imi refuza laptele praf...

03-05-2013
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Buna ziua,

De cateva zile ma confrunt cu o mare problema..bebelusul meu de 2 luni si 20 de zile imi refuza laptele praf (Nan 1HA).
Mentionez ca de aproape 3 saptamani ii dau fer cu vit c, pentru ca i-am facut niste analize si avea hemoglobiba 11, 5. A inceput prin a mancat din ce in ce mai putin la o masa iar acum imi refuza laptele, urla cu biberonul in gura, in schimb treage din suzeta ca si cum ar bea lapte. pana sa inceapa sa refuze biberonul manca la 3 ore jumate, acm am incercat sa-i dau la 3 ore si degeaba, uneori mananca la 5 ore 90 de ml maxim.
Pe zi bea in jur de 550-650(f rar) ml lapte.Dar ieri a baut doar 450ml.
Am fost cu ea la pediatru si imi tot spne ca sunt eu prea diperata, ca dansei i se pare un copil normal, ca arata bine.
Ea s-a nascut cu 3400 grame si acum are 5200 grame.Mie mi se pare ca a luat putin, dar acelasi pediatru imi spune sa nu imi fac griji.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, cu o experinta traita cu copii vostri, pentru ca nu mai stiu cum sa o fac sa manance.
Va multumesc!
21 comentarii
0
04-05-2013, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce ii dai fier la 2 luni si la hemoglobina 11, 5?? Vad ca e nascut cu o greutate normala, la termen..Are rezerve de fier de la tine pana la 4-5 luni..si la aceasta valoare a Hb nu are anemie.Intrerupe-i picaturile/siropul cu fier si vezi ce se intampla..La 2luni si 20 zile trebuia sa aiba cu cateva sute de grame mai mult.cantareste copilul la 2 saptamani.Nu are nimic in gurita ?Sfatul meu este sa nu-i mai dai fier si observa daca va manca mai bine; se poate sa aiba dureri de burtica de la suplimentul de fier, pe care il dai fara un motiv real..daca nu se schimba nimic, laptele praf trebuie inlocuit cu altul, doar cu recomandarea pediatrului ( cauta un alt pediatru pentru bebelusul tau, sau increde-te in medicul de familie daca are experienta)..
0
06-05-2013, ora 15:43
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Multumesc pentru informatii.
Am renuntat la suplimentu de fier si am schimbat si formula. II dau Aptanil 1 HA. Pare sa-i placa, nu mai plange cand mananca. Dar momentan papa tot putin...sper ca in cateva zile sa isi revina.
0
08-05-2013, ora 13:52
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Of...:( nu mai vrea sa manace nici laptele asta ( Aptamil 1 ha), sta cu biberonul in gura si nu suge.nu stiu ce sa-i mai fac... e posibil sa aiba o problema la stomacel???? si sa aiba mereu senzatia de saturatie??? va rog ajutati-ma :(
Este necesar sa.i fac un set de analize??? si ce analize ar trebui sa fac? Ma simt foarte derutata pentru ca toata lumea din jurul meu imi spune sa las copilul in pace ca asta e ritmul lui... dar mie nu mi se pare ok ca la aproape3 luni sa refuze laptele, sa sara cate o masa ca mai apoi sa pape 90 ml de lapTe dupa 6 ore, uneori chiar mai putin :((
0
19-05-2013, ora 12:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum se simte copilul ? mananca? Formulele de lapte pe care le-ai dat pana acum sunt produse speciale. toate au marca HA adica sunt din gama celor hipoalergenice, hipoantigenice, cu compozitie modificata..de ce ti s-a recomandat un astfel de lapte ?E un copil cu risc pentru alergii ?In orice caz, de cand ne-ai scris noua trebuia sa mergi cu el la un pediatru.
0
29-06-2013, ora 18:46
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
buna ziua, Am revenit la vechea problema :( nu mai mananca deloc laptele praf. Am ajuns sa o hranesc cu seringa. Acum are 4 luni jumatate si cantareste 6100 grame. S-a nascut cu 3400 grame. In prezent mananca Aptamil 1 ha ( avem istoric alerge ic in fam) am inceput si diversificarea cu cereale la masa de seara, supa de legume la pranz ( pe care o mananca in comparatie cu laptele). Nu stiu cum sa mai procedez sa o fac sa manance. Pediatra ei zice ca asa sunt unii copii ca nu mananca, dar nu pot sa o las asa. Abia mananca 500 ml / 24 h. Ce ma sfatuiti sa fac??? Sa incerc sa schimb formula? Sa ii dau lapte de vaca/ capra? Sau e posibil sa aiba o problema gastrointestinala???? Tot pediatra ei zice ca nu prezinta semne ca ar avea cva si nu vrea sa. I faca nicio analiza. Va rog un sfat ca simt ca ma doare sufletul cand o vad cum se chinuie la fiecare masa. Si am observat ca de cand nu mananca suficient are somnul foarte agitat si uneori ziua doarmedoar cate 30 min max si se trezeste. Va rog din suflet spuneti.mi cum sa mai procedez
0
30-06-2013, ora 13:59
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
Eu zic ca bebelusul are o greutate buna, sau daca e in urma este f putin, deci el asimileaza. Mancarica o mananca? Refuza doar laptele? N ai putut sa o alaptezi? Si eu de la 2 luni i am dat lapte praf AR pt ca regurgita f mult si cautam s o hranesc dupa grafic si cand nu manca cat scria pe cutie ma ingrijoram si eu:) dar se intampla rar. Te inteleg dar nici mie nu mi se pare sa aibe nevoie de fier si nici anemica sa fie. Cat despre formula asta HA nu stiu ce sa zic...mi se pare ciudat ca ati inceput cu asta doar pt ca sunt persoane alergice in familie. Incercati si cu una simpla. Oricum eu zic ca bebe e bine doar ca e mai dificil si capricios dar faptul ca doarme si sta 6 ore fara papa mi se pare super:) Bebelina mea are 7 luni si eu i am facut de mica program de masa...cu orar; cum am vazut o la 4 luni ca rezista toata noaptea fara papa nu i am mai dat noaptea chiar daca se trezeste...ii dau doar ceai. In greutate a luat f bine deci e ok...cred ca si copiii astia mici au nevoie de un program de masa, somn, joaca pe cat posibil.
0
10-12-2013, ora 16:30
radubotis
Nu este medic/terapeut
radubotis
Buna ziua, Am o fetita de 5 luni. Pana acum 3 zile manca la o masa 150 ml de lapte formula Milumil. De trei zile nu mai vrea sa manance decat maxim 90-100 ml iar daca incerc sa-i mai dau urla, face scandal si nicio sansa. Nu stiu ce sa fac. Tot asa de vreo 4 zile, nu mai face scaun decat o data la doua zile si destul de gros, pana acum facea zilnic si era normal.
0
12-12-2013, ora 08:42
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Buna ziua,
Imi cer scuze ca nu am mai scris nimic legat de subiectul adus in discutie de mine.
Pana la urma am descopeeit a fetita mea suferea de Reflux Gastroesofagian ( cu toate ca nu imi voma laptele). Am stat o sapt internate in spital, apoi 3 luni am facut tratament cu Motilium suspensie, Nexium si lapte AR. Am evitat fructele crude si citricele( la masa de 10 manca fructe coapte-atentie se poate constipa).acum avem 10 luni simultumesc lui Dumnezeu si dnei dr. Carasava Laura de la spitalul Grigore Alexandrescu ca suntem bine...papam, ne jucam, vorbim, mergem...:)
Sfatul meu pentru toate mamicile care au o problema cu puiutii lor este sa mearga la.pediatru zi sa nu asculte prea tRe de pareri nespecializate.
O zi minunata va doresc
0
25-06-2014, ora 20:42
jufateo
Nu este medic/terapeut
jufateo
imi puteti spune de la ce firma ati luat laptele. ma confrunt si eu cu acceasi problema nu papa lapte am incercat de la humana si nestle dar nimic are reflux gastroesofagian imi papa foarte greu reusesc cu chiu cu vai prin somn bebelusul are 4.5 luni. am inceput diversificarea unde imi papa bine marul copt dimineata.
0
25-06-2014, ora 21:04
jufateo
Nu este medic/terapeut
jufateo
ati dat lapte AR doar in perioada tratamentului? eu am lapte matern acum in combin cu lapte AR dar nu papa. suntem la acelasi tratament. sper sa fie ceva trecator. de cand s-a nascut nu a supt nici la san nici la biberon, ii dadeam cu siringa, acum nu mai reusesc deloc. Are si anemie 9, 5 hemoglobina ii dau fier, prescris de medic pediatru.
0
26-06-2014, ora 10:30
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Eu i-am dat Nan AR pe toata perioada tratamentului si am continuat cu el pana pe la 8 luni, apoi am trecut pe lapte Nativa ( ca pe asta il tolera cel mai bine)dar intodeauna il dadeam cu 3-4 cupe de cerale, sa fie mai gros..
Acum avem 1 an si 4 luni si mancam normal, ba chiar avem pofta de mancare, imi cere...
Rabrare multa. stiu ce inseamna
Sanatate multa!
0
11-01-2016, ora 10:58
Veronicamirea
Nu este medic/terapeut
Veronicamirea
Bună ziua, eu ştiu ca refluxul apare la ecografia abdominală dacă nu mă înşel..nu i ati făcut în primele luni această eco? Va întreb deoarece am şi eu un bebe de 4 luni care nu mănâncă bine de când s a născut (i am schimbat şi laptele praf). Eco abdominală i am făcut o la 3 sapt de la naştere şi nu a reieşit cum ca ar avea acest reflux dar cine ştie..poate a apărut între timp. Menţionez ca nu-mi vărsa dar mănâncă cât pt un copil de 2 luni.
0
02-02-2016, ora 15:47
liniutze
Nu este medic/terapeut
liniutze
Noi am avut aceeasi problema, la 4 luni si ceva nu mai vroia sa manance, cu toate ca a mancat lapte praf de la inceput. Am descoperit ca biberoanele noastre Doctor Brown are tetine pentru diferite varste( premeturi, 0-3 luni, 3-6 luni, 6+ luni) si noi inca foloseam tetinele 0-3 luni. Am luat tetinele care trebuie si a mancat bine in continuare.
0
15-03-2016, ora 00:06
Kytyevi
Nu este medic/terapeut
Kytyevi
Am o fetita nascuta la 34 s cu 1100g, acum avem 7 luni reake si 5l2s corectat so doar 6450g...de 3 zile am inceput diversificarea, problema e ca mananca f putin 400-500 ml in 24 h lapte praf. Cel mai bine a mancat pre nan si apoi hipp, 90 ml la 3h si avea doar 3 luni apoi a facut enterocolita si ne-a trecut pe fara lactoza de fiecare data si nu ne-a mai recomandt sa ne intoarcem la aceeasi formula. Acum mananca fara lactoza pentru ca au fost momente cand a luat 300g in 7 zile cu lapte fara lactoza
0
08-04-2016, ora 16:19
Nycoll
Nu este medic/terapeut
Nycoll
Buna ziua, am un bebelus de 4 luni, de vre-o 2 zile imi refuza laptele praf...NAN1..Nu l-am alaptat deloc, de la nastere mergem pe lapte praf. A luat bine in greutate, sa ma ingrijorez mai mult decat sunt ??? In schimb bea apa mai multa decat de obicei. Va rog un sfat m-ar ajuta foarte mult. Multumesc
0
26-06-2019, ora 21:35
Tifui
Nu este medic/terapeut
Tifui
Teodoraturec.noi de la 2 luni nu vrea lapte.mânca din ce in ce mai puțin am facut analize bune au iesit toate.febra ni face e vioaie râde. Dar lp nu vrea apa sau ceai da.avem 6 luni la fel ii dau cu lingurița sta cu el in gura nu i da drumul.din suzeta trage.noaptea e agitată da gaze.Ce poate fi ? Doctorii nu stiu.parca nu sunt doctori.
1
27-06-2019, ora 11:34
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Buna ziua,
Noi am depasit porblema de ceva vreme buna.
Diagnosticul nostru atunci a fost de reflux gastro-esofagian, sfincteul nu se inchidea in totalitate.
Cu medicatia si alimentatia corespunzatoare am trecut cu bine peste tot...acum are aproape 7 ani si pot spune ca mananca orice.
Ce este foarte important legat de refuxul nosrtru: NU vomita deloc, NU scotea lapte dupa ce manca nici un strop.si a fost destul de greu de diagnosticat.
Ne-au vazut multi, multi medici care imi spuneau ca nu are nimic si ca eu am o depresie post-natala, ca copilul mananca cat ii trebuie...DAR am dat si peste un medic, un OM care a stiut sa asculte si sa investigheze corespunzator copilul.(Dr.Carasava Laura).
I s-a facut o ecografie abdominala, dupa ce mancase o cantitate mare de lapte si s-a vazut ca sfincterul nu functioneaza cum trebuie. Daca nu s-ar fi vazut la aceasta ecografie, ar fi trebuit sa ii faca un test cu bariu pentru a fi siguri ca acolo este problema.
Daca copilu dvs sufera de reflux gastro esofagian trebuie sa va inarmati cu multe rabdare si dragoste. Nu va fi usor nici pentru voi, dar nici pentru el.
alimentatia este una speciala si trebuie respectata. Ceea ce va pot confirma este ca dupa furtuna chiar iese curcubeul, se va vindeca si totul va fi bine.
Multa santate si rabdare cu micutii omuleti!
0
03-07-2019, ora 13:56
Tifui
Nu este medic/terapeut
Tifui
Teodoraturec.duminică am programare la gastro.Si ce sa fac ca nu mai vrea lapte sa pape deloc.doar asa vede la ecografie.Dacă bea lapte ? Nu varsă nici ea deloc. Cu apa daca ii dau atunci pe moment nu vede cum înghite
0
03-07-2019, ora 15:59
teodoratureac
Nu este medic/terapeut
teodoratureac
Eu am relatat ceea ce am facut noi, indrumati de medic in acest caz.
Cred ca dr. care o va vedea va poate sfatui in acest sens si probabil v-a gasi o solutie. Toate cele bune si multa sanatate!
0
03-07-2019, ora 16:11
Tifui
Nu este medic/terapeut
Tifui
Multumesc frumos, la fel multă sănătate
0
03-04-2021, ora 20:36
Cridels
Nu este medic/terapeut
Cridels
Buna seara!
Va rog sa ma ajutați! Am o fetița de 3 luni și 3 săptămâni care refuza orice formula de lapte. Am încercat aptamil, topfer iar acum Aptamil Pepti. Nu îmi in ia in greutate și are zile in care mănâncă doar 550 ml in 24h.
Am fost la 3 pediatri, i-am făcut analize de sange, nu reușesc sa o fac sa mănânce.
In Zilelel in care mănâncă ia ok in greutate.
Va rog, recomandați mi o formula care este ușor acceptata de cei mai mulți sugari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de o lună
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •