si 1.70, iar dupa ce am nascut aveam 75 de kg daca are vreo legatura
0
07-08-2012, ora 01:07
80anamaria
Nu este medic/terapeut
80anamaria
Ai elucidat problema?e vorba de hipertiroidism?Durerile articulare sunt legate de tiroida, ai primit un raspuns in acest sens?Eu am aceiasi problema..de circa un an ma dor toate articulatiile si imi trosnesc puternic..De 4 luni am fost diagnosticata cu hipertiroidism Basedow dar nimeni nu mi-a zis clar daca aceste dureri sunt legate de tiroida..sunt sub tratament cu thyrozol, analizele de tiroida sunt pe normal dar durerile persista...
0
07-08-2012, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Durerile articulare nu au legatura cu tiroida decat rarissim (0, 0001% din cazuri).
Mai curand, durerile articulare sunt expresia greutatii excesive, efortului excesiv sau afectiunilor inflamatorii reumatologice de tip auto-imun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-08-2012, ora 22:52
80anamaria
Nu este medic/terapeut
80anamaria
Multumesc pentru raspunsul promt!

Am dureri articulare care migreaza de la o articulatie la alta, de circa 1 an.Au debutat brusc, incepand cu trosnituri ciudate pe toate articulatiile afectate.Am fost la reumatolog, am facut un set de investigatii pentru mai multe boli autoimune dar totul a iesit perfect.
In schimb am fost trimisa spre endocrinologie, descoperind astfel o afectiune autoimuna pe tiroida, boala Graves Durerea a inceput sa se transforme in ultima perioada, sa avanseze pe sold si articulatiile genunchiului..Mentionez ca in aceasta perioada am inceput sa fac si miscare cu bicicleta.M-am ingrijorat si am stat de vorba cu medicul de reumatolog, am facut o radiografie de bazin care a evidentiat osteofite.Medicul a ridicat din umeri la intrebarea de ce ma dor si trosnesc toate articulatiile ca doar nu am osteofite sau pinteni peste tot?Care ar putea fi cauza acestor dureri?
Mentionez ca tata are dureri articulare de circa 25 de ani iar bunica din partea tatalui are oasele deformate..nici unul dintre ei insa nu au un diagnostic concret..
Si eu si tatal meu am avut sinusite repetate dealungul timpului..credeti ca durerile ar putea fi cauzate si de Stafilococul auriu intrat in sange?Vreau sa exclud o eventuala poliatrita autoimuna..daca tata avea aceasta problema ea trebuia sa fi evoluat in 25 ani..
D-voastra cum ma sfatuiti sa procedez, ce anume sa mai investighez?
0
07-08-2012, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- afectiunile reumatologice de tip autoimun se diagnosticheaza 99% clinic si doar 1% prin analize, datorita faptului ca deseori evouleaza cu analize perfect normale;
- tiroidita autoimuna se poate asocia cu afectiuni reumatologice-inflamatorii la nivelul articulatiilor;
- osteofitele articulare nu reprezinta o problema in sine, ci doar un mecanism banal de aparare a unei articulatii distruse (artrozice), de obicei distrugerea fiind datorata greutatii si efortului excesiv;
- ce inseamna ""oase deformate""??? Oasele sunt afectate cu totul exceptional, afectarea fiind de regula cea articulara;
- stafilococul auriu nu determina boli autoimune (nu s-a demonstrat aceasta legatura);
- exista o legatura, insa este intre streptococul beta-hemolitic (post infectie amigdaliana, in cazul copiilor si adolescentilor, nu in cazul adultilor) si reumatismul articular acut, care NU este o afectiune articulara, ci una cardiaca...
Prin urmare, logic, nu va ramane de facut decat sa apelati la un examen clinic, dar la un reumatolog care acorda importanta cuvenita examinarii clinice atente si sa nu se bazeze exclusiv pe fel de fel de analize.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-08-2012, ora 23:13
80anamaria
Nu este medic/terapeut
80anamaria
Am citit raspunsurile d-voastra la celelalte comment-uri si am inteles importanta examenului clinic vis a vis de bolile autoimune.Credeti-ma ca marea mea frica este sa nu fie vorba de o alta boala autoimuna care sa mearga paralel cu hipertiroidia Basedow..cu toate ca singurul medic reumatolog pe care il avem in Arad m-a linistit ca nu am o alta boala autoimuna si ca probabil durerile articulare sunt cauzate de hipertiroidism..
Puteti sa-mi recomandati un imunolog sau reumatolog bun in Bucuresti sau chiar in Ungaria, daca cunoasteti?

Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •