ibuprofen abuz si reactii adverse

06-04-2011
utilmed
Nu este medic/terapeut
utilmed
buna
despre ibuprofen... am citit prospectul dar ma intriga reactiile adverse. cand trebuie sa ma ingrijorez daca sunt sau nu reactii adverse? iau ibuprofen pentru dureri articulare, si de spate survenite in urma ridicarilor de greutati si am zile in care iau 6 pe zi alteori 4 pe zi, foarte rau iau 1 pe zi pentru ca durerile sunt puternice. ma ingrijoreaza la nivel renal. de durut nu ma doare nimic dar sunt dati in care am impresia ca urinez cu sange la inceput credeam ca se apropie perioada menstruala. cand nu mai iau ibuprofen urina este normala. are vreo legatura cu culoarea medicamentului sau e un semn al reactiilor adverse? influenteaza intr-un fel menstruatia? e vreo problema ca am ajuns sa iau atat de multe pastile pe zi? sau trebuie sa schimb medicamentul.
va multumesc
4 comentarii
0
06-04-2011, ora 19:19
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
Mod de administrare: -la adulti: 2 comprimate de 3-4 ori pe zi (dupa mese) cel mult 6 zile, apoi intretinere cu un comprimat de 3-4 ori pe zi.
Iei prea multe pastile decat ce este recomandat de medic!
cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie si sa ii spui problema ta...

Sanatate si numai bine!!!
0
06-04-2011, ora 19:28
utilmed
Nu este medic/terapeut
utilmed
il iau de luni pana joi foarte rar vineri. luni iau pana la 6 pastile cate 2 la 4 ore, marti la fel, miercuri si joi le reduc drastic ca durerea e moderata nu mai e asa de puternica., miercuri iau 4 iar joi ajung sa iau 3 pastile sau 2. vineri iau o pastila sau chiar nici una. am incercat sa iau 6 zile dar daca nu iau durerea revine si ca sa ma lase trebuie sa iau. am fost la medic si mi-a dat reteta am luat reteta, m-am facut bine dupa care iar a aparut durerea.
0
06-04-2011, ora 19:28
utilmed
Nu este medic/terapeut
utilmed
multumesc pentru raspuns
0
06-04-2011, ora 19:33
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
Cu placere! Mai bine te duci la medic si ii spui reactiile pe care le ai la acest medicament si poate iti recomanda altul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.