hpv si alaptarea

04-08-2013
samanta31
Nu este medic/terapeut
samanta31
buna ziua! am si eu o problema, din nefericire am fost infectata cu hpv pe la 5 luni de sarcina, dintr-o prostie, la piscina am imprumutat costumul de baie... si toate problemele aparusera cam vreo 2-3 saptamani dupa asta... pe parcursul sarcinei nu am facut nici o manifestare clinica a hpv-ului, decat o candidoza rebela care greu ceda la tratament, in fine am nascut prin operatie cezariana, dupa 3 luni mi-au aparut niste negi in zona genitala, mentionez ca nu am avut decat un singur partener sexual, avem o viata de cuplu de 10 ani, cu 3 ani in urma am mai nascut un copil si sarcina precedenta a fost fara nici o problema. acum copilul are 9 luni, il mai alaptez, nu stiu ce sa fac cum sa initiez tratamentul atita timp cit alaptez, dar intre timp mi-au mai aparut inca citiva negi micuti in zona uretrei si mii-i frica ca sa sa se complice situatia... ce sa fac? sint foarte comfuza si derutata...
3 comentarii
0
04-08-2013, ora 21:22
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
mergi la medic si iti va spune ce sa faci...greu de crezut ca ai luat hpv de la costum de baie...sanatate.
0
05-08-2013, ora 20:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ karolinca

Cititi acest articol.
Tratamentul pentru HPV se face local, posibil sa nu influenteze alaptarea.
Vorbiti cu doctorul.

In articol sunt scrise mai multe lucruri despre ceea ce va intereseaza.

http://forum.romedic.ro/prod/Virusul_HPV_si_negii_genitali_080391.html

Sanatate multa va doresc !
0
29-08-2013, ora 13:41
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
Acei negi dupa parerea mea sunt o ciuperca care merge tratata. mergi la ginecolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alăptarea
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Vaccinul antiHPV
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •