secretie din penis alb galbuie fara miros + mancarime + usturime la urinare

27-07-2008
mmely
Nu este medic/terapeut
mmely
Buna ziua
De cateva zile prietenului meu ai curge o secretie din penis, e alb galbuie fara miros si are senzatii de mancarime si ustura la urinare.Eu am o secretie alb galbuie(miroase a acru...nu stiu daca m-am exprimat corect), mancarimi nu foarte dese si aceeasi senzatie de usturime la urinare.
Am fost la ginecologie, mi-a recoltat o proba din secretie si cand mi-a dat rezultatele a spus ca nu e nimic de care sa imi fac probleme.El in schimb nu vrea sa mearga la control si nu stiu ce sa fac.Va rog foarte frumos sa imi spuneti ce ar putea fi?Chiar nu pot sa il conving sa mearga la medic si mi-a spus sa cumpar ceva antibiotice dar nu stiu ce sa cumpar si de aceea am apelat aici.
Deoarece va confruntai cu atatea sunt sigura ca aveti o parere cu ce ar putea fi si va mai rog sa ne dati un tratament pe care l-am putea urma amandoi.
Va multumesc mult pentru raspuns.
3 comentarii
0
27-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
eu nu sunt medic dar pot sa te ajut cu o perere daca vrei!!eu va sfatuiesc sa mergeti la un medic dermato-venerolog pt ca ar putea fi vb de Gonoree
(Blenoragie sau sculament mai pe intelesul tutror). Este o boala infectioasa produsa de un microb (microbul se numeste - neisseria gonorrhoreae).
Numai omul (nu si animalele) poate infectat de acest microb.
Acest microb infecteaza in special aparatul urogenital inferior - frecvent uretra (uretra = canalul prin care se elimina urina din vezica urinara).

Este una dintre cele mai frecvente boli care se transmit pe cale sexuala
- Se mai poate transmite si in timpul nasterii, de la mama insarcinata care este infectata, la fatul care este nascut normal (adica nu este nascut prin cezariana)
In aceasta situatie se poate ca mama nu simta ca este bolnava si nici sa nu stie ca este bolnava

Astfel de persoane care nu au nici o suferinta, dar sunt bolnavi (sunt infectati - se vede la analize) se numesc BOLNAVI ASIMPTOMATICI

Barbatul:
- Se poate sa il doara uretra cand urineaza (sau are usturime la urinat) - DISURIE;
- Se poate sa urineze mai des are mereu senzatia ca este urgent sa urineze, dar nu urineaza prea mult (POLAKIURIE)
- Se poate ca erectia sa fie dureroasa;
- Prin uretra se scurge o secretie care cel mai frecvent este galbena sau galben - verzuie. Nu se scurge secretia "ca la robinet"; este o secretie redusa cantitativ, uneori este numai o picatura care pateaza chilotul.
Femeia:
- Aproximativ jumatate dn femeile infectate nu simt nimic (sunt bolnavi asimptomatici);
Unele femei
- pot simti o usturime cand urineaza;
- au o mica scurgere alba;
- au jena sau dureri locale (la vagin) la contactul sexual (cand penisul penetreaza vaginul).

Si la barbatul si la femeia care au gonore, este foarte probabil sa apara adenopatie inghinala


Unde se mai poate localiza infectia

La anus si rect. Asta se intampla in special la homosexuali.
La femei infectia la anus se poate face fie prin contact sexual anal, fie infectia se transmite le la uretra sau vagin la anus (sunt apropiate aceste doua zone si infectia se poate produce foarte usor de la vagin la rect si invers.
La faringe (faringe = in gat) - la persoanele care fac sex oral
La ochi (conjunctivita gonococica)
- apare in special la nou nascutii care se nasc pe cale normala (adica nu la cei care se nasc prin cezariana).
- asta se intampla la nastere cand ccopilul iese din uter prin vagin si ia contact cu secretiile vaginale ale mamei care are gonoree.
- este o problema serioasa si grava, dar cei care au grija de nounascut stiu ce sa faca si chiar fac, pentru ca daca nu fac ce trebuie si femeia are gonoree, exista un risc foarte mare ca nounasacutul sa-si piarda iremediabil vederea.

Daca aceasta boala (gonorea=blenoragie=sculament) nu este prompt si corect tratata, pot aparea complicatii ca (cele mai frecvente):
la barbat:

- orhita
- epididimita
- orhiepididimita
- uretrita post gonococica
la femei - boala inflamatorie pelvina

Indiferent daca esti barbat sau femeie, daca ai vre-o scurgere galbena sau sau galben - verzuie prin penis sau vagin, sau daca partenerul tau sexual are asemenea scurgere, sau daca te ustura cand urinezi, ejaculezi sau ai un act sexual, cel mai bine du-te Fara Rusine si cere-i sfatul Medicului de Familie, gnecologului sau dermato-venerolog!!
0
27-07-2008, ora 00:00
mmely
Nu este medic/terapeut
mmely
iti multumesc foarte frumos pentru raspunsul tau...dar daca imi permiti te-as mai intreba ceva.daca urmez un tratament pt gonoree si defapt e altceva se poate intampla ceva?.sau daca e altceva si urmez un tratament pt gonoree ceea ce e ar putea trece cu acel tratament?...vreau sa ma intelegi foarte clar la medic el nu va ajunge deci trebuie sa urmez un tratament.asa ca daca nu sti tu un tratament pt asta tot trebuie sa caut ceva sa cumpar
iti multumesc oricum f mult macar stiu in ce parte sa o iau
0
28-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai de ce nu vrea sa mearga la medic?e spre binele lui!!nu stiu ce fel de tratament se da la astfel de boli pt ca nu am trecut niciodata prin asa ceva si nici nu imi doresc!!macar du-te tu la medic si ce ai tu poate avea si el si asa va tratati amandoi!!chiar nu inteleg de ce refuza...ca doar nu o fi singurul patit iar medicul este acolo ca sa ajute pacientul nu sa-l critice!!multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la bărbați - cauze, diagnostic, tratament
  •