hpv

16-11-2013
crissov
Nu este medic/terapeut
crissov
Buna ziua
Cu tot respectul si din suflet va rog mult sa imi raspundeti si mie. In urma unor analize de rutina efectuate la un medic rezultatul papanicolau LSIL cu atipii HPV, am refacut analizele dupa 2 saptamani(fara nici un tratament) la un alt laborator si rezultatul a fost ascus si candida.Am facut tratament cu ovule cervugid apoi mi s-a recomandat tipizarea HPV, la care rezultatul este urmatorul:

'Proba ADN HPV pozitiva
contine: - tipul HPV cu risc crescut: 66
Prelevat: celule epiteliale exocervicale si endocervicale
Urmatoarele tipuri HPV au fost testate:
- HR-HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66
68 (tipuri cu risc crescut)
- LR-HPV: 6, 11, 42 (tipuri cu risc scazut)
- alte tipuri HPV: 26, 40, 53, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 69,
70, 71, 72, 73, 81, 82, 83, 84, IS39, CP6108
(PCR, hibridizare)
In neoplazii manifeste, datorita integrarii materialului
genetic al HPV in genomul nuclear, este posibila aparitia
rezultatelor fals negative.
Persistenta virusului la nivelul epiteliului poate determina
expresia necontrolata a oncoproteinelor E6 si E7 ale HPV,
cel mai important indicator pentru aceasta fiind prezenta
mRNA E6/E7.
Determinarea ADN HPV, sau mRNA E6/E7, se poate efectua din
acelasi prelevat celular ecto-/endocervical folosit pentru
examenul citologic in mediu lichid (un recipient ThinPrep).'

Mentionez ca am 29 de ani, pana in prezent nu am avut nici o problema ginecologica, la ecograf totul arata bine, nu am dureri, menstruatie regulata si aceste analize de rutine le-am facut in ideea ca doresc foarte mult un copil si acum sunt derutata, nu stiu daca afecteaza o sarcina, daca pot ramane insarcinata acum sau ce am de facut ? -
4 comentarii
0
16-11-2013, ora 14:56
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Avand in vedere ca aveti un papa test modificat si infec hpv cu tulpina cu risc crescut ar tb sa faceti trat cu ovule recom de medic si apoi sa faceti o colposcopie!
0
16-11-2013, ora 18:35
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
crissov


Ai cumva un partener stabil?el are HPV?s-au te-ai procopsit cu el de la altcineva?ideea in sine despre Hpv este cam asa:ca cele care au un risc scazut sunt cele care iti vor iesi pe piele(sub mai multe forme, te las sa te informezi pe net mai bine)deci daca ele iti vor iesi in exterior(in zona inghinala, vulva, labii, zona genitala ca sa fiu mai precis)ele sunt cu risc scazut de a face cancer.cele cu risc mare, sunt cele care vor iesi in interiorul vaginului si mai ales pe colul uterin, unde poti face cancer de col uterin(cele mai multe femei mor din aceasta cauza)tu asta trebuie sa aflii in prima faza...apoi.tu ziceai ca vrei sa ramai insarcinata???daaa se poate sa ramai, doar ca trebuie sa nasti prin cezariana, asta din cauza ca pe cale naturala poti sa ii trnsmiti copilului acest virus URAT!!!!asa ca sfatul meu este intai sa faci mai multe investigatii, cu mai multe pareri si apoi sa faci alti pasi!!este cel mai bine atat pentru tine cat si pentru copilul tau!sper ca nu te-am speriat prea tare dar e mai bine sa zici omului la ce sa se astepte..sper sa vii cu vesti bune si sa auzim de bine!sanatate multa iti doresc!
0
18-11-2013, ora 16:45
crissov
Nu este medic/terapeut
crissov
In primul rand va multumesc pentru rapunsuri.Am scris pe acest forum pentru mai multe pareri, sa stiu pasii de urmat.Sunt casatorita, nu stiu de unde m-am pricopsit cu acest virus, sunt impreuna cu sotul meu de 6 ani si nici unul dintre noi in acest timp nu a avut alti parteneri.Deja am facut foarte multe analize, am avut doar o cura de 12 zile de cervugid, altecva pana in prezent nu mi- s-a recomandat, si toata povestea cu analizele au inceput in urma cu 3 luni.Acum de o luna si 1 saptamana astept dupa un rezultat de la papanicolau care a fost trimis acum la un al treilea laborator.
0
23-11-2013, ora 16:37
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Exista, evident, diferenţe între ASCUS si LSIL.ASCUS este o modificare care precede LSIL.
Cert este faptul ca este prezent HPV.Acesta se transmite sexual, deci este necesar sa facă tratament si partenerul iar in perioada tratamentului se impune repaus sexual.
Tratamentul diferă dacă este ASCUS, impunandu-se un tratament pe cale orală urmat de ambii parteneri după o anumită schema terapeutica, pacienta trebuie sa administreze ovule vaginal (se urmeaza, de asemenea, o schema de tratament).
In cazul LSIL se poate face conizatia, adică eliminarea unei părţi din uter.
Medicul ginecolog curant impune tratamentul de urmat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •