imagine distorsionata

28-09-2009
elenaANTON
Nu este medic/terapeut
elenaANTON
Buna ziua, Ieri mi s-a intamplat sa am probleme la ochiul stang cand incercam sa citesc o revista si mi-am dat seama ca nu vedeam toate cifrele (exact ca atunci cand o lumina puternica de blitz mi-ar fi afectat vederea).Am crezut ca va trece daca las revista si imi inchid ochii de cateva ori, dar a durat mai bine de 1/2h in care punctele neclare din centrul vederii s-au dovedit a fi o jumatate de cerc cu marginile distorsionate care se marea foarte incet impiedicandu-ma sa vad mai intai in centrul vederii apoi spre margine.Mentionez ca dupa ce a disparut, a inceput sa ma doara capul si sa ma concentrez mai greu(cred ca m-am si speriat)
Am facut un control acum 2 luni pentru ca mi se inroseau ochii si lacrimau, iar doctorul mi-a spus ca ochiul este curat si mi-a dat Lacrimi artificiale care chiar imi fac bine.Lucrez intr-un mediu doar cu lumina de neon(9 sau chiar 11 ore la calculator sau scriind)
1 comentarii
0
28-09-2009, ora 21:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Va recomand un consult oftalmologic complet , cat mai repede ;trebuie sa includa determinarea acuitatii vizuale, examenul polului anterior, examenul vitrosului si al fundului de ochi (simptomatologia sugereaza o afectiune retiniana ????, migrena oftalmica???? ), controlul TIO, camp vizual computerizat, eventual alte investigatii recomandate de medicul examinator, inclusiv consult neurologic daca se ridica suspiciunea de migrena ; in functie de rezultate, ne vom orienta catre o afectiune si vom stabili o conduita terapeutica; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.