humana 2 la sugar de 8 luni jumatate?

03-01-2010
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Buan ziua,
bebe al meu are 8 luni si jumatate si 7500 g. S-a nascut prematur la 30 sapt cu 1350g.Papa Humana 1 (pentru ca eu nu mai am san) + diversificat: carnita, ou, legume, fructe, cereale. Imi puteti spune de la ce greutate ar trebui sa trecem pe Humana 2?
Multumesc
6 comentarii
0
03-01-2010, ora 16:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cred ca ai intarziat un pic, pt ca ar fi trebuit sa treci la humana 2 incepand cu varsta de 6 luni!!Iar de la 10 luni incepeti cu humana 3, care se poate administra pana la varsta de 6 ani!Acum daca ai intarziat cu aproximativ 3 luni, poti incepe cu humana 3 de la 1 an si 1 luna.
Sanatate!
0
08-02-2010, ora 11:53
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
si noi folosim humana, si ar trebui sa trecem la humana 3, dar am vazut ca este doar cu gust de mere, banane si vanilie. Ce facem in cazul asta, obisnuim copilul ca laptele tre sa aiba aceste gusturi? Ne gandim serioes sa schimbam formula. Ce parere aveti?
0
08-02-2010, ora 14:57
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Da, aveti dreptate.Se pare ca de la Humana, formula 3 exista doar cu diverse arome.Si nu e indicat ca bebe sa nu vrea lapitcul decat daca are un anumit gust.Am cautat de la Milupa si se pare ca aici exista si formula simpla, si cred ca e si mai ieftin ca si produs.Noi deocamdata suntem la 2, dar e posibil ca atunci cand trecem la 3 sa schimbam si noi producatorul.Eu una as opta pentru Milupa.Deja folosesc Cerealele Bio de la Milupa si sunt ok.Bebe al meu chiar e foarte incantat.Singura chestie e ca nu stiu daca Milupa contine gluten sau adaos de zahar.Pe cutiile de Humana scrie ca nu contin zahar adaugat si nici gluten.Am trimis mesaj la cei de la Milupa pentru a obtine aceste informatii.Desi cred ca dupa 10 luni nu mai e o problema glutenul.Vezi biscuitii sau grisul spre exemplu, pentru ca dupa 10 luni ar trebui cred sa primeasca si fainoase.Sau nu ?
0
08-02-2010, ora 15:25
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
Ai dreptate Morona! De fapt ei primesc fainoase inca de la inceputul diversificarii, dar fara gluten(orez, porumb, etc.). Imi pare rau de Humana ca nu s-au gandit sa scoata o formula de lapte dupa 8 luni fara arome. Chiar raman la convingerea ca sunt cei mai tari in alim. pt. bebei, dar aici au un minus. Numai bine!
0
01-04-2011, ora 22:09
adam_kinga
Nu este medic/terapeut
adam_kinga
buna ziua.va rog sa ma ajutati pt ca nu mai stiu ce sa ma fac, am o fetita de 9 saptamani si nu mananca suficient, mananca la o masa 50ml lapte la alta 90ml la alta 100ml dar ff rar 100ml mai mult sub 100ml.doresc sa precizez ca papam lapte praf humana 1.medicul pediatru ne-a dat debridat, pe noi ne-a ajutat ca ne-a redus colicile, doar atat.la 6 saptamani a facut rosu in gat iar la 8 saptamani a facut otita si am primit ampicilina injectabil, mai rau ia scazut pofta de mancare!ce e de facut?mi sa zis sa nu o fortez.va rog spunetimi dk exista ceva pt imunitate pt ca fetita este fff sensibila deja am avut si rosu in gat si otita, si dk se poate ceva pt pofta de mancare.doresc sa precizez ca am nascut-o cu 3.300 kg si 53cm, iar acum la 9 saptamani avem 4.200kg.
0
03-04-2011, ora 17:14
luizanka
Nu este medic/terapeut
luizanka
Si noi am fost foarte bolnaviciosi pana la un an si 4 luni cand efectiv nu mai suportam sa-l vedem pe micut racit sau cu tot felul de alte boli. Cineva apropiat ne-a recomandat sa mergem la un homeopat pediatru. L a inceput am fost reticenti dar am incercat-o si pe asta.In sept. anul trecut am fost si i s-a dat prima doza de tratament homeopat.A avut nevoie de inca patru doze de atunci si, multumim lui Doamne Doamne, nu a mai avut nimic. Bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul