tratament eficace pt. tratarea ihtiozei congenitale?

19-05-2007
Gina_bz
Nu este medic/terapeut
Gina_bz
cine im poate recomanda si mie un tratament eficace pt. tratarea ihtiozei congenitale. Va multumesc !
4 comentarii
0
23-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca este "congenitala" inseamna ca este de la nastere si reprezinta o boala genetica! Nu sunt tratamente in prezent care sa vindece o boala genetica, dar se pot face tratamente de intretinere care sa mai amelioreze simptomele. Printre multele emoliente care sunt recomandate in aceasta afectiune este si OILATUM produs de firma Stiefel.
0
11-04-2010, ora 17:13
vladutu93
Nu este medic/terapeut
vladutu93
Am ihtioza de la varsta de 7 ani.
Dupa ce fac baie pielea mea se aspreste, devine uscata si ma mananca.
Pe picioare am pielea ca cea de peste sau gaina, cama asa ceva.
Va rog sa-mi dati un tratament pentru aceasta problema.
Va multumesc
0
20-04-2010, ora 20:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un cosult dermatologic, pentru ca nu aveti ichtioza!
0
13-03-2011, ora 20:02
jydanul
Nu este medic/terapeut
jydanul
domnule mihalache cred ca nu sti prea multe de ihtioza, eu m-am nascut cu ea si am doar pe picioare si pe maini pe antebrat.FOARTE BUN CA AMELIATOR ESTE GLICERINA, CARE DUPA FIECARE BAIE SA TE UNGI IN SPECIAL IARNA CA VARA DE LA TRANSPIRATIE SAU DE LA SOARE DISPARE.AM AVUT TRATAMENT SI LA KOZAK CRE DE PROST CE ERA A FOST LUAT DE AMERICANI UNDE ARE SI CLINICA PARTICULARA.
PRACTIC MI-A APARUT LA VARSTA DE 7 LUNI SI NU AM PE NIMENI IN NEAM CU ASA CEVA, DAR EXISTA SANSA CA COPII MEI SAU NEPOTI SA IA SAU SA NU IA ACEASTA MALADIE DESTUL DE INCONVENABILA
INCA CEVA CARE NU STI, CEI BOLNAVI DE IHTIOZA NU STA NICI PADUCHI NICI PLOSNITELE, CUM A FOST PE VREMEA RAZBOIULUI PT CA M-AM INTERESAT PE ACEASTA TEMA FOARTE MULT TIMP.
TE ROG SA DAI SFATURI UTILE SI NU ARUNCATE IN VANT CA GUVERNAREA DIN ULTIMII 20 DE ANI, PROBABIL CA ESTI PREA TANAR ASA SE EXPLICA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Ihtioza fetala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: