igiena la fetite!

28-08-2009
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
As dori sa aflu exact cum se face igiena intima la fetite !! am o printesa de trei ani, o spal in fiecare seara si parca nu este curata indeajuns! cum se procedeaza ? multumesc!
10 comentarii
0
28-08-2009, ora 18:29
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
pai daca o spalati in fiecare seara nu are de ce sa fie murdara!
Mai ales ca e copil si nu are secretii, ca leucoree, glera etc.
Numai bine
0
28-08-2009, ora 19:09
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Dupa ce iti dai seama ca nu este curata indeajuns??
In primul rand trebuie sa folosesti sapun special pt copii sau gel de dus special pt copii!In al 2-lea rand se spala doar la suprafata foarte delicat!
0
28-08-2009, ora 23:45
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Chiar o spal in fiecare seara oricat de obosita as fi, cu sapun pt copii care este numai pt ea, nu-l foloseste nimeni, si prosopul la fel, dar am impresia de multe ori ca a doua zi dimineata are un usor miros neplacut. Si totusi chiar daca o spal f des de ce se " opareste" mai mereu??
0
29-08-2009, ora 00:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Iritatia zonelor genitale nu este provocata neaparat de murdarie, ea poate fi cauzata si de caldura excesiva de afara, copilul transpira si este normal sa aiba iritatii sau din cauza urinei, fie ca este prea acida, fie va trebui sa o speli cu apa de fiecare data dupa ce isi face necesitatile!Ai putea folosi chiar si servetele umede pt copii.Sau poti folosi crema bepanthen, este foarte buna in astfel de cazuri!Fa-i si o analiza a urinei, urocultura pt orice eventualitate!Normal nu ar trebui sa aiba niciun fel de miros, mai ales ca este spalata atat de des...
0
29-08-2009, ora 10:01
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Numai crema bephanten folosesc, dar servetele umede am inteles ca nu prea mai este bine sa folosim acolo jos cand ei se mai maresc. Am auzit de la unele mamici ca o data pe saptamana mai folosesc si ceai de musetel cu care le spala usor. Voi stiti ceva?
0
29-08-2009, ora 13:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu folosesc si acum servetele umede si nu am intampinat nicio problema pana acum!Sunt mult mai bune decat hartia igienica, care oricum nu este atat de...igienica!De ceai de musetel am auzit, insa nu am folosit niciodata.Eu raman totusi la parerea ca o urocultura nu ar strica sa ii faci fetitei!
0
29-08-2009, ora 19:16
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
I-am facut acum 6 luni urocultura si coproparazitologic si au iesit in limite normale. Am vrut sa-i recoltez si sange dar nu i-au gasit vena cica, si nu au reusit. Poate sunt eu putin "paranoica" cu ambii copii si mi se pare tot timpul ca nu fac ce trebuie. Fetita ta cati ani are?
0
29-08-2009, ora 20:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Se poate sa fie totul numai impresia ta..Si nici nu ai cum sa faci totul perfect nici daca vrei, pt ca toti gresim mai mult sau mai putin!Fetita mea are 5 ani si 3 luni. :)
0
29-08-2009, ora 20:57
danusia
Nu este medic/terapeut
danusia
Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa! Eu am un baietel de 8 ani si 2 luni si fetita are 3 ani si 2 luni ! Marti printesa mea merge prima data la gradi si am niste emotii de mor!!!!
0
31-08-2009, ora 00:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Iti multumesc frumos danusia, la fel iti doresc si eu tie pt micutii tai si pt tine deasemeni!!Imi inchipui cat este de emotionant, mai ales in prima zi!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Igiena - Toaleta copilului
  • Igiena la copiii 1 - 3 ani
  •