imi amortesc mainile

18-11-2011
iulia chira
Nu este medic/terapeut
iulia chira
de ce?
in special mana stanga..degetul mic nu il simt deloc
si cand beau apa imi vine sa vomit.
o alta problema e ca evit sa beau apa.beau doar cafea si coca cola...
9 comentarii
0
18-11-2011, ora 18:18
armina
Nu este medic/terapeut
armina
De la atata cafea si cola nici nu ma mir.
0
21-11-2011, ora 20:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
iulia chira, nu mai bea nimic inafara de apa, ca sa se mai dezintoxice corpul...Din ce crezi ca se face sangele? Din cafea si cola? Are nevoie de apa simpla, fara adaosuri. Iti strici toate organele daca nu bei apa.
Pentru amorteala mergi sa te consulte un dr neurochirurg.
Este posibil sa ai o spondiloza cervicala. Trebuie sa iti faca o radiografie.
Incearca sa dormi fara perna sau cu perna mica si sa bagi perna intre umar si ureche, atunci cand dormi pe o parte, ca sa stea coloana dreapta.
Si cand dormi pe spate poti pune perna putin mai mult la ceafa.
Acum, poti rula un prosop pe lung si il infasori in jurul gatului cum este - Minerva - care sustine gatul celor accidentati si nu lasa capul sa aiba miscari sus - jos, stanga deapta.
Este foarte comod, da voie muschilor sa se relaxeze si scade presiunea asupra nervilor spinali.
Daca faci asta 2-3 zile si iti trece amorteala, inseamna ca este de la cervicala.
In concluzie, bea numai apa un timp, ca sa 'speli' organismul, pune-ti prosopul rulat in jurul gatului si mergi cat mai curand la neurochirurgie la spital pentru un consult la coloana cervicala. Poate si de aceea iti vine sa vomiti.
Eventual, poti sa faci si un consult la un gastroenterolog (si sa spui cum ai baut tu numai cafea si cola.)
0
21-11-2011, ora 21:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mai bine mergi urgent la spital sa ti se verifice tensiunea. Mergi chiar acum!
De la cafea si cola este posibil sa-ti fi crescut foarte mult tensiunea si poti face comotie cerebrala.
Chiar nu mai sta si nu bea multa apa deodata pana nu stii exact ce tensiune ai.
0
22-11-2011, ora 14:14
iulia chira
Nu este medic/terapeut
iulia chira
am renuntat la cola si cafea.dar tot imi amortesc mainile si in special mana stanga.
de 4 zile beau doar apa plata..
iar cu tensiunea stau cam asa: in orice moment al zilei am 50 cu 70.deci nu am avut probleme sa imi urce...
nu stiu ce sa cred...deoarece am fost sa imi fac analize iar cei de acolo nu miau facut nimic si miau zis ca sunt sanatoasa:( dar nici macar nu miau facut testele necesare:(
nu stiu ce ar trebui sa fac si unde sa ma duc:(
0
22-11-2011, ora 17:41
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Draga mea, cine ti-a masurat tensiunea? Daca aveai 50 cu 70 cum spui tu, nu cred ca acum ai fi fost instare sa ceri o parere pe acest forum.Cred, ca sa poti primi un sfat trebuie sa dai niste amanunte; varsta, kg, probleme vechi de sanatate( cronice sau acute ) cine nu a vrut sa-ti faca analize?
0
23-11-2011, ora 12:44
iulia chira
Nu este medic/terapeut
iulia chira
am 23 de ani...50 de kg.iar probleme de sanatate nui am avut...
miam facut in italia analize si a rezultat ca am colesterolul mare...glicemia mare...in rest totul era ok
iar tensiunea tot timpul am avuto mica...
cand am fost aici in tara la analize...dupa 5 minute au venit la mine cu o hartie stampilata cum ca sunt sanatoasa.
eu zic ca nu miau facut nimic...din testele necesare...si am platit 100 ron...
0
23-12-2011, ora 12:36
Saya_me
Nu este medic/terapeut
Saya_me
Buna ziua.am si eu o mica problema si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea oferi un raspuns...acum 3 luni am ajuns la urgenta in urma unor ameteli excesive si stari de voma.Mi s-a administrat calciu intravenos si o alta injestie in muschi impotriva starii de ameteala, insa atunci cand lasam capul in partea dreapta ameteam.In urma analizelor, din care reiesea lipsa mare de fier si calciu din organism, am luat pastile(recomandate de medic)si mi-am facut ochelari.. ameteala astfel disparand insa apoi a inceput sa-mi amorteasca partea stanga, mana neavand putere nici sa tin o cana, piciorul(nu puteam calca normal)si uneori limba(nu puteam articula cuvinte normal).Aceste simptome dureaza cateva secunde insa frecventa lor este ff mare in ultimul timp.Si e usor comic cum simt ca ma lasa puterile,...incepe cu o usoara ameteala, urmand amortirea mainii si apoi piciorului.
Va rog din suflet sa-mi oferiti un raspuns.Mentionez ca lucrez in ture de noapte si initial puneam aceste probleme pe seama oboselii insa mi-=am luat concediu si problemele nu au disparut.
Va doresc o zi frumoasa in continuare si va multumesc anticipat.
0
24-12-2011, ora 00:51
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Trebuie neaparat sa faci o vizita medicului neurolog- cu adeverinta de la medicul de familie sau in privat daca poti.Lipsa fierului si a calciului nu poate da asemenea reactii doar pe o parte a a corpului ca si imposibilitatea articularii cuvintelor.Neurologul este cel care te va indruma catre testele si analizele necesare.
Sanatate.
0
24-12-2011, ora 18:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In afara de controlul neurologic pe care trebuie sa il faci in primul rand, ma gandesc sa nu fie vorba si de o infectie undeva in corp, avand in vedere ca ai acea lipsa de fier.
Unele bacterii consuma fierul din organism si astfel apare anemia prin deficit de fier.
Poate fi o carie dentara - la o lucrare mai veche sau o masea fara nerv - cauta cu atentie, sau o infectie vaginala cu e-coli, enterococ, streptococ etc.
Pot fi mai multe probleme asociate, de te simti asa de rau.
Pentru infectia vaginal - ca sa vezi daca ai ceva, ar fi bine sa faci o analiza de - secretie vaginala cu antibiograma, unde iti va scrie si la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita, sa stii exact cu ce sa te tratezi.
Nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de analiza, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Deasemenea, trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, tot ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •