imi scartaie genunchii

15-11-2008
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
de vreun an de zile, la orice miscare, mai ales urcat/coborat scarile, imi scartaie genunchii ingrozitor.de doua zile (in care am stat in picioare mai mult ca de obicei) mi s-a umflat genunchiul drept si e amortit.mi s-a spus ca as putea, in timp, sa fac gonartroza.stie cineva ce este si cum se poate evita?
2 comentarii
0
15-11-2008, ora 14:54
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
salutare.si eu am patit in vara ceea ce descrii tu.imi scartaiau genunchii groaznic mai ales stangul.timp de vreo luna nu stiam ce sa mai fac.eu practic sala de mai multi ani si avusesem o perioada mai lunga de stagnare timp in care articulatiile au slabit.si de aceea am inceput sa fac exercitii din nou f usor.in general stretching si luam niste suplimente nutritive de la firma Universal Nutrition (Animal Flex) cel mai bun produs pt articulatii din lumea sportiva.il poti comanda pe net si nu depaseste 100 ron.trebuie sa iei vreo 2 luni.mie in max 1 luna mi-a disparut problema.si art s-au intarit deoarece si in trecut mai avusesem probleme de acest gen.poti sa mai incerci cartilaj de rechin cu artoflex.dar din moment ce la tine a cam avansat si sa umflat si genunchiul probabil o sa ai nevoie si de ceva medicatie de la doc.asa ca e bine sa faci mai intai de toate un control deoarece problemele de articulatii nu sunt deloc de neglijat.sanatate
0
15-11-2008, ora 14:54
criss11
Nu este medic/terapeut
criss11
Gonartroza se manifesta prin distructia initiala a cartilajelor articulare de la nivelul genunchiului apoi se osifica tesutul spongios al osului (apare "ciocul de papagal")si apoi se produce osteoscleroza asta apare pe radiografie ca o accentuare a opacitatii osului. Gonartroza poate aparea secundar unor disfunctii articulare diverse. dar cel mai frecvent este primitiva adica apare datorita unor dezechilibre biochimice.
Daca sunteti o persona tanara ar trebui sa nu amanati vizita la un medic ortoped pentru ca este o boala destul de dureroasa si este bine sa va tratati in faza incipienta asta in caz ca se dovedeste a fi gonartroza.
Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.