hpv cu risc crescut oncogen-va rog sfaturi!

27-03-2007
anamaria.mares
Nu este medic/terapeut
anamaria.mares
Buna...nici nu stiu cum sa incep mai bine. Am 22 de ani, acum un an la un control ginecologic de rutina am descoperit ca am condiloame. Doctorita mea m-a sfatuit imediat sa fac testul hpv sa vedem cu ce ne confruntam. Analiza nu a iesit deloc bine: am tulpini cu risc crescut oncogen 16, 18, acestea sunt cele mai importante. In continuare am facut o interventie prin care mi-au fost indepartate condiloamele si am urmat un tratament cu septilin, atat se putea face. Apoi cred ca din 2 in 2 luni am mers la control; colac peste puza la jumatate de an s-a descoperit ca am clamydia.ok asta m-a deprimat si mai tare. Mi-am luat inima in dinti si am mers mai departe, am facut trament si am scapat de ea. Dar a trecut un an si am repetat analiza hpv, condiloame nu mi-au mai aparut, dar analiza a iesit la fel de proasta. Sincer sunt speriata si am nevoie de un sfat avizat sa stiu ce pot face, ce obtiuni am. Daca imi puteti recomanda un doctor specializat in asa ceva v-as fi recunoscatoare.
31 comentarii 12 Înainte ›
0
27-03-2007, ora 00:00
iulia74
Nu este medic/terapeut
iulia74
se pare ca trebie sa gasesti in farmacii vaccin anti HPV: se numeste Silgard sau Gardasil, in functie de producator.
Costa 400 RON/doza, se face vaccin in 3 etape: 1 doza imediat, a doua doza la 2 luni si a 3-a doza la 4 luni. Tratamentul e cam scump, dar incearca sa cumperi vaccinul, nu inante de a intreba ginecologul.
Probabil ca la farmacie iti va cere reteta de la medic ginecolog.
Eu am intrebat intr-o singura farmacie de acest vaccin si nu-l aveau.
Vaccinul e eficient pina la virsta de 26 de ani, asa ca grabeste-te:)
nu te speria, HPV e o infectie destul de frecventa, iar potential oncogen au toate tulpinile de virus HPV, totul tine de cum previi de acum inainte o eventuala boala (control anual ginecologic si test Papanicolau).
sanatate !
0
27-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un examen Papanicolau anual este foarte indicat în această situaţie. Vaccinul nu (mai) este indicat, după părerea mea.
0
28-03-2007, ora 00:00
christa
Nu este medic/terapeut
christa
Si eu stiu ca vaccinul nu mai este indicat o data ce a fost disgnosticata infectia cu HPV de orice tip ar fi el. Este foarte bine ca esti luptatoare si trebuie sa continui tot asa. Oricum nu te speria, infectia HPV e frecventa iar daca continui sa mergi regulat la control vei putea preveni din timp eventuale complicatii. Multa sanatate!
0
28-03-2007, ora 00:00
anamaria.mares
Nu este medic/terapeut
anamaria.mares
Multumesc pentru raspunsuri. Iar in legatura cu vaccinul, da mie nu mai imi este de folos. Ma dispera numai ideea ca nu pot face mare lucru ca nu pot sa iau ceva si sa treaca, vorbesc ca un copil, dar sper sa ma intelegeti.
0
29-03-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
Sunt alaturi de tine in lupta impotriva HPV...e un virus nashpa rau, nu dispare, dar il putem tine sub control.ceea ce ai scris m-a speriat putin.pt ca eu citisem undeva ca radacinile care provoaca aparitia condiloamelor sunt cele cu riscul oncogen cel mai scazut. eu am hpv (condiloame acuminate) pe care le tratez de o saptamana, aproape 2 si urmeaza sa am duc la control sa le cauterizeze pe cele care s-ar afla in vagin (dc sunt si acolo). inca nu am facut altceva(test hpv sau tipizare), cand a vazut medicul condiloamele..a pus clar diagnosticul. nici nu stiu dc vreau sa fac tipizarea...mai mult decat sa merg la control periodic si sa imi intaresc imunitatea oricum nu am ce sa fac. are rost sa ma stresez in plus? chiar de ar fi sa fie virusul cu tulpina cea mai periculoasa, tot nu e sigur ca faci cancer...sansele cresc, dar nu inseamna ca tre sa faci asa ceva. si dc stii ca sansele de a face sunt mai mari, ce poti face pt a preveni asa ceva? probabil tratamentul e acelasi pt orice tulpina, iar de "distrus" virusul definitiv, nu se poate inca. asa ca...eu iti recomand sa fii calma, optimista, si sa ai grija de sanatatea ta. stresul nu ajuta.
0
01-04-2007, ora 00:00
MORENA
Nu este medic/terapeut
MORENA
Buna!Eu nu pot sa-ti spun acelasi lucru pe care ti l-au spus ceilalti!DIN PACATE!Am doar 20 ani si mi-am inceput viata sexuala de doar o jumatate de an.In urma cu aproximativ 2 luni m-am hotarat sa merg la medic pt un control de rutina.Mi-a facut papa nicolau si a constatat o neregula.Imi iesise gradul 3.M-a trimis ulterior sa-mi fac testul hpv si tipizare.Am fost si la asta.Bineinteles ca si asta mi-a iesit nashpa.Din anlize areesit faptulca am virusul hpv in organism, se gaseste intr-un stadiu destul de avansat, cu grad crescut de risc.fapt pentru care o sa-mi faca o biopsie in urmatoarea saptamana!Nici nu stiu cum ar t sa ma comport, sa reactionez...
NU stiu cum se manifesta acest virus, nu stiu ce sanse mai am..Sa mai sper la o viata normala?
Ajutati-ma va rog cu sfaturi, cu orice!MULTUMESC ANTICIPAT!
0
01-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În nici un caz nu trebuie să se creadă că femeile cu virus HPV ar fi cumva damnate şi vor face negreşit cancer de col, problema fiind când îl fac, acum sau mai târziu.
Din fericire, nu este adevărat !
Mai întâi trebuie spus că doar o minoritate din tipurile de virus sunt incriminate de oamenii de ştiinţă ca având "potenţial oncogen". Nici măcar nu sunt chiar toţi de acord, unii spun că aceste "mai multe tipuri" sunt doar doua (din peste 70), şi anume tipurile 16 şi 18.
Mai trebuie spus că legătura cauză-efect în înlănţuirea infecţie HPV-cancer de col este, de fapt, nedovedită. Practic toate studiile care se ocupă de asta sunt de două feluri: statistice şi anatomopatologice. Aceste studii arată că în majoritatea cancerelor de col este prezent un tip oncogen de HPV. Vedeţi aici o dovadă de legătură cauză-efect ? Eu, nu. În acelaşi timp, marea majoritate a celor cu HPV NU FAC cancer.
Nu în ultimul rând, trebuie subliniat că TOATE studiile medicale trebuie luate sub titlu de inventar. Subiectul e vast, aici am să vă spun doar atât: timp de decenii s-a crezut că şi herpesul este oncogen (unii doctori mai cred asta şi azi). În baza celor mai serioase studii cu putinţă. Vă închipuiţi câtor femei le-a stricat somnul chestia asta ?
0
12-04-2007, ora 00:00
crisucrisu
Nu este medic/terapeut
crisucrisu
Am si eu cateva intrebari: a cumparat cineva vaccinul anti HPV? Din ce farmacie? M-am interesat la clinica Medicover: ei il au, doza costa 5 milioane. Am inteles ca in farmacii se gaseste si la 4 milioane doza.
Si inca ceva: daca cumparam vaccinul din farmacie mergem la medicul de familie sa ni-l faca? Daca nu la el, cui trebuie sa ne adresam?
0
03-05-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
NU EXISTA NICI UN VACCIN IMPOTRIVA HPV DIN MOMENTUL IN CARE L-AI CONTACTAT!!! EU DE UN AN AM HPV, MI-AU APARUT, ERAU PREA MARI LE-AM CAUTERIZAT ERAM DISPERATA MA OMORA DUREREA ERAU URATI AVEAM MANCARIMI! DE JUMATE DE AN MI-A RECOMANDAT O PRIETENA SA INCERC BIOENERGIA PRIN APARAT MORA NU E VRAJALA VA ZIC CA NU AM CREZUT DAR AM INCERCAT! EU SI PRIETENUL MEU DE LA CARE AM LUAT BOALA AM FACUT TRATAMENTUL A FOST DESTUL DE SCUMP VA ZIC SINCER DAR MI-A TRECUT!MI-AM FACUT ANALIZELE SI NU MAI AM HPV IN CORP!!!EU ZIC SA INCERCATI ORICE METODA ALTERNATIVA CA MEDICINA NU POATE VINDECA VIRUSII E O BOALA GRAVA HPV LA FEL SI HERPESUL DE ORICE FEL SI O MICA BUBITZA PE BUZA AR TREBUI SA VA SPERRIE. LASATI FRATILOR VACCINUL ALA CA E PUS PE PIATA SA SE TESTEZE INAINTE DE A AVEA BOALA SI SA SE VADA DACA LA 40 DE ANI AI CONTACTAT VREO TULPINA E O PROSTIE!!! EU VA ZIC CA AM FACUT TRATAMENT CU BIOENERGIE DAR NU FEMEI DINALEA DE PUN MAINILE PE LANGA TINE SI FAC VRAJI...E UN APARAT MORA DIN GERMANIA CAUTATI PE GOOGLE APARAT MORA SI VA VETI CONVINGE!!!!!EU M-AM VINDECAT DE ACEASTA BOALA GROAZNICA!!!
0
03-05-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
CARINA ACUM AM CITIT CE AI SCRIS!!! DACA E CORPUL SLAB, SI IMUNITATEA SCAZUTA POTI SA IEI CATE VITAMINE VREI EU JUMATE DE AM PANA SA AFLU DE BIOENERGIE AM LUAT SPIRULINA TOT FELUL DE VITAMINE SI TOT IMI APAREAU II CAUTERIZAM IAR APAREAU AM LAU SUTE DE SPIRULINE !!! EU ZIC SA FACI CEVA CA NU E BINE DELOC SA STAI CU MAINILE IN SAN SA TE CONFORMEZI CU BOALA GANDESTETE CA O SA AI SI UN SOT CE O SA FACI O SA FIITI AMANDOI INFECTATI CUM O SAI SPUI?EU ZIC SA CAUTI SA FACI CEVA ORICE AR FI !!!! EU AM TRECUT PRIN ASTA NU STIU CUM TU POTI FI ASA...LASA CA E BINE ACOLO UNDE E CEL MAI RAU!!!FA CEVA SERIOS INCEARCA CE AM FACUT SI EU NU MAI AM NIMIC CREDEMA !!!!!
0
06-05-2007, ora 00:00
anamaria.mares
Nu este medic/terapeut
anamaria.mares
ina uite am chiar vreau sa incerc si eu chestia asta. Ma poti ajuta te rog cu informatii?
unde ai facut tratamentul?
la ce doctor?
cat a costat?
daca imi poti da numere de telefon orici.pe bune chiar vreau sa incerc
0
06-05-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
0721092894
0
31-05-2007, ora 00:00
adaa
Nu este medic/terapeut
adaa
am o singura intrebare, va rog mult sa imi raspundeti. SE POATE TRANSMITE HPV-UL SI PRIN FOLOSIREA ACELUIASI PROSOP ???? sora mea este virgina, nu a avut absolut nici un contact sexual, dar eu am fost diagnosticata cu hpv cu ceva timp in urma si m-am tratat, dar un lucru ma macina: se poate sa o fi infectat si pe ea numai daca s-a intamplat de vreo cateva ori sa fi folosit acelasi prosop? cum pot cel mai bine (medical) sa stiu asta? ce analiza poate face ea avand in vedere ca e virgina? va rog din suflet sa imi raspundeti
0
31-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Teoretic s-ar putea transmite numai printr-un prosop încă ud. Practic, nu se poate transmite decât veneric, aşa că poate sta liniştită. Nu este nevoie de nici o analiză.
0
02-06-2007, ora 00:00
adaa
Nu este medic/terapeut
adaa
multumesc mult !!!
0
27-07-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
sunt curioasa cum scapi de virus prin "bioenergie"...foarte curioasa. e ca si cand astepti de la sf duh (sa ma ierte Dumnezeu!) sa te vindeci...sa dispara pur si simplu!!!
normal ca fac tot ce se poate, si din pacate asta este tot ce se poate face: imunitate ridicata si controale periodice pt a fi pe "faza" in caz ca apar modificari.
ina711, imi pun problema sotului infectat...sincera sa fiu, mi-e frica sa incep o relatie pt ca nu vreau sa infectez pe nimeni.sub nici o forma nu cred ca nu mai ai nimik. ti-ai facut testul? care test? papanicolau? dupa tratament nici mie nu mi-au mai aparut koilocitele la papanicolau, dar odata cu recoltarea pt respectivul papanicolau mi s-a facut tipizarea si acolo s-a vazut clar ca am grupa cu risc ridicat. asa ca, te rog, informeaza-te si nu vinde iluzii!!!!!
0
12-08-2007, ora 00:00
raluca86
Nu este medic/terapeut
raluca86
clar ina711 bate campii cu bioenergia ei. nu cred nimic din ce a scris.carina, sunt de acord cu tine in toate 3 paragrafele...
0
13-08-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
eu 6 luni am tras cu hpv ul am fost distrusa am facut 4 cauterizari si la ultimele 2 le-am facut aproape pe viu.tipa la care am facut bioenergie nu e cunoscuta face doar pt cunostinte.am facut tratament eu si prietenul meu pe care l-am convins cu greu sa vina pt ca de fiecare data cand ma culcam cu el a doua zi eram plina.am facut 7 luni tratament din primele 4 luni puteam sa ma culc cu el si nu-mi mai apareau condiloame.asta ce inseamna?imi spuneti va rog?inseamna ca am scapat.de 3 luni nu mai merg la bioenergie si nu mai imi apare nimic..as vrea sa ma credeti pe doctorita a costat-o aparatul 20 de mii de euro.intrati pe internet ca de aia aveti calculator si cautati APARATUL MORA de bioenergie e din germania documentativa pt ca eu nu stiu cum sa va explic in termeni medicali ce face aparatul ala doar ca mie mi-a facut bine dar m-a si costat la buzunar.dar asta chiar nu mai conteaza...si nu bat campii daca voi nu ma credeti...va pup si a doresc multa sanatate.
0
13-08-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
http://www.oirf.com/recinstr/beta.html. asta este site-ul cu aparatul cu care m-am tratat.doctorita ce m-a tratat a exersat 3 ani pe aparat sa stie sa combine tratamentele si a facut pe ea. aparatul a fost inventat de doctorul l.c.Vincent
0
14-08-2007, ora 00:00
carina
Nu este medic/terapeut
carina
Cum Dumnezeu iti apar a doua zi condiloamele, dupa ce te culci cu prietenul tau?! Probabil erai in faza in care indiferent ca te culcai sau nu cu el, iti apareau, iar la un moment dat au incetat sa iti mai apara. De multe ori negii trec si fara tratament, dar asta nu inseamna ca ai "scapat" de virus.
Cu sinceritate iti recomand sa mergi la un ginecolog si sa ii spui ca ai avut HPV si ca ti-au trecut condiloamele, sa iti faca el un test sa vada daca mai ai hpv sau nu. Probabil o biopsie/colposcopie ar oferi un raspuns.
Si repet, faptul ca nu iti mai apar condiloamele nu inseamna ca ai scapat de virus!!!!! E exact ca si herpesul de la buze, de exemplu.daca ai facut 1 data, virusul il ai pe veci in organism, iti trece herpesul, dar iti apare peste x luni din nou. Asta nu inseamna ca ai luat alt virus herpetic, ci ca imunitatea ta i-a permis din nou sa se manifeste, sa erupa pe buza.
0
15-08-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
am luat 6 luni toate vitaminele posibile si spirulina cate 5 pe zi si nu au avut nici un efect pt imunitate... e ultimul mesaj pe care il scriu aici nu am scris ca sa ma contrazic cu nimeni.am scris un fapt ce mi s-a intamplat si se intampla.va doresc sanatate.
0
15-08-2007, ora 00:00
ina711
Nu este medic/terapeut
ina711
si nu vand nici o iluzie... pt ca mie mi sa intamplat.si vreau sa ma bucur in continuare ca de aproape un an nu am mai avut nimic printr-o chestie un aparat o medicina alternativa in care nu credeam.va pup
1
25-10-2007, ora 00:00
carmen22
Nu este medic/terapeut
carmen22
Am fost diagnosticata si eu cu HPV cu risc crescut oncogen si in urma rasfoirii unui site am gasit o reteta care a facut minuni in organismul meu. In mai putin de 1 luna, rana care parea ca are in compozitie acest virus aproape a disparut si nu a mai fost nevoie de cauterizare. Va ofer si voua tratamentul in speranta ca veti fi si voi la fel de multumite:
ulei de catina - picaturi(15pic/de 3 ori pe zi)
echinaceea capsule - 3/zi
ginsavit
polen-1.lingurita dimineata
miere-1 ling dimineata
vitamina E si A - 3/zi
Tratamentul se face de max 3 ori pe an.
Bafta tuturor!
0
08-12-2007, ora 00:00
andyilye
Nu este medic/terapeut
andyilye
Pentru carmen22 : dupa acest tratament ai mai facut papanicolau si tipizare ? Rezultatul este ok?
0
09-12-2007, ora 00:00
anamaria.mares
Nu este medic/terapeut
anamaria.mares
Hey nu am mai scris de ceva timp.dar se pare ca de ce ti-e teama nu scapi. Am fost la control din sase in sase luni, iar acum 2 saptamani doctorul meu a descoperit modificari ale celulelor de pe col. A urmat papanicolau care a iesit anormal. Tipizarea hpv ca pana acum, cu risc crescut. In fine doctorul mi-a recomandat sa facem conizatie, adik va indeparta si zona afectata si va folosi ce extrage pt biopsie.
Rugamintea mea este dc stiti ceva despre conizatie si urmarile ei, nu numai de pe net ca am citit o gramada, ci si din experienta proprie vreau sa stiu cum imi va afecta viata. Eu nu prea mai sunt in stare sa mai fac fata, am obosit si m-am saturat de atatea probleme. intr-un fel m-am resemnat dar imi este foarte teama de interventie.As vrea sa mai astept adik nici nu stiu ce sa fac, trebuie sa iau o decizie fac acum conizatia ca sa previn dezvoltare celulelor in altceva mai periculos sau mai pot astepta, sa se vindece de la sine.
0
26-11-2009, ora 14:19
ionescu mihai
Nu este medic/terapeut
ionescu mihai
Nu stiu daca cineva apreciaza ce spune d-ul doctor Dragomir referitor la diverse probleme prezentate.
Stiu ca este o dilema sa gasim persoana potrivita vand avem o afectiune, persoana care sa ne trateze sau sa ne indrume.Eu nu pot decat sa-i multumesc pentru ca exista ca om si profesionist si-i doresc sanatate.Va doresc sanatate si dvs tuturor.
0
27-11-2009, ora 20:20
h_o_n_e_y31
Nu este medic/terapeut
h_o_n_e_y31
E clar k viata cu acest virus in organism nu e deloc usoara!Eu sunt prea suparata sa-mi dau seama de gravitatea si chinul ce ma asteapta!Am 23 de ani si astazi mi s-a confirmat teama p care o aveam de 3 luni.Am facut testul papanicolau in august in urma caruia am aflat k am ASC-H de grad inalt.Dupa tratament cu antibiotice (metronidazol, cibrobay, Enhancin, Zanocin, Doxiciclina)si ovule(cervugid, Gyniel si Klion) am avut sangerari intre menstre, fapt pt care am mers la control din nou.Mi-a fak cHiuretaj si mi s-a recoltat SECRETIE pt biopsie. Dupa toate astea am fak si genotipare hpv luna aceasta si azi am primit rezultatul.Am constatat cu stupoare k ceea ce am e grav totusi.proba ADN HPV POZITIVA (TIPURILE HPV CU RISC CRESCUT:16, 51 ; TIPUL HPV CU RISC SCAZUT 6 ; ALTE TIPURI HPV :53). CEL MAI PROBABIL SI PRIETENUL MEU ARE ACELASI LUCRU.MA INTREB CE VA FI DE ACUM INAINTE !cE AM DE FACUT!AM INTELES K VACCINUL NU MAI AM DC SA-L FAC!DAR CE MEDICAMENTE MAI POT LUA?SAU NU AM ALTA SOLUTIE DECAT INTERVENTIA CHIRURGICALA! VA ROG D-NULE DR DATI-MI UN SFAT CE SA FAK IN CONTIMUARE?!VA MULTUMESC ANTICIPAT!SANATATE MULTA TUTUROR!
0
19-02-2018, ora 17:55
Adm1989
Nu este medic/terapeut
Adm1989
Buna ziua, de curand am aflat ca am hpv, am facut tipizarea, am urmat sfatul medicului pentru intarirea sistemului imunitar, am luat isoprinosine, condyline, as dorii sa stiu, e posibil ca la urmatorul control sa mi se modifce tulpinile? Multumescc
0
27-05-2018, ora 03:16
Florinblnd
Nu este medic/terapeut
Florinblnd
De un an repet intruna tratamentul si nu apuca sa mi se vindece rana de la terapie, ca apar din nou condiloane si iar le arde si tot timpul sunt cu rani care astept sa se vindece in speranta ca nu mai apar din nou.Dar simcer si speranta care moare ultima am inceput sa o pierd.ma bat ganduri negre si nu mai pot dormi linistit.
Am urmat toate tratamentele posibile si foarte costisitoare si mi-am pierdut ori ce speranta.
Pentru asa ceva nu exista tratament sa scap, doar sa pompez bani in industria farmaceutica pe Aldara, Veregen, Isoprinosine si bani la clinici pe crio, electro si laser care mau costat o avere si fara nici un rezultat, doar mam ales cu rani dureroase adanci care se vindeca foarte greu.
Nu inteleg sumtem in anul 2018 unde stiinta a ajuns foarte departe si totusi nu sunt in stare sa descopere un antidot ptr condiloame.Sunt foarte dezamagit si inecat in tristete.Imi pare enorm de rau ca ii dezamatesc pe toti care sufera de condiloame genitale si care dau bani grei pe tratamente in speranta vindecarii.
0
25-08-2018, ora 16:42
Alexandra-Nicoleta C.
Nu este medic/terapeut
Alexandra-Nicoleta C.
Buna ziua.
Am facut testul Papanicolau si HPV de curand si am primit urmatorul rezultat:
Frontiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari celulare reactive asociate inflamatiei nespecifice. Se recomanda repetarea testului Pap peste 6 luni. (mentionez ca pana sa fac testele acestea, am observat cateva sangerari dupa actul sexual si ulterior, la consultul ginecologic mi s-a spus ca as avea o leziune interna/inflamatie) Testul HPV mi-a indicat o prezenta a tipurilor HPV ADN cu risc crescut: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. La tipurile generale HPV 16 si 18 nu s-a gasit nimic.
Mentionez ca am 34 de ani si nu am avut copii. Vroiam sa fac analizele ca sa stiu daca pot incerca sa raman gravida.
Va rog mult sa imi spuneti ce semnifica aceste analize de Papanicolau si HPV.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •